Charakterystyka odpowiedzialnych ludzi

Istnieje wiele cech, które definiują osoby odpowiedzialne, w tym myślenie przed działaniem i przyjmowanie konsekwencji swoich działań. Dzisiaj rozmawiamy o tych najważniejszych.
Charakterystyka odpowiedzialnych ludzi
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2022

Odpowiedzialność to jedna z najbardziej cenionych wartości w społeczeństwie. Niektórzy uważają, że jest to cecha, która jest automatycznie nabywana w wieku dorosłym. Jednak tak naprawdę wiemy, że nie wszyscy dorośli ją mają. Charakterystyka odpowiedzialnych ludzi obejmuje wiele cech, a niektóre z nich nie są do końca oczywiste gołym okiem.

Ta wartość nie pojawia się znikąd. Edukacja, religia, etyka i moralność to tylko niektóre ze zmiennych, które wpływają na to, czy ktoś jest odpowiedzialny, czy nie.

W rzeczywistości zakres odpowiedzialności jest zwykle większy niż sądzimy. Nie jest to coś, co decyduje tylko o życiu jednostki, ale także o jej otoczeniu. Dziś przyglądamy się 13 cechom ludzi odpowiedzialnych.

Charakterystyka odpowiedzialnych ludzi

Zanim omówmy główne cechy odpowiedzialnych osób, powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów odpowiedzialności. Na przykład mówienie o odpowiedzialności prawnej i o odpowiedzialności moralnej to nie to samo. Są to dwa warianty, które mają największy wpływ na społeczeństwo, ponieważ wpływają na nie bezpośrednio.

Eksperci od dawna są głęboko zainteresowani odpowiedzialnością moralną. Istnieją kody lub zachowania, których oczekuje się od niektórych osób. Większość z nich jest ogólnie przyjęta, chociaż niektóre mogą być uwzględnione w przepisach prawnych danego kraju. Odpowiedzialność prawna wzbudziła również zainteresowanie specjalistów, w związku z wymówkami niektórych ludzi lub sposobami jej uniknięcia.

Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego słowa responsum i czasownika respondere. Odpowiedzialność to bardzo złożona wartość. Przekłada się ona na jakość lub zdolność do reagowania na zobowiązania. Przyjrzyjmy się niektórym z głównych cech odpowiedzialnych ludzi.

Kobieta myśli
Odpowiedzialni ludzie zastanawiają się przed podjęciem decyzji.

1. Dotrzymywanie obietnic

Jedną z najcenniejszych cech osób odpowiedzialnych jest spełnianie obietnic. Ludzie, którzy przyjęli odpowiedzialność za jedną ze swoich podstawowych wartości, unikają składania obietnic, których nie dotrzymają. Upewniają się również, że dotrzymują słowa, gdy zobowiązują się zrobić coś dla kogoś.

2. Przyjmowanie konsekwencji swoich działań

To jeden z najczęstszych przejawów odpowiedzialności. Odpowiedzialna osoba ponosi konsekwencje tego, co mówi lub robi. Osoba nieodpowiedzialna robi coś  zupełnie odwrotnego.

Odpowiedzialna osoba reaguje bezpośrednio na wszystko, co spowodowało jej działania. Zwłaszcza w obliczu niekorzystnych konsekwencji.

3. Unikanie używania wymówek, aby uniknąć problemów

Niezwykle często ludzie używają tysiąca i jednej wymówek, aby uniknąć pewnych zobowiązań. Jednak ci, którzy są naprawdę odpowiedzialni, nie przyjmują takiej postawy. Nie boją się zaakceptować lub odmówić udziału w czymś, jeśli uznają to za słuszne.

Wiąże się to również z innymi cechami osób odpowiedzialnych. Czują prawdziwy szacunek dla innych w odniesieniu do ich czasu, usposobienia i towarzystwa.

4. Transparentność w swoich działaniach

Odpowiedzialni ludzie nie boją się pokazywać takimi, jakimi są. Oznacza to, że nie ukrywają tego, co robią i myślą. Oczywiście nie oznacza to, że mieszkają w szklanych domach, ale z pewnością niektóre szczegóły są dobrze znane innym. Wiąże się to z faktem, że zazwyczaj są naprawdę szczerzy, ponieważ za wszelką cenę unikają zachowań lub działań, które są sprzeczne z ich zasadami.

5. Brak skrupułów przed przeprosinami

W dzisiejszych czasach ludzie często wybaczają lub przepraszają, nie myśląc o tym. Jednak odpowiedzialni ludzie przepraszają, kiedy czują, że powinni i zawsze robią to szczerze. To dlatego, że mają duży szacunek dla innych.

Jest to niezwykle ważna cecha, ponieważ zbyt łatwo jest przeprosić, gdy tak naprawdę nie mamy tego na myśli. Niemniej jednak odpowiedzialność zawsze idzie w parze z uczciwością.

6. Analiza przed podjęciem ważnych decyzji

Odpowiedzialni ludzie wiedzą, że muszą radzić sobie z konsekwencjami i reagować na nie. Nie zarządzają swoimi decyzjami spontanicznie, ale starają się ocenić wszystkie ewentualności, aby upewnić się, że dokonają właściwego wyboru. Stosują tę postawę, choć mniej metodycznie, do najmniejszych decyzji.

7. Brak prokrastynacji

Prokrastynacja jest niewątpliwie po przeciwnej stronie odpowiedzialności. Ci, którzy są odpowiedzialni, wypełniają swoje obowiązki lub swoje działania, kiedy muszą to zrobić. Nie odkładają ciągle swoich zadań. Odnosi się to do wszystkiego, od prac domowych w domu po powierzone projekty w pracy.

8. Unikanie narzekania

Gdy nie towarzyszy mu żadne działanie, narzekanie zawsze bezużyteczne. Powoduje frustrację i jeśli nie zrobimy nic, aby rozwiązać dany problem, zachowanie to stanie się naszym nawykiem.

Daleka od narzekania na niekorzystną sytuację, odpowiedzialna osoba będzie starała się ją odwrócić, jeśli jest to możliwe. Oczywiście nie zawsze tak jest.

9. Punktualność

To jedna z najważniejszych cech osób odpowiedzialnych: punktualność.

Nie marnują czasu swojego ani innych. Wręcz przeciwnie, cenią to i postępują zgodnie z harmonogramami, które wcześniej ustaliły odpowiednie strony.

10. Skrupulatność w swojej pracy

Starają się dać z siebie wszystko we wszystkim, czego się podejmują. Dlatego są tak wybitni, jeśli chodzi o wypełnianie zadań akademickich i zawodowych. Jednak jest tak nie tylko w tych kontekstach. Osoby odpowiedzialne są oddane i skrupulatne we wszystkim, co robią. Dbają o swoje zdrowie, realizują plany życiowe, zarządzają swoimi planami i wszystkim innym.

11. Uczciwość

Jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiedzialnymi ludźmi kieruje uczciwość.

Ich szczerość może być dla wielu osób niewygodna, ponieważ nie zawsze odpowiada temu, czego oczekują. Nie wstydzą się komplementów i podziękowań. W ten sam sposób nie boją się wytykać błędów lub krytykować rzeczy, które im się nie podobają.

Mężczyzna i kobieta rozmawiają na zewnątrz
Odpowiedzialni ludzie są uczciwi i szczerzy, ponieważ uważają, że najwłaściwszą rzeczą jest bycie sobą i mówienie prawdy.

12. Spójność

Konsekwencja jest niezwykle ważna w życiu odpowiedzialnych ludzi. Są zgodni ze swoimi wartościami i zasadami i nie robią ani nie mówią rzeczy, które od nich odbiegają.

Nie oznacza to, że nigdy nie zmieniają zdania. Jest zupełnie odwrotnie. Kiedy to robią, są równie spójni, więc nigdy nie są nieprzewidywalni.

13. Dbanie o siebie i innych

Odpowiedzialni ludzie aktywnie praktykują etykę i moralność. Według Gustavo Bueno etyka jest rozumiana jako wszystkie te zasady mające na celu przetrwanie jednostki i moralności, takie jak zasady mające na celu przetrwanie grupy. Dlatego ludzie odpowiedzialni zawsze zapewnią opiekę i integralność siebie, ale także społeczeństwa, które ich otacza.

Jak można się spodziewać, istnieje również wiele innych cech osób odpowiedzialnych, chociaż te wymienione powyżej opisują ich zachowanie i działania w pigułce. Odpowiedzialność to jedna z nadrzędnych wartości, więc naturalne jest, że jest jedną z najtrudniejszych do przyswojenia i utrzymania. Naszą radą jest docenienie wszystkich odpowiedzialnych ludzi, których masz wokół siebie, ponieważ zwykle zdarzają się one dość rzadko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eshleman, A. Moral responsibility. 2014.
  • Hart, H. L. A. (2013). Legal responsibility and excuses. In Readings in the Philosophy of Law. 2013; pp. 501-524.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.