Uczucia - jaki wpływ mają na nasze serce?

Uczucia - jaki wpływ mają na nasze serce?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2020

Wpływ, jaki uczucia mają na naszą fizjologię, a szczególnie na nasze serce, jest przedmiotem wykraczającym poza literaturę romantyczną. W dzisiejszych czasach stał się przedmiotem badań naukowych. Dlatego dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co nauka może nam powiedzieć w tej kwestii.

Serce jest symbolicznym organem, w którym uczucia ogrywają kluczową rolę. Częściowo dlatego, że odpowiada rytmowi życia. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia jest to dalekie od prawdy. Nie mniej jednak prawdą jest, że zarządzanie naszymi emocjami może pośrednio wpływać na zdrowie naszego układu krążenia. A co za tym idzie także na jego centralny organ: serce.

Traumatyczne okoliczności, podczas których jednostka zmaga się z naprawdę wysokim stresu, mogą pojawić się przez całe życie. Zatem wszystkie te doświadczenia, które generują wysoki poziom frustracji i cierpienia wpływają bezpośrednio na jakość życia jednostki.

„Sto lat temu naukowiec Karl Pearson odkrył coś szczególnego patrząc na nagrobki na cmentarzach: małżonkowie zwykle umierali rok po sobie”. .

– Anahad O’Connor, New York Times-

New York Times: jak uczucia wpływają na serce?

New York Times w artykule Wpływ emocji na serce opisuje ten organ, jako prostą maszynerię biologiczną i istotny narząd o wielkim znaczeniu symbolicznym. To literackie tło dla romansu, smutku, strachu lub odwagi.

Kobieta o zachodzie słońca

W kulturze zachodniej ma ono duże znaczenie, ponieważ jest uważane za rodzaj krystalicznej powierzchni, w której odbija się i odżywia miłość. Ponadto w publikacji nowojorskiej gazety stwierdzono, że stres i poczucie beznadziei mogą znacząco wpływać na zdrowie. Wyjaśnia, że zbyt dużo stresu powoduje cierpienie serca.

Zaczyna ono bić szybciej i pojawia się napięcie, ale w reszcie ciała nie dzieje się to samo (w przeciwieństwie do tego, co dzieje się podczas wysiłku fizycznego).

„Ciężar emocjonalny upodabnia serce do japońskiego wazonu o nazwie takotsubo: szeroka podstawa i wąska szyja”.  

– Anahad O’Connor, New York Times-

Badania potwierdzają wpływ uczuć na serce

Josep M. Caralps, pierwszy kardiochirurg, który przeprowadził przeszczep serca w Hiszpanii w 1984 r., twierdził, że serce generuje własne uczucia i emocje, a mózg jest tylko przekaźnikiem. To wstrząsnęło społecznością medyczną, która jednak wciąż nie ma dowodów na twierdzenie Caralpsa.

Josep stwierdza nawet, że wielu jego pacjentów po przeszczepie odczuwało nowe emocje wobec rzeczy im wcześniej nieznanych. Specjalista kardiologii mówi, że wszystko to jest spowodowane przeszczepem serca, które przywołuje swoje poprzednie ciało.

Serce między palcami
Jednak wielu kolegów niechętnie wypowiada się na ten temat, ponieważ uważają, że nie mają wystarczających dowodów w tej kwestii.

«Moim wnioskiem jest to, że komórki mają intuicyjną podstawę dostępną tylko dla osób, których wrażliwość pozwala im wykryć niektóre aspekty osobistej historii dawcy przechowywane w przeszczepionych tkankach. Reszta to spekulacje. Ja po prostu zbieram dane».

-Josep M. Caralps-

Syndrom złamanego serca

Syndrom złamanego serca jest konsekwencją bardzo głębokiego smutku. Smutek, który uwarunkowuje działanie układu nerwowego, a co za tym idzie, reszty narządów. Czy zatem serce może pęknąć z powodu wielkiego smutku? Prawda jest taka, że raczej stanie się to w literaturze niż w rzeczywistości.

Jednak przewlekłe (utrzymujące się w czasie) i intensywne negatywne emocje mogą zagrozić funkcjonowaniu układu krążenia.

Ponadto musisz wiedzieć, że można umrzeć z powodu złamanego serca. Negatywne uczucia wynikające z braku miłości, podobnie jak negatywne emocje pochodzące z innych źródeł mogą bezpośrednio wpływać na ilość i jakość przeciwciał naszego organizmu. Jest to być może jeden z najważniejszych powodów, które wymagają uwagi naszej sfery emocjonalnej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.