Terapia seksualna - w poszukiwaniu pomocy

Dysfunkcje seksualne dotykają wiele osób przez całe życie. Dlatego wizyta u terapeuty seksualnego jest częstym rozwiązaniem. Ale co motywuje ludzi do szukania pomocy? W tym artykule zbadamy tę kwestię.
Terapia seksualna - w poszukiwaniu pomocy
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2023

Jeśli szukasz terapii seksualnej, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z jej możliwych implikacji w innych obszarach życia. Terapia seksualna interweniuje w zaburzeniach klinicznych, takich jak dysfunkcja seksualna, stan, który dotyka trzy czwarte osób w wieku dorosłym, niezależnie od wieku i płci.

Mimo to strategie zdrowotne wielu krajów koncentrowały się na innych obszarach. Na przykład zdrowie reprodukcyjne i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową. Doprowadziło to do pozostawiania terapii seksualnej w tle.

„Seksualność jest integralną częścią zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia człowieka i powinna być traktowana z takim samym znaczeniem, jak każdy inny obszar zdrowia”.

-Barry McCarthy-

Zaburzenia seksualne (SD)

Dysfunkcje seksualne dotyczą różnych jednostek klinicznych. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5-TR, APA, 2022) krążą one wokół takich aspektów jak brak popędu seksualnego, trudności z osiągnięciem erekcji czy ból podczas stosunku.

Badania opublikowane w The Journal of Sexual Medicine (Lewis i in., 2010) twierdzą, że kobiety często cierpią z powodu dysfunkcji seksualnych. Ustalono, że:

  • Do 25 procent kobiet cierpi na zaburzenia orgazmu.
  • Około 55 procent cierpi na zaburzenia zainteresowania/pobudzenia seksualnego.
  • Do 27 procent cierpi na penetrujące zaburzenie narządów płciowych i miednicy.

Mężczyźni również często doświadczają dysfunkcji seksualnych. Dochodzenie prowadzone przez Lewisa i in. al (2010) podaje następujące liczby:

  • Do 30 procent mężczyzn cierpi na przedwczesny wytrysk.
  • Około 40 procent doświadcza zaburzeń erekcji.
  • Do 18 procent doświadcza zaburzeń zainteresowania seksualnego lub pobudzenia.

Co do zasady, aby zdiagnozować dysfunkcję seksualną, od początku objawów musi upłynąć sześć miesięcy. Mają one wpływ na różne sfery życia pary. Powodują udrękę i dyskomfort u cierpiących, ponieważ nie czerpią oni przyjemności z kontaktów seksualnych (APA, 2022).

„Wiele czynników kontekstowych, takich jak okres poporodowy, stresory w pracy lub rozstania, może tymczasowo wpływać na funkcjonowanie seksualne”.

-David Lafortune-

Pacjentka podczas sesji terapeutycznej
Niektóre dysfunkcje seksualne dotykające kobiety są związane z zaburzeniami orgazmu i pobudzenia.

Pacjenci zgłaszający się na terapię seksualną

Z reguły ci, którzy proszą o usługi wyspecjalizowanego seksuologa, robią to, ponieważ są niezadowoleni ze swoich doświadczeń seksualnych. W związku z tym ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie technicznym Plos One, prowadzone przez badacza Davida Lafortune (Lafortune i in., 2023), wskazują, że u osób poszukujących terapii seksualnej można znaleźć kilka wspólnych elementów.

Badanie stwierdza, że w wyniku niezadowolenia w tym obszarze pacjenci z dysfunkcjami seksualnymi odczuwają wysoki poziom dyskomfortu. To skłania ich do szukania profesjonalnej pomocy. Proces ten nie jest jednak wolny od ograniczeń.

Lafortune i in. wymienili następujące problemy (Lafortune i in., 2023):

  • Prawie dwie osoby na dziesięć nie otrzymały odpowiednich informacji.
  • Prawie trzech na dziesięć osób nie było stać na usługi specjalisty.
  • Ponad połowa osób miała trudności z dostępem do eksperta.
  • Prawie trzech na dziesięciu pacjentów znajdowało się na listach oczekujących przez dłuższy czas.

Kiedy przyjrzymy się cechom społecznym i demograficznym uczestników, ciekawe okazuje się, że większość pacjentów uczęszczających na terapię seksualną to zazwyczaj mężczyźni.

„Słabe funkcjonowanie seksualne stanowi poważny problem zdrowia publicznego”.

-David Lafortune-

Mężczyzna porusza swoje problemy w terapii seksualnej ze specjalistą
Przedwczesny wytrysk oraz zaburzenia erekcji i zainteresowania lub podniecenia to te, z którymi najczęściej zgłaszają się mężczyźni zgłaszający się na terapię.

Specjaliści poszukiwani przez pacjentów zgłaszających się na terapię seksualną

Badanie opublikowane w International Urogynecology Journal (2018) twierdzi, że osoby z dysfunkcjami seksualnymi unikają kontaktu z profesjonalistami zajmującymi się zdrowiem seksualnym, ponieważ uważają schorzenia, na które cierpią, za naturalną i normalną część procesu starzenia się. Może to jednak stanowić błędne przekonanie na temat zdrowia seksualnego, ponieważ korzyści płynące z pójścia na terapię są znaczne.

Według badań przeprowadzonych przez Lafortune i jego zespół prawie 19 proc. osób zgłosiło się do specjalisty medycyny ogólnej, 10 proc. do specjalisty urologii lub ginekologa, a 12 proc. do psychologa. Terapeuci seksualni są więc profesjonalistami najbardziej poszukiwanymi przez osoby pragnące leczyć dysfunkcje seksualne.

Biorąc pod uwagę wysokie rozpowszechnienie dysfunkcji seksualnych w społeczeństwie, konieczne jest wdrożenie polityki zdrowia publicznego w celu rozwiązania tych problemów.

Jak widać, istnieje kilka trudności i barier, przed którymi stoi osoba cierpiąca na dysfunkcje seksualne. Na przykład Lafortune i wsp. wspominają, że pandemia spowodowana wirusem SARS-COV-2 zwiększyła liczbę pacjentów z dysfunkcjami seksualnymi. Wynikało to z faktu, że w okresie izolacji społecznej nie było szans na podjęcie leczenia.

„Pandemia COVID-19 mogła zaostrzyć dysfunkcje seksualne i wpłynąć na zachowania związane z poszukiwaniem pomocy”.

-David Lafortune-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychiatric Association. (2022b). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition, Text Revision (Dsm-5-Tr(tm)) (5.a ed.). American Psychiatric Association Publishing. https://dsm.psychiatryonline.org/doi/book/10.1176/appi.books.9780890425787
  • Lafortune D, Girard M, Dussault É, Philibert M, Hébert M, Boislard MA, Goyette M, Godbout N. (2023). Who seeks sex therapy? Sexual dysfunction prevalence and correlates, and help-seeking among clinical and community samples. PLoS One, 18(3):e0282618. doi: 10.1371/journal.pone.0282618. PMID: 36877709; PMCID: PMC9987801. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36877709/
  • Lewis, R. W., Fugl-Meyer, K. S., Corona, G., Hayes, R. D., Laumann, E. O., Moreira, E. D., Jr, Rellini, A. H., & Segraves, T. (2010). Definitions/epidemiology/risk factors for sexual dysfunction. The journal of sexual medicine7(4 Pt 2), 1598–1607. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20388160/
  • Tinetti, A., Weir, N., Tangyotkajohn, U. et al. (2018). Help-seeking behaviour for pelvic floor dysfunction in women over 55: drivers and barriers. Int Urogynecol J, 29, 1645–1653. https://doi.org/10.1007/s00192-018-3618-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.