Teorie miłości

Miłość została wyjaśniona z różnych dyscyplin, z których jedną jest psychologia. Tutaj przedstawiamy trzy najciekawsze teorie psychologiczne dotyczące tego uczucia.
Teorie miłości
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2022

Miłość jest jednym z najbardziej złożonych uczuć człowieka. Świadczy o tym liczba konceptualizacji, jakie wokół niej poczyniono. Różni specjaliści, psychologowie, socjologowie, biolodzy i inni opracowali różne teorie miłości. Mimo to pozostaje ona uczuciem, które trudno sprowadzić do teoretycznego wyjaśnienia.

W poniższym artykule przyjrzymy się niektórym uznanym teoriom miłości w dziedzinie psychologii. Należy jednak zauważyć, że ta lista nie jest wyczerpująca. Zarówno psychologia, jak i inne dyscypliny mają inne, równie interesujące teorie.

Niektóre teorie miłości według psychologii

W psychologii sformułowano różne teorie miłości. Do najbardziej znanych należą:

1. Trójkątna teoria miłości

Jedną z najbardziej znanych teorii miłości jest ta zaproponowana przez psychologa Roberta Sternberga. Definiuje on miłość w kategoriach trzech elementów :

  • Intymność. Odnosi się do uczuć w związku, które promują bliskość, więź, zaufanie, przyjaźń i uczucie.
  • Pożądanie. Intensywne pragnienie zjednoczenia z drugą osobą. Obejmuje uczucia przyciągania fizycznego, pożądania seksualnego lub romantycznego oraz podniecenia psychicznego.
  • Zaangażowanie. Decyzja o kochaniu drugiej osoby i zobowiązanie do utrzymania tej miłości. Polega na utrzymywaniu relacji w dobrych i złych czasach.

Kombinacje tych trzech składników dają różne rodzaje miłości. Na przykład połączenie intymności i zaangażowania skutkuje współczującą miłością. Z drugiej strony połączenie pożądania i intymności prowadzi do romantycznej miłości.

Według Sternberga relacje oparte na dwóch lub więcej elementach są trwalsze niż te oparte na jednym komponencie. Używa terminu “skończona miłość”, aby opisać połączenie intymności, pasji i zaangażowania. Sternberg twierdzi, że ten rodzaj miłości jest najsilniejszy i najdłużej trwający. Jednak jest to również najmniej powszechne.

śpiąca para
Według Sternberga, aby miłość była prawdziwa, muszą w niej istnieć trzy elementy: intymność, pasja i zaangażowanie.

2. Miłość współczująca kontra miłość namiętna

Elaine Hatfield jest psycholożką społeczną i profesorką na Uniwersytecie Hawajskim. Twierdzi, że istnieją dwa rodzaje romantycznej miłości :

  • Współczująca miłość. Nazywana również miłością komplementarną, charakteryzuje się wzajemnym szacunkiem, przywiązaniem, zaufaniem i uczuciem. Zwykle rozwija się z wzajemnego zrozumienia i wspólnego szacunku w parze.
  • Pasjonująca miłość. Charakteryzuje się intensywnymi emocjami, pociągiem seksualnym, niepokojem i uczuciem. Kiedy te intensywne emocje są odwzajemniane, ludzie czują się uszczęśliwieni i spełnieni. Kiedy nie są odwzajemnione, pojawia się uczucie przygnębienia i rozpaczy. Hatfield sugeruje, że ten rodzaj miłości jest przejściowy i zwykle trwa od sześciu do 30 miesięcy. Po tym okresie przechodzi w rodzaj współczujący.

Ogólnie rzecz biorąc, namiętna miłość charakteryzuje się intensywnością, podczas gdy miłość współczująca określa poziom intymności.

Ważne jest, aby pamiętać, że ludzie, którzy dzielą współczującą miłość, nadal czują pożądanie do siebie nawzajem, ale intensywność tej emocji na ogół wydaje się mniej przytłaczająca. Ten rodzaj miłości oznacza głęboką troskę o drugą osobę, prawdziwe jej poznanie i bycie jej oddanym, zarówno w dobrych, jak i złych czasach.

3. Model koła kolorów

Psycholog John Lee w swojej książce Colours of Love: An Exploration of the Ways of Love przedstawia kolejną z teorii miłości. Porównuje style miłości z kołem kolorów. Twierdzi, że tak jak istnieją trzy podstawowe kolory, istnieją również trzy podstawowe style miłości. Są to:

Eros

Termin eros pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „namiętny” lub „erotyczny”. Lee opisuje ten styl jako zmysłowy, intensywny i pełen pasji. Osoby w takich relacjach poszukują satysfakcji seksualnej i przyjemności estetycznej dla obu stron.

Ludus

Po łacinie oznacza to „gra” lub „szkoła”. Ten rodzaj miłości odnosi się do tych, którzy postrzegają miłość jako pragnienie wspólnej zabawy. Lubią wspólnie angażować się w aktywności w domu i na świeżym powietrzu, drażnią się i płatają sobie nawzajem nieszkodliwe figle.

Rzadko, jeśli w ogóle, angażują się na poważnie i często mogą mieć więcej niż jednego partnera na raz.

Storge

Pochodzi od greckiego terminu oznaczającego „naturalne uczucie”. Jest to często reprezentowane przez rodzinną miłość między rodzicami i dziećmi, rodzeństwem i członkami dalszej rodziny. Może również rozwinąć się z przyjaźni, gdy ludzie, którzy mają wspólne zainteresowania i zobowiązania, stopniowo rozwijają do siebie uczucia.

Lee zaproponował również, że tak jak kolory podstawowe można łączyć w celu stworzenia kolorów dopełniających, tak te trzy podstawowe style miłości można łączyć, tworząc dziewięć drugorzędnych stylów miłości.

Wtórne rodzaje miłości

  • Mania (Eros + Ludos). Ten rodzaj miłości prowadzi parę do szaleństwa i obsesji. Osoby te mówią o swoich partnerach w superlatywach i są zaborcze. Czują, że „potrzebują” drugiej osoby. W nadmiarze mania przeradza się w obsesję lub współzależność.
  • Pragma (Ludos + Magazyn). To wygodny rodzaj miłości. Pragmatyczni kochankowie chcą znaleźć wartość w swoich partnerach i ostatecznie chcą z nimi współpracować w celu osiągnięcia wspólnego celu. Praktyczność i realizm pragmatycznej miłości często przyczyniają się do długowieczności związku, o ile wspólne cele i wartości pozostają wspólne w czasie.
  • Agape (Eros + Magazyn). Pochodzi z greki i oznacza „miłość altruistyczną”. Lee opisuje agape jako najczystszą formę miłości. Opiera się na niezachwianym zaangażowaniu oraz bezinteresownej i bezwarunkowej miłości. Kochanek czerpie więcej przyjemności z dawania niż z otrzymywania. Ponadto osoby te pozostają wierne partnerowi, aby uniknąć bólu, i często będą cierpliwie czekać na powrót partnera po rozstaniu.
para się przytula
Według Lee prawdziwa miłość to kolory niebieski, czerwony i żółty.

Trzeciorzędne miłości

Lee definiuje dziewięć rodzajów trzeciorzędnej miłości, które są kombinacją poprzednich sześciu rodzajów miłości. Każda kombinacja zawiera miłość podstawową i wtórną.

  • Maniakalny eros.
  • Ludus maniakalny.
  • Maniakalny storge.
  • Eros agapijski.
  • Agapijski ludus.
  • Storge agapijski.
  • Pragmatyczny eros.
  • Ludus pragmatyczy.
  • Pragmatyczny storge.

Chociaż Lee nazwał każdy z trzeciorzędnych rodzajów miłości, nigdy nie znalazł wystarczających dowodów, aby w pełni je rozróżnić.

Te teorie miłości sugerują, że nie wszyscy doświadczamy tej emocji w ten sam sposób. Nawet ten sam styl można doświadczyć na różnych poziomach i intensywności. Nic dziwnego, że niezwykle trudno jest wyjaśnić złożone uczucie miłości tylko w jednej teorii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hatfield E, Walster W. A New Look at Love. Estados Unidos: University Press of America; 1985.
  • Lee J. Colours of Love: An Exploration of the Ways of Loving. Estados Unidos: New Press; 1973.
  • Martínez G, Carreño M. Teoría de Sternberg sobre el amor. Análisis empírico. Psicothema [Internet]. 1993 [consultado 9 agosto 2021]; 5(1): 151-167. Disponible en: http://www.psicothema.com/psicothema.asp?id=1135

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.