Zatrzymać starzenie się: marzenie czy realna możliwość?

Najpierw alchemicy, a teraz badacze z całego świata realizują swoje wielkie marzenie: pokonać śmierć. W filmach już nie raz i nie dwa widzieliśmy tę odwieczną walkę między nauką a śmiercią. Natomiast w tym artykule przyjrzymy się dzisiejszej rzeczywistości.
Zatrzymać starzenie się: marzenie czy realna możliwość?
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Żadne dowody naukowe nie sugerują, że długowieczność człowieka nie może przekroczyć rzekomego limitu 120 lat, a wielu uważa, że ​​istnieją otwarte drzwi, aby zatrzymać starzenie się.

Chcę umrzeć młodo i żyć jak najdłużej. Są naukowcy, którzy analizują postęp naukowy w dziedzinie odmładzania komórek i jak może on wpłynąć na starzenie się populacji całego świata jako całości.

Aubrey De Gray to angielski gerontolog biomedyczny, który studiował na University of Cambridge. Jest dobrze znany ze swojej silnej obrony idei, że długość człowiek może żyć wiecznie.

Jest pewien, że naukowcy nie tylko będą w stanie zatrzymać starzenie się ludzi, ale że opracują także strategie przywracania młodości.

Inne głosy w środowisku naukowym również popierają te twierdzenia. Jest całkiem możliwe, że w ciągu najbliższych 20 lub 30 lat opracowane zostaną leki, które będą w stanie przekształcić 60 lub 70-latka w młodą osobę w wieku 40, a nawet 30 lat.

„Wykonując przeszczepy serca, uratowałem 150 istnień ludzkich. Gdybym wcześniej koncentrował się na medycynie prewencyjnej, mógłbym uratować 150 milionów istnień ludzkich”.

-Dr. Christian Barnad-

Chcę umrzeć młodo i żyć jak najdłużej

Ludzie, którzy dożyją wieku 130 lat, już się urodzili. Tak twierdzi Juan Carlos Izpisua, hiszpański farmaceuta. Jego publikacje zawierają ponad 26 000 cytatów dotyczących biologii komórek macierzystych i ich rozwoju.

Szczęśliwe starsze osoby

Badania Izpisua koncentrują się na identyfikacji mechanizmów molekularnych i komórkowych odpowiedzialnych za rozwój zarodkowy. Wkład, jaki wniósł, ma ogromny potencjał w dziedzinie przeszczepów i walki mającej zatrzymać starzenie się ludzi.

Zespołowi naukowców z California Institute of Technology (Caltech) i University of California w Los Angeles (UCLA) udało się opracować technikę eliminującą uszkodzenia gromadzące się w komórkach w miarę starzenia się człowieka.

Metoda ta może pomóc zatrzymać starzenie się, a nawet odwrócić, jedną z głównych przyczyn starzenia.

Zespołowi naukowców, pod kierunkiem biologa Nikolaya Kandula, udało się znaleźć sposób na wyeliminowanie mutacji genetycznych gromadzących się w mitochondriach, małych organellach odpowiedzialnych za wytwarzanie energii w komórkach organizmu.

Badanie zostało opublikowane w 2016 r. w Nature Communications.

DNA życia na naszej planecie naturalnie przechowuje swoją informację w 4 „literach”: A, C, G i T. Są to cztery początkowe litery czterech kluczowych chemikaliów niezbędnych dla ludzkiego życia.

Komórka człowieka zawiera około 3,2 miliarda tych liter. Minimalne błędy w „alfabecie” komórki prowadzą do chorób. Dlatego naukowcy wierzą, że wszystko to można ograniczyć dzięki nowym postępom w dziedzinie regeneracji komórek.

„W 2045 r. śmierć będzie opcjonalna, a do tego czasu starzenie się będzie uleczalną chorobą”.

-José Luis Cordeiro, założyciel Singularity University w Dolinie Krzemowej-

Czy zdołamy kiedyś zatrzymać starzenie się człowieka?

Przede wszystkim dowody na to, że możliwe jest zatrzymanie starzenia się ludzi, bazują na tym, że niektóre komórki, które już istnieją w naturze, nie starzeją się. Takimi komórkami są kiełki, substancje rakotwórcze i niektóre bakterie.

W biologii najbardziej znanymi komórkami są HELA. Przy ich użyciu naukowcy odkryli w 1951 r., że rak jest nieśmiertelny i się nie starzeje.

Ta nowa nieśmiertelność może zmienić całą koncepcję społeczeństwa ludzkiego. Ponieważ komórki macierzyste nigdy się nie starzeją, możemy zastosować tę samą koncepcję do całego ciała.

Alan Turing

Na horyzoncie pojawia się jednak inna ważna data: 2029. Otóż w tym właśnie roku przekonamy się, czy test Alana Turinga się spełni.

Ten brytyjski naukowiec powiedział, że nadejdzie dzień, w którym człowiek nie będzie wiedział, czy rozmawia z innym człowiekiem, czy z jakąś formą sztucznej inteligencji.

Każdy postęp technologiczny prowadzi do kolejnych postępów. Wszystko przyspiesza w takim tempie, że naukowcy twierdzą, że za dziesięć lub piętnaście lat ludzki mózg będzie mógł połączyć się z Internetem.

Technologia rzeczywiście będzie mogła odgrywać kluczową rolę w odwracaniu starzenia się.

Niektórzy nawet wierzą, że nasza prymitywna zdolność mówienia zostanie w przyszłości przeprowadzana telepatycznie. Wszystko to oczywiście dzięki postępowi technologicznemu, który będzie działał „jak za pomocą magii”.

„Kiedy przestajesz wnosić wkład, zaczynasz umierać”.

-Eleanor Roosevelt-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolter, J. D., & Enberg, M. (2017). El próximo paso: La vida exponencial. Obtenido de Entornos aumentados y nuevos medios digitales: https://www. bbvaopenmind. com/wpcontent/uploads/2017/01/BBVA-OpenMind-Jay-Davi-Bolter-Maria-Engberg-Entornosaumentados-y-nuevos-medios-digitales. pdf.
  • https://elpais.com/tag/juan_carlos_izpisua/a
  • Kandul, NP, Zhang, T., Hay, BA y Guo, M. (2016). Eliminación selectiva de ADN mitocondrial con deleción en Drosophila heteroplasmática. Nature communications , 7 , 13100.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.