Steve Jobs: biografia człowieka, który wynalazł XXI wiek

Steve Jobs: biografia człowieka, który wynalazł XXI wiek
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Steve Jobs jest znany ze swojej wielkości i geniuszu w dziedzinie technologii. Nigdy się nie poddał.

Kreatywność i absolutny geniusz to dwa słowa, które przychodzą na myśl, gdy na myśl przychodzi nam Steve Jobs. Mówi się, że na swój sposób był on wynalazcą XXI wieku. I nie jest to tylko metafora. Sposób, w jaki dzisiaj pracujemy, komunikujemy się i tworzymy relacje z innymi zawdzięczamy w dużej mierze temu geniuszowi.

Szybko poznał czym był sukces. Jego kariera zawodowa rozwinęła się już od bardzo młodego wieku. Być może dlatego zawsze mówił, że ani sukces, ani pieniądze nie robiły na nim wrażenia, ani nie były jego główną motywacją do pracy. Spełnił swoje marzenie. Marzenie, które zostało mu odebrane przez stare pomysły i nudne spotkania akcjonariuszy. Ale Jobs nigdy nie stracił swojego wizjonerskiego ducha. Nigdy się nie poddał.

Podobnie jak wielu ludzi o wysokiej kreatywności Steve Jobs manewrował przez całe życie między sukcesem a frustracją. Między nowym projektem – tym, o którym nikt wcześniej nie pomyślał – a poszukiwaniem bardziej transcendentnego życia, które zapisze się w historii świata. W tym artykule przedstawimy Ci jego historię.

Steve Jobs – pierwsze lata życia

Steve Jobs urodził się w San Francisco w 1955 roku. Jego biologicznymi rodzicami była młoda para studentów, którzy oddali go do adopcji, gdy tylko się urodził. Na szczęście mały Steve został adoptowany przez rodzinę, którą zawsze uważał za swoją prawdziwą i którzy go zachęcali i wspierali, odkąd był dzieckiem.

Uczęszczał do szkoły w Kalifornii, a później wyjechał do Portland, aby rozpocząć studia. Podczas studiów w Reed College wykazał się niezwykłymi zdolnościami, co kontrastowało z jego buntowniczym nastawieniem i brakiem zainteresowania.

Duchowe poszukiwania

W 1974 roku Steve Jobs wyjechał w podróż do Indii w poszukiwaniu transcendentalnego sensu życia i spędził czas w Aśramie Neem Karoli Baba w Kainchi. Studiował buddyzm w centrum Zen w Los Altos w latach 70. Utrzymywał bliską przyjaźń ze swoim nauczycielem Zen. Była to przyjaźń, która przetrwała całe życie.

Jego biografowie potwierdzają, że buddyzm Zen miał duży wpływ na jego życie i pracę. W 2005 r. podczas konferencji, którą Jobs wygłosił na ceremonii ukończenia szkoły w Stanford, powiedział:

Przez ostatnie 33 lata każdego ranka patrzyłem w lustro i zadawałem sobie pytanie: „Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia czy chciałbym robić to, co zamierzam zrobić dzisiaj?” I zawsze, gdy odpowiedź brzmiała „nie” zbyt wielu dni z rzędu wiedziałem, że muszę coś zmienić. Zdawanie sobie sprawy z tego, że umrzesz to najlepszy sposób, który znam, aby uniknąć pułapki myślenia, że ​​masz coś do stracenia. Już jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś podążać za Twoim sercem.

W latach 70. Steve Jobs przyłączył się do również antykulturowego ruchu w swoim kraju i eksperymentował z substancjami psychodelicznymi. Jobs podkreślał, że ten okres i nadużywanie narkotyków miało fundamentalne znaczenie dla nabrania perspektywy i opracowania wizji przyszłości.

Steve Jobs i pierwszy komputer

Pierwszą pracę z komputerami podjął w firmie Atari, gdzie poznał Steve’a Wozniaka, technika komputerowego, który później został współzałożycielem firmy Apple. Tworzyli doskonały duet. Geniusz Wozniaka jako inżyniera spotkał się z biznesowym talentem Jobsa niezbędnym do stworzenia projektu, który przekształciłby się w imperium.

W czasie, gdy pracowali dla Atari komputery były przeznaczone wyłącznego do użytku dużych firm i były droższe niż dom. Wozniak zbudował pierwszy komputer osobisty , ponieważ chciał go mieć we własnym domu. I to właśnie tam wszystko się zaczęło.

Dwóch wizjonerów zaczęło sprzedawać pierwsze komputery osobiste z garażu domu rodziców Steve’a Jobsa. Chociaż ostatecznie poszli innymi ścieżkami razem udało im się osiągnąć niesamowite rzeczy.

Rewolucyjni geniusze to nie tylko ci, którzy budują coś innego, ale także ci, którym udaje się to sprzedać”.

-Steve Wozniak-

Przygoda z Apple

W następnych latach komputery Apple zaczęły sprzedawać się na rynku i posiadanie komputera osobistego stawało się coraz bardziej konieczne. Firma Apple weszła na giełdę i sytuacja Jobsa zaczęła być coraz bardziej skomplikowana.

W 1984 roku zaprojektowali pierwszy komputer Macintosh. Wynalazek ten wyznaczył moment “przed i po” w historii komputerów domowych, ale Jobs nie wiedział jak go sprzedać. Firma Apple rosła i zarząd nie podzielał wizji ani pasji Jobsa.

Pomnik Steve'a Jobsa
Zarząd próbował przekonać opinię publiczną, że geniusz kreatywności i komercyjnej wizji Jobsa nie mógł wygrać z jego charakterem wymagającego perfekcjonisty. Jak wszyscy wielcy geniusze, którzy zmienili historię, Steve Jobs potrzebował zespołu, który pracowałby z taką samą pasją, samą wizją i transcendentnym zmysłem, który on sam posiadał.

W 1985 roku Wozniak odszedł z Apple, a rok później Steve Jobs został odsunięty od obowiązków wykonawczych i pozostawiony bez głosu we własnej firmie. Jobs odszedł z Apple, aby kontynuować swoją przygodę sam. Stworzył firmę Next i współpracował z Pixarem, firmą produkującą filmy graficzne na komputerze. Czas spędzony w Pixar przyniósł Jobsowi wiele sukcesów i szacunek dla jego pracy.

Steve Jobs i jego powrót do Apple

Steve Jobs wrócił do Apple w 1996 roku w czasie, gdy firma technologicznie była w tyle w porównaniu z Microsoftem. Apple było na skraju bankructwa. Powrót Jobsa dał Apple nowy kierunek. Odwołał wszystkie projekty, które były w toku i odzyskał kontrolę nad firmą. Steve Jobs znowu tworzył historię.

Jobs zaprojektował nową generację innowacyjnych produktów, takich jak iPod, iPad i iPhone. Wprowadził nowy standard dla przenośnej muzyki cyfrowej.

W 2008 r. iTunes miał ponad sześć milionów pobrań i sprzedano już ponad 200 milionów iPodów. Dwa lata później, w 2010 roku Jobs przedstawił iPada, innowacyjny tablet. W 2012 roku Apple stał się najbardziej cenioną firmą na świecie.

W wywiadzie w 2007 r. Jobs powiedział:

Jest taki stary cytat z Wayne’a Gretzky’ego, który uwielbiam: „Jadę tam, gdzie jest muzyka, nie tam, gdzie już byłem”. I zawsze staraliśmy się to robić w Apple. Od samego początku. I zawsze będziemy.

Przedwczesna śmierć

Perfekcjonista, pasjonat i wizjoner. To były jego anioły i demony. Jego dziedzictwo jest owocem pasji, której nigdy nie wystawił na sprzedaż.

W 2003 roku u Steve’a Jobsa zdiagnozowano raka trzustki, który spowodował liczne problemy zdrowotne. Mimo to kontynuował pracę aż do roku 2009, w którym choroba zmusiła go do jej porzucenia. Zmarł w 2011 roku, w wieku 56 lat. Steve Jobs jest pochowany w bezimiennym grobie w Palo Alto w Kalifornii.

Hasło „Myśl inaczej” powstało, gdy Steve Jobs odzyskał swoją firmę Apple.

„To dla szalonych, dla nieprzystosowanych, buntowników, okrągłych kołków w kwadratowych otworach, tych, którzy widzą rzeczy inaczej. Nie lubią zasad i nie szanują statusu quo. Możesz ich cytować, możesz się z nimi zgadzać, możesz ich gloryfikować lub oczerniać, ale na pewno nie możesz ich zignorować. Ponieważ to oni zmieniają rzeczy, kierują rasą ludzką ”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.