Terapia z udziałem zwierząt kontra choroba Alzheimera

Terapia z udziałem zwierząt jest włączona do procesu terapeutycznego mającego na celu promowanie poprawy fizycznych, psychospołecznych i poznawczych funkcji pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera.
Terapia z udziałem zwierząt kontra choroba Alzheimera
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Według niektórych badań terapia z udziałem zwierząt jest jednym z najlepszych niefarmakologicznych sposobów leczenia, które przynoszą największe korzyści pacjentom z chorobą Alzheimera.

Obecnie istnieje pięć różnych leków stosowanych do leczenia problemów poznawczych będących wynikiem rozwoju choroby Alzheimera. Pod tym względem cztery z nich to inhibitory acetylocholinoesterazy, a piąty to antagonista receptora NMDA.

Według badań ich stosowanie nie przynosi zbyt wiele korzyści pacjentowi, a żaden lek nie wykazał wyraźnego opóźnienia bądź zatrzymania postępu tej choroby.

W związku z tym, ze względu na zaobserwowaną skuteczność, terapia z udziałem zwierząt u pacjentów z chorobą Alzheimera jest obecnie stosowana w połączeniu z innymi działaniami stymulującymi funkcje poznawcze, takimi jak muzykoterapia, terapia śmiechem i proste zajęcia fizyczne.

Terapia z udziałem zwierząt opiera się na kontrolowanej interakcji między pacjentem z chorobą Alzheimera a zwierzęciem. Jest ona dość korzystna na poziomie poznawczym, społecznym, emocjonalnym i autonomicznym.

W rzeczywistości, ponieważ wspomnienia emocjonalne są ostatnimi wspomnieniami, które znikają z mózgu osoby z chorobą Alzheimera, całkiem możliwe jest stworzenie pozytywnej więzi emocjonalnej między pacjentem a zwierzęciem. Zagłębmy się w ten temat.

Terapia z udziałem zwierząt jako skuteczne narzędzie w leczeniu Alzheimera

Wiele badań potwierdza korzyści płynące z terapii z udziałem zwierząt, stosowanej u osób z chorobą Alzheimera lub innymi typami demencji. Głównym celem tego rodzaju niefarmakologicznej metody leczenia jest poprawa jakości życia tych osób.

Ponadto terapia z udziałem zwierząt pozwala skupić się na czterech podstawowych obszarach pacjenta dotkniętego tym schorzeniem: fizycznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym.

Często mówi się, że zwierzęta są najlepszym lekarstwem dla pacjentów z różnymi schorzeniami. Pod tym względem wystarczy prosty kontakt ze zwierzęciem, aby poprawił się nastrój pacjenta.

Starsza pani i mały, biały pies

Terapia z udziałem zwierząt jest jedną z najbardziej pożądanych opcji zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych, ponieważ przynosi natychmiastowe korzyści pacjentom, zwłaszcza we wczesnych stadiach tego typu choroby neurodegeneracyjnej.

Pacjenci zwykle pracują z psami. W terapii mogą pomagać też koty i konie. Zasadniczo każda rasa psa nadaje się do pracy terapeutycznej. Jedynym wymaganiem jest wybranie do tego celu odpowiednio przeszkolonego zwierzęcia. Najczęściej wybierane rasy psów do tej pracy to Labrador Retriever, Golden Retriever, Yorkshire Terrier i Owczarek.

Jednak nie oznacza to, że kryteria wyboru nie są surowe. Zatem zwierzęta powinny być niezawodne, przewidywalne, posłuszne i posiadać zdolności przystosowawcze. Ponadto muszą budzić zaufanie całego zespołu terapeutycznego.

Korzyści z terapii z udziałem zwierząt

1. Poprawa zdolności motorycznych

Terapia z udziałem zwierząt pomaga chorym na chorobę Alzheimera poprawić zdolności motoryczne i równowagę. Proste czynności, takie jak wyprowadzanie na spacer, szczotkowanie sierści, karmienie i interakcja ze zwierzęciem w pewien sposób ułatwiają zdolności motoryczne i sensoryczne.

W ten sposób terapeuci mogą wykorzystywać potencjał terapii ze zwierzętami, aby pomóc pacjentom stać się bardziej autonomicznymi. Dodatkowo zwierzę wybrane do terapii reaguje na bodźce komunikacyjne, wzbudza zainteresowanie, skupia uwagę, sprzyja koncentracji.

2. Poprawa jakości życia

Zwierzęta swoim towarzystwem zapewniają pacjentom kogoś, kogo można kochać, a tym samym stwarzają sytuacje, na które warto czekać, co prowadzi do poprawy jakości życia. Ponadto terapia z udziałem zwierząt pomaga poprawić koncentrację i umiejętności komunikacyjne pacjenta.

Zwierzęta biorące udział w tego rodzaju terapii są specjalnie przeszkolone do interakcji ze starszymi osobami. Dlatego sama ich obecność i towarzystwo dają pacjentom lepsze samopoczucie i większe poczucie szczęścia.

Ponadto zwierzęta zapewniają spokój, pomagając pacjentom wziąć odpowiedzialność za określone zadania, co zwiększa poczucie pożyteczni i osiągania celów.

3. Lepsza pamięć

Dzięki tego typu terapii osoby z chorobą Alzheimera nie zapominają o podstawowych czynnościach dnia codziennego, takich jak zapinanie guzików lub czesanie włosów. Dzieje się tak, ponieważ są odpowiedzialni za życie innej żywej istoty. Większość z nich jest szczególnie zaniepokojona tym, aby nie zapomnieć o opiece nad zwierzętami.

Uśmiechnięty, starszy mężczyzna i pies twarzą w twarz

4. Lepszy nastrój

Terapia z udziałem zwierząt zmniejsza również pobudzenie i agresję u osób z demencją. Ponadto zwierzę kierowane przez profesjonalistę zapewnia silny bodziec motywacyjny. To generuje pozytywne emocje, a także ułatwia i poprawia osobiste relacje i komunikację w grupie.

Z drugiej strony uwaga, jakiej potrzebuje zwierzę, może sprzyjać aktywności fizycznej, poznawczej i społecznej, a także zwiększać samoocenę i poprawiać ogólne samopoczucie.

Uwagi końcowe

Zwierzę domowe może znacząco zmienić życie osoby z demencją. Dzieje się tak, ponieważ posiadanie kogoś – w tym przypadku zwierzęcia – wymagającego opieki i uwagi, jest silnym czynnikiem motywującym. To z kolei aktywizuje pacjenta na poziomie fizycznym i emocjonalnym.

Chociaż nie ma lekarstwa na większość form chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja, terapia z udziałem zwierząt ma na celu zmniejszenie ich objawów. Celem tego rodzaju terapii jest przede wszystkim spowolnienie postępu pogorszenia funkcji poznawczych i opóźnienie powikłań.

Jej zastosowanie pomaga kontrolować zaburzenia zachowania i rozwiązywać konkretne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić w związku z chorobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.