Trawienie psychiczne: klucz do problemów jelitowych

Jelita a trawienie

Nauka znalazła powiązania między mózgiem a zdrowiem i funkcjonowaniem jelit. W tym kontekście pojęcie “trawienie psychiczne” odnosi się do subiektywnych doświadczeń, które nie są odpowiednio przyswajane i powodują problemy z jelitami.

Układ trawienny jest jednym z najszybciej reagujących na zmianę w stanach emocjonalnych. Często zdarza się, że wymiotuje pod wpływem silnych emocji lub jest zdenerwowany i odczuwa ból brzucha. Z tego powodu, w obliczu tego powszechnego problemu z jelitami rozpoczęła się dyskusja, w której rozważa się, jaki wpływ ma trawienie psychiczne.

Obecnie wiemy, że istnieje bardzo ścisły związek między jelitami i Twoim zdrowiem, a mózgiem. Nierzadko określa się jelito jako „drugi mózg”. Jelito jest jedynym narządem ciała, który działa całkowicie niezależnie od mózgu, to znaczy, że nie potrzebuje pozwolenia mózgu na wykonywanie swoich funkcji.

Bakterie w ciele

Jelito słucha się jelitowego układu nerwowego (SNE), który jest obwodnicą układu autonomicznego. Ma własne obwody neuronowe, ale komunikuje się z mózgiem poprzez układ współczulny i przywspółczulny. Ta złożona struktura sprawia, że umysł i trawienie mają specjalne połączenie, stąd też mowa o trawieniu psychicznym.

„Jest tak wielu ludzi, którzy nie potrafią strawić szczęścia! Szczęście nie jest lekkostrawne; jest raczej bardzo niestrawne”.

-Miguel de Unamuno-

Trawienie psychiczne

Stwierdzono bardzo ścisły związek między trawieniem myśli i emocji a trawieniem jedzenia. Bardzo często doświadczenia, które nie zostały przyswojone na poziomie mentalnym znajdują odzwierciedlenie w problemach z trawieniem jedzenia. Można powiedzieć, że odpowiednie trawienie jelit zależy również od dobrego trawienia psychicznego.

Jednocześnie zachodzi proces odwrotny: problemy trawienne mogą mieć również wpływ na nasz nastrój. Wynika to głównie z faktu, że 90% serotoniny jest przetwarzane w układzie trawiennym, a tylko 10% jest przetwarzane w mózgu.

Pamiętajmy, że serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który ma istotny wpływ na nasz nastrój. Wysoki poziom serotoniny zapewnia stan szczęścia. Niski poziom prowadzi do przygnębienia.

Jak widać, istnieje wyraźny związek między trawieniem psychicznym a trawieniem pokarmowym. Wzajemnie na siebie wpływają i się określają.

Zaparcia i trawienie psychiczne

Jednym z problemów najbardziej związanych ze słabym trawieniem psychicznym są zaparcia. Są one interpretowane jako znak, że istnieją pomysły, emocje lub doświadczenia z przeszłości, które są zablokowane. W tym przypadku dana osoba trzyma się tej sytuacji i nie chce odpuścić.

Bardzo często ludzie z zaparciami spędzają zbyt dużo czasu na myśleniu o wydarzeniach z przeszłości. Może to być wiara, cel, rana, jakiś przedmiot materialny.

Kobieta z bólem brzuchaW tym przypadku dana osoba powraca wielokrotnie do tych myśli nie zapominając o nich. Dlatego można powiedzieć, że zaparcia są typowe dla tych, którzy mają tendencję do obsesji.

Czasami zaparcia są również związane z niewypowiedzianymi słowami. Dana osoba przestała wyrażać to, co myśli lub czuje ze strachu lub z wygody. Jednak ta cisza zamienia się w karę, która prowadzi do problemów trawiennych. Ta sytuacja często zdarza się również u osób, którzy zawsze próbują gromadzić na zapas z powodu bezpodstawnych obaw dotyczących przyszłości.

Biegunka i emocje

Dr Megan Rossi, australijska specjalistka od zdrowia jelit, zwraca uwagę, że jednym z pierwszych czynników, na które zwraca uwagę u pacjentów z problemami jelitowymi jest poziom stresu.

Wskazuje również, że jednym ze wskazań dla tych, którzy przychodzą do niej z powodu problemów trawiennych jest codziennej wykonywanie medytacji. To w rezultacie ma bardzo korzystny wpływ na ich zdrowie.

Biegunka wiąże się z nagłym odrzuceniem pomysłu, uczucia lub decyzji, która została już podjęta. Umysł reaguje próbując wydalić to tak szybko, jak to możliwe i ciało próbuje zrobić to samo. Innymi słowy, nieodpowiednie trawienie psychiczne kończy się słabym trawieniem jelitowym.

Biegunka, psychicznie i fizycznie, jest przeciwieństwem zaparć. W tym przypadku istnieje potrzeba szybkiego wydalenia czegoś, ponieważ powoduje ono odrzucenie i poczucie winy. Dana osoba nie chce, nie może lub nie wie, jak zaakceptować tę część siebie, która kończy się wyrażaniem siebie w sposób fizjologiczny.

Z tych wszystkich powodów warto poświęcić nieco więcej uwagi naszym objawom trawiennym. Często mogą reprezentować stres emocjonalny. Powinniśmy zbadać i zidentyfikować to, czego nie możemy przyswoić… A następnie zająć się odpowiednim trawieniem psychicznym.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

De González Méndez, T. M. (2010). Psiconeuroinmunoendocrinologia, emociones y enfermedad. Una revisión. Revista MedULA, 18(2), 155-63.

Scroll to Top