Nauka znalazła powiązania między mózgiem a zdrowiem i funkcjonowaniem jelit. W tym kontekście pojęcie “trawienie psychiczne” odnosi się do subiektywnych doświadczeń, które nie są odpowiednio przyswajane i powodują problemy z jelitami.
Układ trawienny jest jednym z najszybciej reagujących na zmianę w stanach emocjonalnych. Często zdarza się, że wymiotuje pod wpływem silnych emocji lub jest zdenerwowany i odczuwa ból brzucha. Z tego powodu, w obliczu tego powszechnego problemu z jelitami rozpoczęła się dyskusja, w której rozważa się, jaki wpływ ma trawienie psychiczne.
Obecnie wiemy, że istnieje bardzo ścisły związek między jelitami i Twoim zdrowiem, a mózgiem. Nierzadko określa się jelito jako „drugi mózg”. Jelito jest jedynym narządem ciała, który działa całkowicie niezależnie od mózgu, to znaczy, że nie potrzebuje pozwolenia mózgu na wykonywanie swoich funkcji.
Jelito słucha się jelitowego układu nerwowego (SNE), który jest obwodnicą układu autonomicznego. Ma własne obwody neuronowe, ale komunikuje się z mózgiem poprzez układ współczulny i przywspółczulny. Ta złożona struktura sprawia, że umysł i trawienie mają specjalne połączenie, stąd też mowa o trawieniu psychicznym.
„Jest tak wielu ludzi, którzy nie potrafią strawić szczęścia! Szczęście nie jest lekkostrawne; jest raczej bardzo niestrawne”.
-Miguel de Unamuno-
Trawienie psychiczne
Stwierdzono bardzo ścisły związek między trawieniem myśli i emocji a trawieniem jedzenia. Bardzo często doświadczenia, które nie zostały przyswojone na poziomie mentalnym znajdują odzwierciedlenie w problemach z trawieniem jedzenia. Można powiedzieć, że odpowiednie trawienie jelit zależy również od dobrego trawienia psychicznego.
Jednocześnie zachodzi proces odwrotny: problemy trawienne mogą mieć również wpływ na nasz nastrój. Wynika to głównie z faktu, że 90% serotoniny jest przetwarzane w układzie trawiennym, a tylko 10% jest przetwarzane w mózgu.
Pamiętajmy, że serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który ma istotny wpływ na nasz nastrój. Wysoki poziom serotoniny zapewnia stan szczęścia. Niski poziom prowadzi do przygnębienia.
Jak widać, istnieje wyraźny związek między trawieniem psychicznym a trawieniem pokarmowym. Wzajemnie na siebie wpływają i się określają.
Zaparcia i trawienie psychiczne
Jednym z problemów najbardziej związanych ze słabym trawieniem psychicznym są zaparcia. Są one interpretowane jako znak, że istnieją pomysły, emocje lub doświadczenia z przeszłości, które są zablokowane. W tym przypadku dana osoba trzyma się tej sytuacji i nie chce odpuścić.
Bardzo często ludzie z zaparciami spędzają zbyt dużo czasu na myśleniu o wydarzeniach z przeszłości. Może to być wiara, cel, rana, jakiś przedmiot materialny.
W tym przypadku dana osoba powraca wielokrotnie do tych myśli nie zapominając o nich. Dlatego można powiedzieć, że zaparcia są typowe dla tych, którzy mają tendencję do obsesji.
Czasami zaparcia są również związane z niewypowiedzianymi słowami. Dana osoba przestała wyrażać to, co myśli lub czuje ze strachu lub z wygody. Jednak ta cisza zamienia się w karę, która prowadzi do problemów trawiennych. Ta sytuacja często zdarza się również u osób, którzy zawsze próbują gromadzić na zapas z powodu bezpodstawnych obaw dotyczących przyszłości.
Biegunka i emocje
Dr Megan Rossi, australijska specjalistka od zdrowia jelit, zwraca uwagę, że jednym z pierwszych czynników, na które zwraca uwagę u pacjentów z problemami jelitowymi jest poziom stresu.
Wskazuje również, że jednym ze wskazań dla tych, którzy przychodzą do niej z powodu problemów trawiennych jest codziennej wykonywanie medytacji. To w rezultacie ma bardzo korzystny wpływ na ich zdrowie.
Biegunka wiąże się z nagłym odrzuceniem pomysłu, uczucia lub decyzji, która została już podjęta. Umysł reaguje próbując wydalić to tak szybko, jak to możliwe i ciało próbuje zrobić to samo. Innymi słowy, nieodpowiednie trawienie psychiczne kończy się słabym trawieniem jelitowym.
Biegunka, psychicznie i fizycznie, jest przeciwieństwem zaparć. W tym przypadku istnieje potrzeba szybkiego wydalenia czegoś, ponieważ powoduje ono odrzucenie i poczucie winy. Dana osoba nie chce, nie może lub nie wie, jak zaakceptować tę część siebie, która kończy się wyrażaniem siebie w sposób fizjologiczny.
Z tych wszystkich powodów warto poświęcić nieco więcej uwagi naszym objawom trawiennym. Często mogą reprezentować stres emocjonalny. Powinniśmy zbadać i zidentyfikować to, czego nie możemy przyswoić… A następnie zająć się odpowiednim trawieniem psychicznym.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
De González Méndez, T. M. (2010). Psiconeuroinmunoendocrinologia, emociones y enfermedad. Una revisión. Revista MedULA, 18(2), 155-63.