Terapia filial: pomaganie dzieciom poprzez zabawę

Terapia filial obejmuje sesje zabawy między rodzicami a dziećmi. Ma to na celu poprawę ich połączenia i zrozumienia, przy jednoczesnym rozwiązywaniu różnych problemów. Dowiedz się więcej tutaj.
Terapia filial: pomaganie dzieciom poprzez zabawę
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2023

Aby poprawić zachowanie dziecka lub zrozumieć jego problemy, tradycyjnym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa dziecięcego. Co jednak byłoby, gdyby to opiekunowie rozwinęli u siebie podejście terapeutyczne? Czasami, chociaż wskazówki i wsparcie eksperta mogą być niezbędne, istnieją pewne narzędzia, których rodzice mogą użyć, aby słuchać, rozumieć i wspierać swoje dzieci w domu. To właśnie proponuje terapia filial.

Terapia filial nie jest nowym odkryciem. Została opracowana w latach 60. XX wieku przez Bernarda i Louise Guerney. Ci dwaj psychologowie byli liderami w dziedzinie terapii przez zabawę. Stworzyli terapię filial jako alternatywną metodę leczenia. Jej celem było wyznaczenie głównych opiekunów jako figur terapeutycznych.

Terapia filial

Aby zrozumieć terapię filial, musimy zrozumieć znaczenie zabawy dla dzieci. Jest to ich naturalne środowisko, środek wyrazu i sposób poznawania otaczającego ich świata. Zabawa z dzieckiem to idealna okazja, aby je poznać i przekazać mu pewne idee i wartości. I przede wszystkim, aby się z nim połączyć.

Dlatego eksperci pracujący z dziećmi wykorzystują gry i zabawy jako techniki ewaluacji, diagnozy i interwencji. Schaefer (2012) odnosi się do VanFleet w dziewiątym rozdziale książki, Foundations of Play Therapy, stwierdzając, że terapia filial ma pewne cechy szczególne. Są one następujące:

  • Główni opiekunowie są figurami terapeutycznymi. Prowadzą sesje zabaw ze swoimi dziećmi.
  • Terapeuta pełni rolę edukatora lub coacha. Instruuje rodziców oraz udziela im informacji i instrukcji, aby mogli sami przeprowadzić terapię.
  • Sesje zabaw odbywają się w domu. Rodzice stosują wszystkie techniki, których się nauczyli. Przenoszą je również na inne codzienne sytuacje z dziećmi.
  • Sesje zabawy mogą być kontynuowane nawet po zakończeniu terapii. Są to chwile radości i połączenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  • Atmosfera wytwarzana podczas zabaw ma charakter terapeutyczny. Uważa się, że poza celami w tym konkretnym kontekście, ta bezpieczna przestrzeń komunikacji, akceptacji i empatii ma również swoje zalety.



[/atomik-czytaj-tez]

Jak stosowana jest terapia filial?

Teraz, gdy znasz podstawy tego podejścia, przeanalizujemy, jak jest ono stosowane w praktyce. Składa się z trzech faz.

Matka i córka są prowadzone przez specjalistę terapii synowskiej i gier
Rodzice otrzymują podstawowe narzędzia do wprowadzania technik terapeutycznych w codzienne życie swoich dzieci.

1. Szkolenie opiekunów

W pierwszym etapie rodzice spotykają się z terapeutą i przedstawiają mu swój przypadek. Profesjonalista ocenia dynamikę rodziny i rodzaj jej relacji, a następnie przechodzi do procesu psychoedukacji. Ma to na celu pokierowanie rodziców w zakresie ich stylów rodzicielskich i terapii, którą chcą wprowadzić.

Ponadto specjalista szkoli rodziców w zakresie pewnych podstawowych umiejętności i podstawowych technik niezbędnych do podjęcia sesji zabaw. Prowadzi również zabawy z dzieckiem, które rodzice mogą obserwować.

Następnie opiekunowie przejmują kierowanie sesjami zabawy, podczas gdy profesjonalista ich obserwuje i nadzoruje. Następnie terapeuta przekazuje informacje zwrotne i komentarze dotyczące wszelkich aspektów, które można poprawić.

2. Odtworzenie sesji w domu

Gdy rodzice poczują się bezpiecznie i mogą samodzielnie przeprowadzić terapię, rozpoczynają zabawy w domu. Są one opracowywane z jednym rodzicem i dzieckiem na raz, dzięki czemu poświęcenie jest spersonalizowane, a opieka jest najwyższej jakości. Terapeuta również śledzi i monitoruje ich postępy.

3. Przeniesienie

Wreszcie specjalista pomaga rodzicom przenieść to, czego się nauczyli, do innych kontekstów. W gruncie rzeczy podstawowe umiejętności wykorzystywane w terapii filial (takie jak empatyczne słuchanie, zabawa z wyobraźnią czy stawianie granic) przydają się także w innych sytuacjach codziennego życia rodzinnego.

Artykuł opublikowany w Australian and New Zealand Journal of Family Therapy twierdzi, że ten rodzaj terapii pozwala rodzicom zaoferować równowagę między akceptacją i emocjonalnym pielęgnowaniem z jednej strony, a zdrowym wyznaczaniem granic z drugiej.

W ostatnim etapie terapii filial rodzice mogą spotykać się w grupach z innymi rodzicami, którzy również ją praktykują. Oznacza to, że mogą dzielić się doświadczeniami, porównywać swoje wrażenia z terapii i wzmacniać swoje umiejętności.



[/atomik-odczyt-też]

Korzyści z terapii filial

Ten rodzaj podejścia jest idealny dla wielu rodzin i zapewnia różne korzyści. Można je znaleźć w artykule udostępnionym w 2015 roku przez International Journal of Play Therapy. Są one następujące:

  • Daje dziecku bezpieczne ramy do wyrażania siebie i dzielenia się z rodzicami swoim wewnętrznym światem, tęsknotami, lękami i pragnieniami.
  • Pozwala rodzicom nawiązać kontakt z dzieckiem, zrozumieć je oraz poprawić umiejętności słuchania i komunikowania się. W ten sposób powstaje między nimi relacja zaufania.
  • Wzmacnia więzi rodzinne i sprawia, że dziecko czuje się wysłuchane i zaopiekowane. Może to zapobiec problemom z poczuciem własnej wartości lub zaburzeniom zachowania.
  • Pomaga rodzicowi i dziecku ćwiczyć różne umiejętności rozwiązywania problemów i komunikacji oraz nauczyć się radzić sobie z frustrującymi sytuacjami.

Z powyższych powodów terapia filial jest odpowiednią alternatywą dla rodzin, które chcą wzmocnić swoje więzi, dla grup ryzyka, które potrzebują pracy nad empatią i komunikacją oraz dla rodzin z określonymi problemami.

Zgodnie z przeglądem opublikowanym w 2005 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, terapia filial była z powodzeniem stosowana w leczeniu zaburzeń afektywnych i lękowych, problemów z zachowaniem, zaburzeń uczenia się i traumatycznych doświadczeń.

Rodzice z córką podczas zabawowej terapii
To podejście terapeutyczne jest zalecane dla dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat.

Zalecenia końcowe

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu uznasz, że terapia filial może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej rodziny, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie. Po pierwsze, jest to stosunkowo krótka technika. Zwykle składa się z około 15 do 20 sesji, które trwają łącznie od trzech do sześciu miesięcy.

Po drugie, terapia filialna to interwencja przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat. Wcześniej etap dojrzewania dziecka nie pozwoli mu odpowiednio zaangażować się w zabawę z wyobraźnią. Poza tym wiekiem preferowane są interwencje konwersacyjne.

Terapia ta promuje swobodną i niekierowaną zabawę. Dlatego to dziecko nadaje tempo, a dorosły podąża za nim. Pozwala to na generowanie ekspresji, rozwoju, połączenia i zmian. Jeśli chcesz uczestniczyć w tego rodzaju terapii, odwiedź terapeutę dziecięcego z doświadczeniem w zakresie terapii przez zabawę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.