Pociąg seksualny oparty na emocjach - demiseksualność

Pociąg seksualny oparty na emocjach - demiseksualność
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Demiseksualność jest określana jako pociąg seksualny odczuwany tylko do osób, z którymi nawiązaliśmy bliską więź emocjonalną. Termin ten został stworzony przez Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (ang. Asexual Visibility and Education Network, AVEN) w 2006 r. Osoby demiseksualne są niejako pośrodku skali pomiędzy seksualnością i aseksualnością.

Nie oznacza to, że pociąg seksualny jest dla osoby demiseksualnej czymś obcym. Taki człowiek po prostu odczuwa potrzebę stworzenia silnej więzi emocjonalnej z innym człowiekiem, aby móc się cieszyć cielesnym kontaktem z tą osobą.

Niektóre osoby demiseksualne twierdzą, że są aseksualne do momentu, aż doświadczą emocji, jakich potrzebują, aby poczuć pociąg seksualny. Bardzo często nie czują też one pociągu do tylko jednej płci. Ich zainteresowanie wzbudza człowiek jako całość. Tacy ludzie nie zakochują się od pierwszego wejrzenia. Potrzebują czasu, żeby poczuć z kimś więź i poznać ich wnętrze.

Pociąg seksualny u osób demiseksualnych

Osoby demiseksualne istniały od zawsze, ale dopiero niedawno została stworzona jasna definicja tej orientacji seksualnej. Dlatego też trudno jest określić jak wiele osób odczuwa pociąg seksualny tylko do osób, z którymi nawiązały bliska więź emocjonalną. Według ekspertów, demiseksualność jest bardzo powszechna, szczególnie wśród kobiet.

Dzięki mediom społecznościowym dowiadujemy się szybko o nowych teoriach i nazewnictwie, jakie pojawia się w świecie nauki. Psychologia od dawna stara się jak najdokładniej określić wszelkie aspekty relacji międzyludzkich. Ludzie mają potrzebę nazwania tego, co czują i określenia swojej przynależności w społeczeństwie.

Niskie pożądanie seksualne - para odwrócona w łózku
pociąg seksualny oparty na emocjach kobieta i mężczyzna patrzą sobie w oczy

Demisekualność – pociąg seksualny ma różne twarze

Istnieje ogromna różnica pomiędzy miłością a odczuwaniem pociągu seksualnego do kogoś. Nie kochamy przecież każdej osoby, której pożądamy i nie pożądamy każdej osoby, którą kochamy. Każdy kocha i odczuwa pociąg seksualny na swój sposób.

Holly Richmond, seksuolog i specjalistka od terapii par twierdzi, że “Poznając kogoś, osoba niedemiseksualna może poczuć w jakimś stopniu pociąg seksualny w zaledwie kilka sekund”.

Rozmowa - więź emocjonalna z drugim człowiekiem

Z kolei osoby demiseksualne nie czują żadnego fizycznego pociągu podczas pierwszego spotkania. Pociąg seksualny nie staje się siłą napędową kontaktów z nowo poznanym człowiekiem. Ludzie tacy skupiają się na uczuciach, na budowaniu przyjaźni, a potem miłości. “Innymi słowy, wygląda to całkiem inaczej niż w Hollywoodzkich filmach, gdzie ludzie zakochują się od pierwszego wejrzenia“.

Demiseksualność – pożądanie, które rodzi się powoli

Demiseksualność może być określona jako przyjaźń, w której z czasem zapala się iskra miłości. Nie chodzi o to, że osoby demiseksualne mają wyższe standardy moralne niż inni. Po prostu w ich przypadku to emocje są na pierwszym planie relacji.

Jak u wszystkich ludzi, proces przyciągania odbywa się zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Osoby demiseksualne uprawiają seks i potrafią się nim cieszyć, ale tylko kiedy mają partnera, z którym nawiązały bliską więź emocjonalną. W takim przypadku częstotliwość zbliżeń fizycznych może być taka sama, jak w przypadku każdej innej pary.

Ważne jest, aby pamiętać, że demiseksualność nie jest żadnym odchyleniem od normy. Choć nie wpasowuje się ona w tradycyjny model ludzkiej seksualności, to przecież każdy człowiek ma prawo decydować o tym, z kim chce być i jaką formę powinna przyjąć ich relacja.

Prawdziwa miłość nie polega na znalezieniu idealnej osoby, ale na pokochaniu czyichś niedoskonałości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.