Toksyczni współpracownicy: nie pozwól by Cię dołowali

Toksyczni współpracownicy: nie pozwól by Cię dołowali

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2019

W pracy możesz znaleźć ludzi, którzy próbują iść po trupach bez względu na konsekwencje. Mogą nawet zrobić to kosztem jednego lub więcej współpracowników. To toksyczni współpracownicy, którzy mogą ukryć swoje prawdziwe intencje, ponieważ chcą, żebyśmy widzieli czego chcą.

Interpretują swoje działania w sposób, który może ich usprawiedliwić. Na przykład: “Zrobiłem to dla Ciebie”, “Nie zdawałem sobie z tego sprawy” lub “Tak jest lepiej, teraz masz więcej pracy do zrobienia, a dzięki temu dostaniesz wyrazy uznania”.

Ważne jest, aby nie mylić konkurencji między współpracownikami z takimi działaniami jak kłamanie, manipulowanie i oszukiwanie. To, czego chcą toksyczni współpracownicy to obnoszenie się ze swoimi umiejętnościami, podczas gdy inni współpracownicy posiadają zły wizerunek. Zawsze postrzegają innych jako konkurencję i wykorzystują ich do osiągnięcia własnych celów.

Czasami spotykasz pewnych współpracowników, którzy zamiast skupiać się na swojej pracy, skupiają się tylko na tym czego chcą. Ważne jest, aby trzymać się z dala od nich jeśli chcesz uniknąć problemów na dłuższą metę.

Toksyczni współpracownicy – nikt ich nie wybiera

Kiedy dostaniemy nową pracę, musimy nauczyć się radzić sobie z ludźmi, którzy z nami pracują. To samo dotyczy rodzin, ponieważ nie możemy wybrać naszych krewnych (chociaż chcielibyśmy). Jeśli nie będziemy mieli dobrych relacji z naszymi współpracownikami, nie będziemy cieszyć się naszym czasem w pracy, a środowisko pracy nie będzie przyjemne.

Najlepiej jest być przygotowanym na to, aby nasze relacje z toksycznymi współpracownikami nie powodowały poważnych problemów, ponieważ Ci ludzie mogą powodować wiele problemów. Jednym z nich jest zdecydowanie stres spowodowany pracą.

toksyczni współpracownicy

Stres spowodowany pracą

Tego typu stres, znany również jako stres w pracy, jest bardzo powszechny w społeczeństwach uprzemysłowionych. Rosnąca presja w środowisku pracy może wyczerpać pracowników zarówno fizycznie jak i psychicznie. Podobnie ma to również pewne konsekwencje, które nie tylko wpłyną na zdrowie pracowników, ale także na zdrowie ich najbliższego otoczenia.

Stres zawodowy pojawia się gdy zasoby pracownika są zagrożone przez czynniki pracy, z którymi ich zdaniem nie mogą sobie poradzić. Przejawia się to na różne sposoby. Jego symptomatologia sięga od drażliwości do depresji, a także powoduje fizyczne i psychiczne wyczerpanie.

Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, stres w pracy jest drugim najbardziej powszechnym problemem związanym z pracą. Wynika to z wielu powodów. Najczęstsze z nich to strach przed utratą pracy, bardzo długie zmiany oraz poczucie zagrożenia lub zastraszenia. To tam wkraczają toksyczni współpracownicy.

Jacy są toksyczni współpracownicy?

Rzućmy okiem na najbardziej charakterystyczne cechy toksycznych współpracowników:

  • Nigdy nie dzielą się cennymi informacjami z innymi ludźmi. Po prostu przechowują informacje dla siebie. Jedynym sposobem w jaki mogliby się nimi podzielić, byłoby skorzystanie z tego.
  • Są fałszywi. Toksyczni współpracownicy nie mają problemu z kłamstwem, fałszowaniem lub manipulowaniem innymi.
  • Subtelnie komentują i krytykują aby spowodować szkodę lub zdyskredytowanie pracę innej osoby, zwłaszcza jeśli uważają ją za zagrożenie.
  • Nigdy nie będą cieszyć się z sukcesów swoich współpracowników. Zamiast tego będą próbowali ich zniszczyć i zdyskredytować.
  • Ich stosunek do współpracowników bardzo różni się od postawy, którą przedstawiają w rozmowach z ważnymi osobami w firmie. W tych momentach zrobią wszystko, aby zrobić dobre wrażenie i się wyróżnić.

Toksyczni współpracownicy wiedzą, że nie mogą sami awansować i potrzebują do tego innych ludzi. Nigdy nie lekceważ toksycznego współpracownika, ponieważ jest on o wiele bardziej niebezpieczny niż mogłoby się wydawać. Robią wszystko, aby zdobyć to czego chcą, nawet jeśli oznacza to zagrożenie dla innych ludzi.

Ważne jest, aby być ostrożnym i inteligentnym gdy się z nimi obchodzisz. Ich postawa jest często spokojna i delikatna, co sprawia, że ​​początkowo trudno ich rozpoznać. W rzeczywistości ich zdolność do ukrycia prawdziwych intencji jest bardzo niebezpieczna.

Dlatego, dla toksycznych współpracowników nietrudno jest przez długi czas pozostać niezauważonym. Czasami mogą nawet zostać najlepszymi przyjaciółmi z resztą zespołu. Robią to, aby zdobyć zaufanie innych i używać ich kiedy tylko tego potrzebują.

współpracownicy

Co możemy z nimi zrobić?

Toksyczni współpracownicy nie są etyczni ani uczciwi. Jednak jako profesjonaliści mogą być szanowani przez szefów i całą firmę. Gdy wykryjesz toksycznego współpracownika w swoim środowisku pracy, będziesz mógł działać inteligentnie, aby zminimalizować ryzyko. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:

  • Toksyczni współpracownicy chcą psychicznie zniszczyć innych ludzi. Aby to zrobić, mogą próbować konfrontacji. Najlepiej nie angażować się w ich gry umysłowe. Uśmiechnij się do nich za każdym razem gdy na nich wpadniesz. To sprawi, że poczują się zdezorientowani i skonfundowani.
  • Bardzo ważne jest, aby nie dzielić się z nimi wartościowymi informacjami. Staraj się nie nawiązywać z nimi relacji i uważaj na to co mówisz gdy są w pobliżu. Ponadto nie zaszkodzi gdy zwrócisz uwagę na swoje rzeczy osobiste. Z nimi nigdy nie wiadomo!
  • W grupie siła. Trzymaj swoich współpracowników blisko siebie i na nich polegaj. Daj znać o toksycznym współpracowniku, który jest w przebraniu. Jeśli toksyczny współpracownik zostanie odizolowany i odrzucony, nie będzie czuł się tak silny a także zdecyduje czy powinien zmienić nastawienie, czy po prostu odejść z pracy.

Jak widzieliśmy, toksyczni współpracownicy są bardzo nierozważnymi ludźmi o złych zamiarach, którzy starają się jak najlepiej krzywdzić innych pracowników. Zignoruj ​​ich zamiast nawiązywać z nimi jakąkolwiek więź. Jeśli zastosujesz się do strategii, które Ci daliśmy, walka w tej bitwie nie będzie trudna.

Jeśli wśród ludzi, z którymi pracujesz istnieje poczucie szacunku i wiary, to już wtedy wykonana jest dobra robota.

-Ranbir Kapoor-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.