Samotność - w jaki sposób można ją rozpoznać

Samotność to jedno z najgorszych uczuć, jakich może doświadczyć człowiek. Ponadto, jeśli cierpi na długotrwale, może być szkodliwy dla zdrowia. Tutaj wyjaśniamy, jak to rozpoznać i co z tym zrobić.
Samotność - w jaki sposób można ją rozpoznać

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2022

Samotność. W pewnym momencie swojego życia prawdopodobnie doświadczyłeś tego uczucia. Samotność daje o sobie znać szczególnie w krytycznych momentach. Na przykład gdy straciłeś ukochaną osobę, przeprowadziłeś się do nowego miasta lub zmieniłeś szkołę lub pracę. W takich sytuacjach to normalne, że czujesz się samotny, ale z czasem przezwyciężasz to. Są jednak ludzie, którzy przez długi czas czują się chronicznie samotni.

Długotrwałe poczucie samotności może negatywnie wpływać na zdrowie. Specjaliści twierdzą nawet, że efekt samotności i izolacji może być tak samo szkodliwy jak palenie 15 papierosów dziennie. Dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie samotności, aby można było podjąć działania.

Samotność

Laura Alcock-Fergurson, dyrektor wykonawczy Campaign to End Loneliness, mówi: „Samotność to poziom więzi, jaki masz, równy poziomowi więzi, jakiego pragniesz”. Dodatkowo Alcock-Fergurson dodaje, że samotność jest doznaniem cielesnym, podobnie jak głód czy pragnienie, ale w tym przypadku potrzeba jest połączeniem z innym.

Wszyscy doświadczyliśmy samotności i wiemy, jak to jest być samotnym. Powoduje uczucie głębokiego dyskomfortu. W związku z tym ważne jest, aby je przezwyciężyć, tworząc zdrowe i wzbogacające ogniwa.

Samotna kobieta nad jeziorem
Samotność wpływa na Twój nastrój.

Oznaki samotności

Nie zawsze łatwo jest wykryć objawy samotności, ponieważ nie każdy doświadcza jej w ten sam sposób. Ci, którzy czują się samotni, zwykle wykazują następujące oznaki:

 • Niedbałość w wyglądzie lub higienie osobistej.
 • Poczucie „bezużyteczności”
 • Zła dieta.
 • Zmiany w rutynie, takie jak budzenie się znacznie później niż zwykle.
 • Trudności w łączeniu się z innymi na głębokim i intymnym poziomie. Mogą mieć więź z przyjaciółmi i członkami rodziny, ale stopień ich relacji jest tylko powierzchowny.
 • Brak bliskich przyjaciół lub „najlepszych przyjaciół”. Uczucie, że nikt ich tak naprawdę nie rozumie.
 • Głębokie poczucie izolacji, na które wskazuje zachowanie. Na przykład na spotkaniu z wieloma osobami, w pracy lub w szkole, osoby samotne mogą się rozdzielić i odłączyć od reszty. To tak, jakby byli we własnej nierozerwalnej bańce.
 • Poczucie niepewności i niska samoocena. Mogą czuć, że nie są wystarczająco dobrzy.
 • Zmęczenie nawiązywaniem kontaktów towarzyskich.

Przyczyny samotności

Jest wiele powodów do samotności. Doświadczenie często zależy od etapu życia, cech osobowości i osobistych doświadczeń. Na przykład starsza osoba częściej czuje się samotna, ponieważ opłakuje śmierć swojego wieloletniego partnera. Z drugiej strony młodzi ludzie częściej czują się samotni, gdy przeprowadzają się do innego miasta, aby studiować na uniwersytecie.

Alcock-Fergurson twierdzi, że istnieją różne rodzaje samotności. Na przykład cierpisz emocjonalną samotność, gdy tęsknisz za towarzystwem konkretnej osoby. Jeśli jednak chcesz nawiązać kontakt z większą grupą ludzi, możesz doświadczać samotności społecznej.

Smutny człowiek zdominowany przez samotność.
Uczucie samotności może powodować izolację i poczucie odłączenia społecznego.

Samotność – jak sobie poradzić?

Samotność wiąże się z depresją, problemami ze snem, wysokim ciśnieniem krwi, stresem psychicznym i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Dlatego ważne jest, aby sobie z tym poradzić. Organizacja charytatywna Mind, zajmująca się zdrowiem psychicznym, zaleca osobom, które czują się samotne, podjęcie aktywności, którą mogą dzielić się z grupą. Idealnie powinno odpowiadać hobby, które ich interesuje.

Oznacza to, że zetkną się z ludźmi o podobnych upodobaniach. Kilka przykładów to lekcje gotowania lub tańca. Ponadto istnieje wiele aplikacji, które pomagają ludziom znaleźć przyjaciół. Jeśli uważasz, że ukochana osoba jest samotna, najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest rozmowa z nią. Spróbuj nawiązać rozmowę i dowiedz się, jak się czują. Będzie to również okazja, aby nawiązać z nimi kontakt i pomóc im nie czuć się tak samotnym.

Na koniec, jeśli czujesz, że twoje wysiłki nie powiodły się, spróbuj zachęcić ich do udziału w terapii psychologicznej. Tam będą mogli popracować nad swoimi problemami i położyć kres samotności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lagarde, M. (2012). La soledad y la desolación. Consciencia y Diálogo Anales sobre temas de Ciencias Humanas.
 • Montero, M., Lena, L., & Sánchez-Sosa, J. J. (2001). La soledad como fenómeno psicológico: un análisis conceptual. Salud mental24(1), 19-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.