Objawy depresji, które łatwo przeoczyć

Objawy depresji, które łatwo przeoczyć
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Depresja jest stanem złożonym, który u każdego objawia się inaczej. Chociaż istnieją pewne podstawowe wzorce, istnieją również pewne objawy depresji, które zwykle pozostają niezauważone. Ważne jest, aby je znać i rozpoznawać.

Umysł każdego człowieka jest niezwykle złożony, więc każdy schemat w tym zakresie zawsze pozostaje niekompletny. Dlatego, gdy mówimy o zagadnieniu jakim są objawy depresji nie zawsze znajdą się one na typowej liście. Istnieją postawy, stany i zachowania, które wydawałoby się nie mają nic wspólnego z tym problemem, ale w głębi są ze sobą ściśle powiązane.

Depresja objawia się na różne sposoby, w różnych intensywnościach i z różną dynamiką. Nie każdy, kto płacze jest w depresji, podobnie jak nie każdy, kto się uśmiecha jest szczęśliwy. Dlatego nie zawsze jest to oczywisty stan.

“Depresja to więzienie, w którym jesteś zarówno więźniem, jak i okrutnym strażnikiem więziennym”.

-Dorthy Rowe-

Istnieją pewne objawy depresji, które często pozostają niezauważone. Nie jest też jednak tak, że osoba, która ma dane objawy koniecznie cierpi na depresję. Są to po prostu wskazówki, które sugerują istnienie tego problemu, ale które należy oceniać w kontekście. Zobaczmy siedem z nich.

1. Dyskomfort fizyczny niezwiązany z chorobą

Ma to związek z bólami mięśni, które pojawiają się nagle bez konkretnego powodu, migrenami, niestrawnością, nagłymi zawrotami głowy i podobnymi dolegliwościami. Idziesz do lekarza i nie znajduje on niczego niezwykłego w Twoim ciele. Ale dolegliwości nie znikają.

kobieta z bólem krzyża

Możliwe też, że nie odczuwasz dyskomfortu fizycznego jako takiego, ale podejrzewasz, że coś jest nie tak z Twoim zdrowiem. W jamie ustnej pojawiają się afty i przez głowę przechodzi Ci myśl, że może to być białaczka. Lub Twoje serce bije bardzo mocno i coś mówi ci, że to może być początek problemów z sercem.

2. Odwoływanie lub ciągłe przekładanie spotkań z innymi

Nagle spoglądasz wstecz i zdajesz sobie sprawę, że od jakiegoś czasu odkładasz na później wszelkie wydarzenia społeczne. Może czujesz, że brak Ci czasu lub po prostu nie masz ochoty wychodzić.

Prawda jest taka, że Twoje spotkania z innymi zaczynają ograniczać się do minimum bez wyraźnego planowania. W rzeczywistości nie czujesz, że izolujesz się od innych, ale że po prostu czujesz się zbyt zmęczony na wyjścia lub po prostu inne rzeczy przyciągają Twoją uwagę.

3. Powolne poruszanie się a objawy depresji

Jest to jeden z objawów depresji, które zwykle pozostają niezauważone. Mózg osoby z depresją działa inaczej niż mózg osoby pogodnej lub szczęśliwej. To wpływa na zdolności motoryczne i spowalnia ruchy.

mężczyzna i chmura - objawy depresji

Czasami może się nawet wydawać, że dana osoba porusza się w zwolnionym tempie. Reakcja na bodźce zewnętrzne również jest nieco opóźniona. Jeśli z nią rozmawiasz wygląda to, jakby medytowała nad tym, co powiedziałeś, zanim odpowie.

4. Atopowe zapalenie skóry a objawy depresji

Nauka nie określiła jeszcze dokładnie, jaki jest związek między atopowym zapaleniem skóry a depresją. Jednak badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin (Stany Zjednoczone) wykazały, że problem ten zwykle występuje u osób z depresją.

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się pojawieniem się egzemy na skórze, która powoduje swędzenie i ból. Przyczyna tego problemu nie jest jeszcze znana. Mimo to często powiązuje się ją z nastrojem ludzi.

5. Zbyt dużo czas przed telewizorem

Spędzanie zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem lub z telefonem w ręku może być oznaką depresji. Kończy się posiadaniem stałej i mniej lub bardziej obsesyjnej relacji z ekranem. To także sposób na odizolowanie się od innych.

mężczyzna z telewizorem zamiast głowy

Ludzie, którzy oglądają zbyt wiele telewizji, często chcą “nie myśleć”. Próbują odwrócić swoją uwagę lub oderwać się od swojej rzeczywistości. Kiedy spędzasz zbyt wiele czasu przed ekranem możesz stać się bardzo zaabsorbowany samym sobą i stracić zainteresowanie tym, co Cię otacza.

6. Brak pożądania seksualnego a objawy depresji

Kiedy brak pożądania seksualnego i trwa to przez długi czas, można myśleć, że zaczyna się tutaj rodzić depresja. Te informacje należy jednak starannie ocenić. Jedna rzecz nie oznacza automatycznie drugiej.

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest normalny lub zwyczajowy poziom pożądania seksualnego. Jeśli spada poniżej limitu i pozostaje tak przez dłuższy czas znaczy to, że coś jest nie tak. Osobie depresyjnej bardzo trudno jest przyjmować postawy i zachowania erotyczne.

7. Częste pomyłki

W trakcie depresji umysł działa wolniej. Bardzo często zdarzają się też trudności z koncentracją lub organizowaniem pomysłów i planowaniem działań. Dlatego osoby cierpiące na depresję popełniają zwykle na co dzień wiele drobnych błędów.

kobieta pomiędzy gałęziami - objawy depresji

Błędy te wiążą się z zapominaniem, z pomyłkami dotyczącymi prostych spraw. Z roztargnieniem i trudnościami w nauce, między innymi. To tak, jakby ta osoba nie była całkowicie obecna tu i teraz.

Wszystkie te objawy depresji są na ogół niezauważalne dla tych, którzy cierpią na tę chorobę, lub dla ludzi z ich otoczenia. Gdy już się pojawią, zwłaszcza gdy jest ich wiele na raz, być może to czas, aby się zatrzymać i zastanowić nad tym, co się dzieje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estévez, A., & Calvete, E. (2009). Mediación a través de pensamientos automáticos de la relación entre esquemas y síntomas de depresión. Anales de psicología, 25(1).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.