Teoria zgniłego jabłka w miejscu pracy

Zgniłymi jabłkami nazywamy współpracownikom, którzy mają negatywną postawę, nieustannie krytykują lub znęcają się. Swoim zachowaniem zanieczyszczają całe miejsce pracy, będąc powodem stresu, cierpienia i obniżonej wydajności.
Teoria zgniłego jabłka w miejscu pracy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Teoria zgniłego jabłka mówi, że w każdej organizacji jest pracownik, którego postawa lub osobowość mogą „zarazić” resztę poprzez jego zachowanie.

„Zgniłe jabłka” są powodem nie tylko dyskomfortu i niezadowolenia w środowisku pracy. Stanowią również duże obciążenie ekonomiczne dla samych firm, między innymi z powodu częstych zwolnień lekarskich.

Czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć, na czym polega teoria zgniłego jabłka.

„Co mogę powiedzieć? Zatrudniłem niewłaściwego faceta. Zniszczył wszystko, nad czym pracowałem przez 10 lat, zaczynając ode mnie”.

Te słowa wypowiedział Steve Jobs, odnosząc się do Johna Sculleya. To z jego powodu Jobs był zmuszony opuścić swoją firmę.

Ten słynny przypadek nie jest wcale jedynym. W rzeczywistości, jak wynika z badań przeprowadzonych przez grupę Glassdoor, 95% firm twierdzi, że zatrudnia co najmniej jedno zgniłe jabłko każdego roku.

Pracownicy kłócą się na spotkaniu

Jak to możliwe? Jak duży wpływ może mieć jedna osoba? W jaki sposób może zmienić fundamenty całej organizacji i wywołać na nią tak negatywny wpływ? Wielu ekspertów twierdzi, że jest to rodzaj efektu domina.

Niektóre osoby są tak szkodliwe, że są w stanie zniszczyć morale całego zespołu. W wielu przypadkach ich negatywny wpływ nie dotyka tylko ich współpracowników. Klienci również spotykają się ze złymi praktykami, niekompetencją lub toksyczną osobowością.

Teoria zgniłego jabłka, czyli jak jedna osoba destabilizuje całą organizację

Chociaż teoria zgniłego jabłka jest znana od lat, wciąż nie wiemy, co zrobić, aby zapobiec temu zjawisku. Na Uniwersytecie Waszyngtońskim przeprowadzono w 2007 r. interesujące badanie prowadzone przez dr Williama Felpsa,

Celem tego badania było zademonstrowanie i wyjaśnienie przyczyn, które opisuje teoria zgniłego jabłka.

We wspomnianym badaniu udało się na przykład wykazać, że negatywne zachowanie jednego pracownika może mieć ogromny wpływ na całą organizację.

Co więcej, problemy z pracą często nie ograniczają się do miejsca pracy; mogą również wpływać na poziom osobisty i rodzinny. Konflikty pracy nie pozostają w pracy; zabieramy je ze sobą.

Praca w zespole

„Zgniłe jabłka” zarażają innych ludzi w następujący sposób:

  • Unikają swoich obowiązków w pracy.
  • „Zgniłe jabłka” są pesymistyczne, defetystyczne i niezwykle krytyczne wobec wszystkiego i wszystkich.
  • Zachowują się jak prawdziwi bandyci. Stosują agresywne zachowania, zastraszają, kpią i krytykują.
  • „Zgniłe jabłka” są również nieuczciwe. Wykorzystują nielegalne metody, piszą fałszywe raporty, oszukują i szantażują.

Dlaczego firmy nie opracowały „filtrów” identyfikujących zgniłe jabłka?

Teoria zgniłego jabłka ujawnia, że firmy zazwyczaj stosują praktykę szybkiego zatrudniania i zwalniania.

Co to oznacza w praktyce? W wielu organizacjach potrzeba obsadzenia stanowiska pracy może spowodować szybki i nieskuteczny proces selekcji. Czasami ta bezpośredniość nie uwzględnia zasad i innych ważnych czynników.

Ponadto testy oceniające kandydata nie pozwalają pracodawcom na identyfikację ukrytych cech osobowości lub możliwych przyszłych zachowań w miejscu pracy.

Teoria zgniłego jabłka

Z tego powodu pracodawcy często dają się zwieść liście umiejętności kandydata i jego obszernemu życiorysowi. Koncentrują się na jego doskonałym przygotowaniu i doświadczeniu – jakie zostają im pokazane przez kandydata – a także na jego asertywności.

Często jednak nie poświęcają czasu na identyfikację innych umiejętności, takich jak umiejętność pracy w zespole, pozytywne nastawienie, wrażliwość interpersonalna, samokontrola lub inteligencja emocjonalna.

Co zrobić, gdy zgniłe jabłko przejdzie przez proces selekcji

Powiedzieliśmy to na początku: średnio każda firma co roku zatrudnia co najmniej jedno „zgniłe jabłko”. Proces selekcji kończy się niepowodzeniem i wkrótce jego konsekwencje zaczynają być widoczne.

Miejsce pracy zostaje „zainfekowane”, a inni pracownicy są sfrustrowani, przyjmują defensywne postawy, biorą dni wolne z uwagi na stres w pracy i zaczynają mieć problemy z wydajnością.

Co robić w takich przypadkach? O dziwo, takie sytuacje często nie są rozwiązywane szybko. Teoria zgniłego jabłka mówi, że interweniowanie zajmuje zwykle dużo czasu, mimo że to pracownicy odczuwają skutki tych toksycznych i negatywnych sytuacji.

Można założyć, nie zawsze łatwo jest zgłosić lub ujawnić zachowanie „zgniłego jabłka”. Często też nie jest łatwo przekonać kierownictwo do podjęcia koniecznych działań.

Obecnie wiele organizacji funkcjonuje „w pionie”, a nie „w poziomie”. Oznacza to, że często brakuje elastyczności oraz bezpośredniej komunikacji między pracownikami a zarządem.

Ta hierarchia biznesowa oznacza, że ​​zgniłe jabłka pozostają dłużej, infekują coraz więcej sytuacji i zwiększają niestabilność całej organizacji.

Sytuacja ta jest po prostu zła. „Zgniłe jabłko” powinno zostać wykryte jak najszybciej dla dobra całej organizacji. Po jego zidentyfikowaniu kierownictwo powinno dążyć do poprawienia jego umiejętności pracy w zespole.

Jeśli to nie zadziała, należy przenieść takiego pracownika na pozycję mniej wpływową. Wreszcie, jeśli to wszystko nie rozwiązuje problemów, należy rozważyć zwolnienie problematycznego pracownika.

Tego rodzaju sytuacje wymagają zdecydowanych, szybkich i zdecydowanych działań, ponieważ pasywność tylko pogarsza sytuację.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł przyczyni się do sprawniejszej identyfikacji „zgniłych jabłek” w miejscu pracy i interweniowania w celu zachowania dobrego funkcjonowania organizacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.