Psychoterapia integracyjna - na czym polega?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czasami czujesz się smutny, niespokojny lub rozdrażniony, nie wiedząc dlaczego? Albo dlaczego, pomimo wysiłków zmierzających do zmiany pewnych zachowań, zawsze wracasz do tych samych wzorców? Psychologia integracyjna pomoże ci zrozumieć te zjawiska.
Psychoterapia integracyjna - na czym polega?
Sofía Gimbert

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sofía Gimbert.

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Psychoterapia integracyjna jest podejściem terapeutycznym. Łączy różne techniki i teorie psychologiczne , aby pomóc ludziom radzić sobie z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi. Zamiast skupiać się na jednym podejściu, takim jak terapia poznawczo-behawioralna lub terapia psychodynamiczna, psychoterapeuci integracyjni łączą techniki i strategie z wielu podejść. Ich celem jest stworzenie spersonalizowanego planu leczenia dla każdego pacjenta.

Psychoterapia integracyjna opiera się na założeniu, że wszystkie terapie mają pewne słabości. Można to jednak zrekompensować włączeniem narzędzi lub pomysłów z innych podejść terapeutycznych.

Psychoterapeuci integratywni stosują takie podejście w swojej praktyce zawodowej. W związku z tym skupiają się na pacjencie w sposób globalny. Biorą pod uwagę takie czynniki, jak środowisko, kultura, kontekst, biologia i psychologia, zamiast skupiać się tylko na specyficznych objawach, jakie prezentuje.

„Psychoterapia integracyjna uznaje, że każda osoba jest wyjątkowa i że spersonalizowane podejście do terapii jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu”.

-Richard Erskine-

Psycholog prowadząca terapię

Psychoterapia integracyjna – połączenie różnych podejść

Łącząc różne podejścia, psychoterapeuci integratywni są w stanie odpowiedzieć na indywidualne potrzeby każdego pacjenta w skuteczny i spersonalizowany sposób.

Oto niektóre podejścia, które terapeuci często włączają do tego rodzaju terapii:

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Można ją łączyć z innymi podejściami. Na przykład z terapią psychodynamiczną lub humanistyczną.

Terapia psychodynamiczna

Podejście to koncentruje się na badaniu nieświadomych myśli i wzorców zachowań pacjenta. Można ją łączyć z terapią poznawczo-behawioralną, aby zająć się zarówno świadomymi, jak i nieświadomymi wzorcami pacjenta.

Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna koncentruje się na zrozumieniu całości jednostki i jej zdolności do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Można ją połączyć z terapią poznawczo-behawioralną, aby zająć się negatywnymi wzorcami myślowymi pacjenta. To pomaga mu rozwinąć większą samoświadomość.

Terapia akceptacji i zaangażowania

Terapia akceptacji i zaangażowania koncentruje się na akceptacji emocji i myśli pacjenta oraz określeniu ich wartości. Można ją łączyć z innymi podejściami, co pomoże pacjentowi rozwinąć większą samoświadomość i znaleźć sposób na życie zgodne z wyznawanymi wartościami.

Terapia EMDR

Terapia EMDR koncentruje się na identyfikacji i przetwarzaniu traum i zdarzeń traumatycznych poprzez obustronną stymulację. Można ją łączyć z innymi metodami, aby sprostać indywidualnym potrzebom każdego pacjenta. Pomaga również przezwyciężyć emocjonalne i psychologiczne problemy związane z traumą.

Jak działa psychoterapia integracyjna?

Podstawowym celem psychoterapii integracyjnej jest zapewnienie pacjentom kompleksowego i spersonalizowanego podejścia do ich dobrostanu emocjonalnego. Odnosząc się do ich indywidualnych potrzeb, pomaga im przezwyciężyć problemy emocjonalne i psychologiczne w skuteczny i trwały sposób. Może również pomóc pacjentom rozwinąć większą samoświadomość oraz poprawia ich zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Łączenie terapii i technik psychologicznych

Jak już wspomnieliśmy, psychoterapeuci integratywni łączą różne terapie i techniki psychologiczne, aby stworzyć spersonalizowane plany leczenia dla swoich pacjentów.

Na przykład psychoterapeuta integracyjny może stosować techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Pomagają one pacjentowi zidentyfikować i zmienić jego negatywne wzorce myślowe. Jednak może również stosować humanistyczne techniki terapeutyczne, które pomagają rozwinąć większą świadomość, zarówno siebie, jak i swoich emocji.

Rola psychoterapeuty integracyjnego

Wykorzystując techniki i strategie z różnych podejść, zamiast korzystać wyłącznie z jednego, psychoterapeuta integracyjny odgrywa aktywną rolę w procesie leczenia pacjenta.

Specjaliści ci są często dobrze wyszkoleni i doświadczeni w szerokim zakresie podejść psychologicznych. W związku z tym są w stanie zaoferować spersonalizowane podejście do każdego pacjenta.

Mężczyzna na terapii

Czego można oczekiwać od psychoterapii integracyjnej

Podczas sesji psychoterapii integracyjnej terapeuta będzie pracował nad opracowaniem interwencji, która zaspokoi Twoje indywidualne potrzeby. Może to obejmować łączenie różnych terapii i technik psychologicznych, które pomogą Ci osiągnąć cele emocjonalne i psychologiczne.

Terapeuta może zadać Ci pytania dotyczące Twojej przeszłości, Twoich relacji oraz obecnych wzorców myślenia i zachowania. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć Twoje problemy emocjonalne i psychologiczne. Możesz także wykonywać ćwiczenia praktyczne. Pomogą Ci one rozwinąć większą samoświadomość. Co więcej, pomogą Ci zmienić wszelkie nieprzystosowawcze wzorce myślenia i zachowania.

Podsumowując, psychoterapia integracyjna jest podejściem terapeutycznym. Łączy w sobie różne techniki i teorie psychologiczne, aby pomóc ludziom przezwyciężyć problemy emocjonalne i psychologiczne.

Odnosząc się do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i łącząc różne podejścia, psychoterapeuci integracyjni zapewniają skuteczne i spersonalizowane plany leczenia. Pomagają pacjentom osiągnąć dobre samopoczucie emocjonalne i psychiczne.

Dlatego, jeśli szukasz bardziej kompleksowego i spersonalizowanego podejścia do leczenia swoich problemów emocjonalnych i psychologicznych, psychoterapia integracyjna może być opcją do rozważenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Feltham, C. (2010). Psicoterapia integradora: enfoques y cuestiones. Sage Publications.
  • Norcross, J. C., & Goldfried, M. R. (2005). Handbook of psychotherapy integration. Oxford University Press.
  • Prochaska, J. O., & Norcross, J. C. (2018). Systems of psychotherapy: A transtheoretical analysis. Oxford University Press.
  • Stickgold, R. (2002). EMDR: Un mecanismo de acción neurobiológico putativo. Revista de psicología clínica , 58 (1), 61-75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.