Poprawić koncentrację: pięć sprawdzonych sposobów

Niektórzy twierdzą, że ważna jest umiejętność utrzymania koncentracji umysłu. W tym sensie poprawa koncentracji i wiedza, co z tą umiejętnością zrobić, może pomóc Ci w wielu aspektach Twojego życia.
Poprawić koncentrację: pięć sprawdzonych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2021

Koncentracja i skupienie umysłowe minimalizują rozproszenia i poprawiają wydajność. Przy odrobinie praktyki i wyciągania wniosków możesz poprawić koncentrację.

Tak jak mięśnie, także umysł wymaga ćwiczeń. Im bardziej go ćwiczysz, tym staje się on silniejszy. Jak widać, poprawić koncentrację można – w teorii – w łatwy sposób. Jest to zarówno możliwa, jak i ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Nie oznacza to jednak, że poprawić koncentrację można w kilka dni i bez większego wysiłku. Mimo to możesz to osiągnąć, podejmując świadomy wysiłek i uważnie analizując nawyki, które będziesz próbować zachować, zmienić, wyeliminować lub ustanowić.

Oceń swoje skupienie umysłu

Pierwszym krokiem, by poprawić koncentrację, jest ocena obecnego stanu psychicznego. Aby to zrobić, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy często śnisz na jawie podczas pracy nad ważnymi zadaniami?
  • Czy Twoje życie jest obecnie pełne niedokończonych projektów, ponieważ straciłeś orientację nad tym, nad czym pracujesz?
  • I na koniec, czy trudno jest Ci uniknąć rozpraszania się?

Jeśli odpowiesz twierdząco na którekolwiek z tych pytań, oznacza to, że jesteś kandydatem do poprawy koncentracji umysłu.

Ponadto warto także zadać sobie pytania dotyczące stopnia koncentracji, jaki osiągamy, stawiając czoła zadaniom, które wystawiają na próbę nasze umiejętności:

  • Czy często wyznaczasz cele i dzielisz zadania na łatwe do zarządzania segmenty?
  • Jeśli Twój umysł błądzi, czy robisz sobie krótką przerwę, a potem wracasz do tego, co robiłeś?
  • Czy masz tendencję do rozwiązywania najbardziej skomplikowanych wyzwań w przedziale czasowym, w którym jesteś najbardziej aktywny?
Mężczyzna myśli, patrząc w okno

Wyeliminuj czynniki rozpraszające, by poprawić koncentrację

Chociaż może się to wydawać oczywiste, wyeliminowanie czynników rozpraszających jest kluczem do poprawy koncentracji. Jednak problem polega na tym, że wiele razy nie zdajemy sobie sprawy z wielu rozpraszaczy.

W tym celu warto zacząć od zidentyfikowania źródeł rozproszenia i zminimalizowania ich. Chociaż prawdą jest, że o wiele łatwiej to powiedzieć niż zrobić i że może wydawać się to stratą czasu, badania dowodzą, że jest to bardzo pomocne, jeśli chcemy poprawić koncentrację.

W związku z tym musisz pamiętać, że nie wszystkie czynniki rozpraszające są zewnętrzne; zakłócenia środowiskowe są często łatwiejsze do opanowania niż problemy, nad którymi się zastanawiasz. Z drugiej strony wyczerpanie, zmartwienia, niepokój, brak motywacji i inne wewnętrzne rozpraszacze mogą być szczególnie irytujące i uporczywe.

Aby zminimalizować wewnętrzne zakłócenia, ważne jest, aby poświęcić odpowiednio dużo sił i czasu na rozładowanie tego emocjonalnego bagażu. Co więcej, używanie pozytywnego myślenia i afirmacji jest również dobrą strategią, zwłaszcza gdy masz do czynienia z lękiem i zmartwieniami.

Skoncentruj się na jednej rzeczy naraz

Wielozadaniowość nie jest skuteczną strategią, a już na pewno nie pomoże Ci poprawić koncentracji. Przeciwnie, zmniejsza produktywność i znacznie utrudnia dostrzeganie szczegółów niezbędnych do oddzielenia tego, co istotne, od tego, co nie.

Dzieje się tak głównie dlatego, że próbując robić wiele rzeczy na raz, znacznie ograniczasz swoje możliwości skupienia uwagi na zadaniu (w tym przypadku – na zadaniach).

Dlatego, by poprawić koncentrację, staraj się jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby. Biorąc to pod uwagę, zaprzestań wielozadaniowości i zamiast tego zwróć całą swoją uwagę na pojedyncze działanie lub problem.

Rób krótkie przerwy, by poprawić koncentrację

Tak, przerwy są niezbędne. Pamiętaj, że w miarę upływu czasu każde nowe źródło stymulacji będzie się starzeć, a umysł zacznie nabierać złych nawyków związanych z koncentracją. W rezultacie ucierpi na tym Twoja wydajność.

Chociaż niektórzy psychologowie sugerują, że jest to spowodowane wyczerpywaniem się zasobów uwagi, niektórzy badacze uważają, że ma to więcej wspólnego z tendencją mózgu do poszukiwania nowości.

Kobieta wypoczywa w promieniach słonecznych

W tym sensie naukowcy odkryli, że można poprawić koncentrację, robiąc krótkie przerwy i odwracając uwagę w inne miejsce. Ponadto pomocne są również przerwy między czynnościami wymagającymi dużej koncentracji.

Kontynuuj ćwiczenie skupienia umysłu

Postępując zgodnie z zaproponowanymi powyżej strategiami, z czasem zauważysz, że poziom Twojej koncentracji wzrósł. Ponadto kwestie takie jak przestrzeganie odpowiedniej diety i dobry jakościowo odpoczynek senny, również mogą pomóc Ci poprawić koncentrację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.