Kreatywny mózg: wolne, emocjonalne i połączone umysły

Kreatywny mózg: wolne, emocjonalne i połączone umysły
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kreatywny mózg jest niesamowity. Jest zabawny, pełen emocji, wolny i niestrudzony. Nie wierzy w ograniczenia. Kreatywny mózg wybiera połączenie ze wszystkim, aby mógł się uczyć z każdego bodźca. Często nie wie nawet, w jaki sposób powstały pewne pomysły, ponieważ w takim mózgu pomysły pojawiają się jak błyski.

Steve Jobs mawiał, że kreatywność polega na łączeniu właściwych elementów. Łączy nasze przeszłe doświadczenia z naszą rzeczywistością i odważa się tworzyć nowe i trudne rzeczy. Na początku nie wszyscy to zrozumieją, ale później otworzą się na nowe możliwości. To innowacje, których każda firma potrzebuje, kapitał ludzki, który nasze społeczeństwo powinno docenić.

“Osoby kreatywne […] wykazują tendencje myślenia i działania, które u większości ludzi są segregowane. Zawierają sprzeczne skrajności; zamiast być “indywidualnym”, każdy z nich jest “mnóstwem”.

-Mihhaly Csikszentmihalyi-

Choć może to zabrzmieć ciekawie, do dziś mamy złe wyobrażenia o kreatywności i kreatywnym mózgu. Na przykład uważamy, że umiejętność tworzenia innowacyjnych i oryginalnych pomysłów wiąże się z inteligencją. Co więcej, są ludzie, którzy wciąż wierzą, że właściwa półkula jest przedmiotem naszej kreatywności. Te rzeczy nie są prawdziwe. Mity nadal stają na drodze postępu naukowego, jaki dokonaliśmy w czasie.

Po pierwsze musimy zrozumieć, że kreatywność to zdolność z którą wszyscy się rodzimy. Musimy również zrozumieć, że aby jej użyć i wzmocnić, musimy spojrzeć na świat i na siebie z innej perspektywy. Omówimy to poniżej.

Kobieta z bańką mydlaną

Jak działa kreatywny mózg?

Kreatywny mózg działa bardzo wyraziście. Ostatnie badania opublikowane w Narodowej akademii nauk Stanów Zjednoczonych ujawniły nam to, co niektórzy neuropsychologowie już podejrzewali: kreatywni ludzie mają bardziej połączone struktury neuronalne niż inni. Poprzez obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego naukowcy dostrzegli fascynującą złożoność połączeń funkcjonalnych i neuronalnych u kreatywnych ludzi.

Dlatego obalamy hipotezę, która łączy kreatywność wyłącznie z prawą półkulą mózgu. Osoba, która generuje innowacyjne, śmiałe i oryginalne pomysły, posiada symfonię ogromnych interakcji w lewej i prawej półkuli. Podobnie, naukowcy dokonali innych interesujących odkryć dotyczących kreatywnego mózgu.

Elastyczny umysł, który jest tolerancyjny na niepewność

Jak już widzieliśmy, struktura neuronalna osób kreatywnych jest gęstsza i bardziej połączona. Wyjaśnia to także ich elastyczność, zawsze otwartą na niejednoznaczność i niepewność. Podczas gdy bardziej sztywne umysły nie są w stanie zaakceptować sprzecznych faktów, kreatywne umysły postrzegają je jako wyzwanie i próbują znaleźć wyjaśnienia z praktycznym podejściem.

Wyższa inteligencja nie oznacza kreatywności

Kreatywni ludzie nie zawsze posiadają poziomy inteligencji, które są godne uwagi. Widzieliśmy to w słynnym badaniu przeprowadzonym przez Franka X Barrona w 1956 roku. Zebrał on jednych z najbardziej uznanych architektów, naukowców i pisarzy, takich jak Truman Capote, William Charles Williams i Frank O’Connor. Chciał zrozumieć, jak działają niektóre z najbardziej kreatywnych umysłów.

Kreatywny mózg

Właśnie to odkrył tego dnia w towarzystwie tak wspaniałych i różnorodnych osobistości:

  • Byli otwarci na eksplorowanie głębszego życia wewnętrznego. Byli refleksyjni, umieli analizować swoje emocje i byli świadomi swoich wewnętrznych potrzeb.
  • Ci ludzie mieli motywację i chęć do uczenia się, odkrywania nowych rzeczy lub pokazywania światu nowych pomysłów, koncepcji lub opowieści.
  • Był tam także element emocjonalny i moralny. Większość z nich miała szlachetne wartości.
  • Akceptowali brak porządku. To nawet ich zainspirowało.
  • Mieli w sobie bardzo dziwne szaleństwo. Czasami wydawali się dziecinni, figlarni i pragnęli wyjść poza ustalone normy. Ci ludzie byli gotowi, by dać się zaskoczyć i cieszyć się najbardziej podstawowymi rzeczami.
  • Lubili podejmować ryzyko.

Kreatywny mózg i introspekcja

Inną cechą kreatywnych ludzi jest ich zdolność do introspekcji. Mają głębszą samoświadomość i wiedzą jak połączyć najsłabsze obszary ze swoimi najsilniejszymi. Ten punkt rozpoznania własnych ograniczeń, wad lub najgorszych cech jest często równoznaczny z dobrym zdrowiem psychicznym.

Kreatywność nie ma porządku na poziomie neurologicznym

W 2001 roku neurolog Marcus Raichle przeprowadził interesujące badanie kreatywności, które zaowocowało interesującymi odkryciami. Kreatywny mózg jest niesamowicie nieuporządkowany. Widzieliśmy już, że kreatywna innowacja nie znajduje się wyłącznie w prawej półkuli. W rzeczywistości jest niesamowicie rozproszona.

  • Dlatego dr Raichle mówił o “sieci wyobraźni”, która obejmuje wiele obszarów mózgu.
  • Z drugiej strony, innym procesem, który charakteryzuje kreatywny mózg, jest to co jest znane jako “samo-generowane poznanie”. Innymi słowy, umiejętność rozmyślania, kontemplowania lub pozwalania, by umysł wędrował.
Chłopak robiący zdjęcie

Po ponad 30 latach badania kreatywnych ludzi, Mihaly Csikszentmihalyi wskazał, że są to także skomplikowani ludzie. To tak, jakby więcej niż jedna osoba żyła w jednym mózgu. To tak, jakby był w nich cały zespół profesjonalistów, wymagających rzeczy, wymyślania nowych pomysłów i zainteresowań.

Te głosy są tym, co ich motywuje. Czasami jednak mogą również wymyślić zbyt wiele pomysłów i projektów… W rzeczywistości jest to jeden z najczęstszych problemów dla kreatywnego mózgu: uczenie się, jak kontrolować cały ten przypływ idei, emocji i myśli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.