Trauma i słyszenie głosów

Halucynacje słuchowe są bardziej powszechnym zjawiskiem, niż mogłoby się wydawać. Są nie tylko specyficzne dla schizofrenii. Na przykład ludzie, którzy doświadczyli traumatycznego wydarzenia, mogą słyszeć głosy.
Trauma i słyszenie głosów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2023

Kiedy w umyśle jednostki pojawiają się głosy, prawie nigdy nie są przyjazne. Wręcz przeciwnie, są natrętne, groźne, krytyczne i konspiracyjne. Czasami mogą nawet twierdzić, że są zmarłym krewnym. Często jest ich więcej niż jeden i wszystkie mogą mówić w tym samym czasie. Niewiele doświadczeń jest bardziej niepokojących niż halucynacje słuchowe i słyszenie głosów.

Zwykle zjawisko słyszenia głosów kojarzymy ze schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową i niektórymi zaburzeniami osobowości. Jednak te doświadczenia są często częstsze niż myślisz. Co więcej, mogą pojawić się u osób, które nie cierpią na żadne zaburzenia psychiczne.

Osoby, które doświadczyły traumy z powodu wykorzystywania seksualnego są grupą, u której często pojawia się ten problem. Oprócz traumy związanej z samym wydarzeniem, zaczynają słyszeć niepokojące rzeczy. Wiadomości i stwierdzenia wydawane przez te wewnętrzne obecności nigdy nie są nieszkodliwe. Co więcej, mogą doprowadzić chorego do samookaleczeń i izolacji.

Zespół stresu pourazowego powoduje retrospekcje, niepokój, problemy ze snem itp. Jednak pacjenci często nie spodziewają się, że doznają zmian w rzeczywistości lub usłyszą głosy, które nie istnieją w prawdziwym życiu.

Mężczyzna reprezentujący osoby po traumie słyszące głosy
Chociaż słyszenie głosów wiąże się z zaburzeniami psychotycznymi, doświadczają ich również osoby po traumie.

Trauma i słyszenie głosów

Zaburzenia ze spektrum urazów to stany, których jeszcze w pełni nie rozumiemy. Wiemy jednak, że jeśli te niekorzystne doświadczenia mają miejsce w dzieciństwie, mają większy wpływ psychologiczny na jednostkę. Mogą nawet zmienić rozwój różnych regionów neurologicznych.

Bycie ofiarą znęcania się, maltretowanie, agresja, utrata ukochanej osoby, życie w niebezpiecznych kontekstach, prześladowanie, klęska żywiołowa… Istnieje wiele sytuacji, które mogą wywołać psychiczną traumę. Objawy obejmują niepokój, bezsenność, retrospekcje, emocjonalne wzloty i upadki, poczucie winy i wstydu i inne.

Chociaż halucynacje i zmiany rzeczywistości nie zawsze pojawiają się u osób cierpiących na traumę, często mają one tendencję do słyszenia głosów. Fakt ten został potwierdzony badaniami naukowymi.

Słuchanie tych głosów może jeszcze bardziej zwiększyć napięcie i cierpienie jednostki. To dodatkowo zwiększa występowanie halucynacji słuchowych.

Kto jest najbardziej narażony na słyszenie głosów?

Uniwersytet w Groningen w Holandii przeprowadził badania mające na celu przeanalizowanie związku między traumą z dzieciństwa a halucynacjami słuchowymi. Podkreślonno potrzebę opracowania bardziej spersonalizowanych metod leczenia w świetle tego połączenia.

Badanie wykazało, że kobiety, które były wykorzystywane seksualnie jako dzieci, z reguły częściej słyszały głosy w pewnym momencie swojego życia. To nie jest związek przyczynowo-skutkowy i istnieje tylko zwiększone ryzyko. Jednak jest to obraz kliniczny, który musimy zrozumieć, jeśli chcemy zaoferować cierpiącym najlepsze podejście terapeutyczne.

Treść lub narracja tych głosów zawsze ma negatywne nastawienie, które może podżegać do samookaleczeń lub zachowań samobójczych. Wywołują one ogromną udrękę u cierpiącego. Ponadto podżegają go do braku zaufania do otoczenia i promowania dysfunkcyjnych zachowań. Co zrozumiałe, jeszcze bardziej potęguje to ból emocjonalny ofiary.

Potrzeba rozmowy o głosach

Czasami osoby po traumie słyszą głosy, które prowadzą do stanów psychotycznych. Obecnie stres pourazowy i psychoza są uznawane za poważne zagrożenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do literatury naukowej na temat relacji między nimi.

Na przykład Uniwersytet Medyczny w Południowej Karolinie przeprowadził badanie, w którym stwierdzono, że trauma może również pojawić się z wtórnymi cechami psychotycznymi. Przypadki te wykazują unikalne cechy neurobiologiczne i genetyczne. Chociaż są to przypadki kliniczne, które jeszcze nie tak dawno byłyby uważane za dość rzadkie, dziś są szczegółowo opisywane z coraz większą częstotliwością.

Niewątpliwie doznanie traumy może w dowolnym momencie wywołać halucynację słuchową. Niestety zjawisko to nadal nosi duże piętno społeczne. Z tego powodu ważne jest, aby mówić o głosach, aby promować lepszą uwagę i świadomość tego objawu.

Co więcej, ważne jest, aby znormalizować tego rodzaju rzeczywistość, której każdy z nas może doświadczyć w dowolnym momencie swojego życia.

Szacuje się, że ponad dziesięć procent populacji usłyszy głosy (omamy słuchowe) związane z traumatycznymi przeżyciami.

psycholog zajmujący się leczeniem osób z traumą, które słyszą głosy
Jeśli chodzi o pojawianie się głosów w traumie, kluczowa jest terapia psychologiczna.

Leczenie halucynacji słuchowych związanych z traumą

Risperidon i kwetiapina to niektóre z leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu halucynacji. Jednak osobom cierpiącym na traumę, które słyszą głosy, nie zaleca się stosowania leków przeciwpsychotycznych. Obecnie nie ma naukowych dowodów na to, że stosowanie tego typu leku psychoaktywnego drugiej generacji jest przydatne w leczeniu halucynacji słuchowych.

Zamiast tego osobom cierpiącym na traumę, które słyszą głosy, należy zaoferować terapię opartą na dowodach naukowych. Istnieją różne niezwykle przydatne terapie w leczeniu urazów psychicznych. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia odczulania i przetwarzania ruchu gałek ocznych (EMDR ). Obie metody okazały się skuteczne w tego typu przypadkach.

Co najważniejsze, osoby muszą szukać specjalistycznej pomocy tak wcześnie, jak to możliwe. Dziecko, które przeżyło traumę, nigdy nie powinno osiągnąć dorosłości z ciężarem doświadczenia, którego nie było w stanie przetworzyć. Podobnie nie należy zaniedbywać dorosłych. Niestety, czasami decydują się oni odłożyć na bok rany z przeszłości. W takich przypadkach kiedyś może dojść do załamania ich mechanizmu obronnego. Wtedy pojawiają się głosy.

Na koniec należy pamiętać, że słyszenie głosów jest częstsze niż nam się wydaje. Wszyscy jesteśmy podatni na doświadczanie ich groźnej obecności. Można je jednak uciszyć, a profesjonaliści są dla nas dostępni do pomocy. Bez wątpienia jest to problem, o którym musimy rozmawiać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clifford G, Dalgleish T, Hitchcock C. Prevalence of auditory pseudohallucinations in adult survivors of physical and sexual trauma with chronic post-traumatic stress disorder (PTSD). Behav Res Ther. 2018 Dec;111:113-118. doi: 10.1016/j.brat.2018.10.015. Epub 2018 Oct 30. PMID: 30399504; PMCID: PMC6259581.
  • Shinn AK, Wolff JD, Hwang M, Lebois LAM, Robinson MA, Winternitz SR, Öngür D, Ressler KJ, Kaufman ML. Assessing Voice Hearing in Trauma Spectrum Disorders: A Comparison of Two Measures and a Review of the Literature. Front Psychiatry. 2020 Feb 24;10:1011. doi: 10.3389/fpsyt.2019.01011. PMID: 32153431; PMCID: PMC7050446.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.