Nowe odmiany sztuki na świecie - poznaj je!

Nowe odmiany sztuki na świecie - poznaj je!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Nowe odmiany sztuki to nowe sposoby ludzkiej ekspresji. Jedną z ich cech jest to, że łączą w sobie inne dziedziny sztuki i często w pewien sposób korzystają z technologii.

Istnieją zupełnie nowe odmiany sztuki, które są reakcją na zmiany kulturowe, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Warto je poznać, ponieważ jako widzowie możemy ujrzeć w nich nowe formy ekspresji. A jako twórcy widzimy w nich nowe sposoby pobudzania kreatywności.

Sztuka jest jednym z tych zasobów, którymi dysponujemy, aby poznać, wyrazić i odnowić samych siebie. Istnieje wiele badań, które pokazują potencjał sztuki w zakresie dobrego samopoczucia. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy z nas wprowadził do swojego życia przestrzeń dla twórczości artystycznej.

Pędzle
W dziedzinie sztuki liczy się nie wynik, ale sam proces. Oczywistym jest, że nie każdy z nas może być wielkim artystą, ani nie tworzymy dzieł, które będą pokazywane w muzeach lub sprzedawane na masową skalę. Istotne jest to, że używamy tej praktyki jako przestrzeni do wyrażania samych siebie, zarówno w ramach sztuki klasycznej, jak i w świecie nowych technik.

“Sztuka powinna pocieszać zmartwionych i martwić spokojnych”.

-Banksy-

Sztuki klasyczne

Sztuki klasyczne to te, które zostały określone już w czasach starożytnych i które w niezmiennej formie towarzyszyły człowiekowi i społeczeństwom na przestrzeni wieków.

Prawie wszystkie z nich mają długą historię i istnieją praktycznie od czasu powstania człowieka. Początkowo były ściśle związane z magią, a dopiero później stały się oddzielnym bytem.

Sześć klasycznych sztuk to:

 • Malowanie. Jest to być może pierwsza forma sztuki, która pojawiła się wśród ludzi. Zasadniczo polega na graficznym przedstawieniu rzeczywistości, za pomocą figur i/lub kolorów, na twardym podłożu.
 • Rzeźba. Jest to również sztuka starożytna, która ma związek z formowaniem materiałów, aby tworzyć figury reprezentujące świat w sposób rzeczywisty lub abstrakcyjny.
 • Muzyka. Pojawia się na wczesnym etapie historii, naśladując odgłosy natury. Na początku używana była jedynie do rytuałów. Powstaje przy wytwarzaniu zharmonizowanych dźwięków przy użyciu głosu lub innego instrumentu.
 • Taniec. Również ma rytualne pochodzenie. W tym przypadku nośnikiem ekspresji jest samo ciało, które harmonizuje z rytmem muzyki. Początkowo teatr był częścią tańca, ale później stał się oddzielną sztuką.
 • Architektura. To budowa budynków spełniających cel estetyczny. Jest to również jedna z najstarszych sztuk, ponieważ istnieją budynki rytualne sprzed kilku tysięcy lat.
 • Literatura. Jest to rodzaj późniejszej sztuki, która najpierw zaczęła się jako narracja ustna, a następnie przeszła na formę pisaną.

Kino uważane jest za siódmą sztukę. Powstało dopiero w XX wieku i w taki czy inny sposób łączy wszystkie inne sztuki. Można powiedzieć, że jest pionierem nowych sztuk na świecie.

Nowe rodzaje sztuki

Życie w mieście, technologia i nowe sposoby odczuwania zmieniły świat sztuki. Niektóre z nowych odmian sztuki na świecie to:

Sztuka kulinarna

 • Fotografia. Fotografia jest jedną z nowych sztuk, która stała się najbardziej popularna. Jest to sztuka malowania światłem za pomocą urządzenia zwanego aparatem.
 • Cyrk. Talenty prezentowane w cyrku i nowe sposoby ich prezentacji sprawiły, że jest on sztuką samą w sobie. Należy do sztuk scenicznych i łączy teatr, muzykę i taniec.
 • Gastronomia. Gotowanie to czynność, która może być niezwykle złożona. Jest to także forma indywidualnej i społecznej ekspresji, dlatego jest uważana za jedną z nowych sztuk.
 • Komiksy. Łączą w sobie malarstwo, literaturę i kino oferując nowy sposób ekspresji, który rozpoczął się wraz z rozwojem druku. Istnieje pewien podgatunek, który ostatnio zyskuje dużą popularność: powieść graficzna.
 • Nowe sztuki plastyczne. W ramach nowej sztuki istnieje kilka form ekspresji, które są częścią sztuk plastycznych. Sztuka cyfrowa, graffiti, new media art, multimedia, sztuka interaktywna i elektroniczna, a także interwencje w przestrzeni publicznej uważa się za postęp w dziedzinie malarstwa i rzeźby.

Nowe odmiany sztuki pojawiły się jako odpowiedź na zmiany w sposobie postrzegania, odczuwania i wyrażania świata. Chociaż nie mają tak głęboko zakorzenionych tradycji, jak sztuki klasyczne to są równie ważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Shiner, L. (2004). La invención del arte. Una historia cultural.(EH Julibert, Trad.) Barcelona: Paidós.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.