Tendencje do zachowań autodestrukcyjnych powodują, że ludzie krzywdzą samych siebie. Obejmuje to między innymi celowe ranienie siebie, głodzenie i nadużywanie narkotyków. Tendencje do zachowań autodestrukcyjnych są powszechne u osób o niskim poczuciu własnej wartości lub cierpiących na jakąś traumę z dzieciństwa.
Programy telewizyjne i filmy pełne są postaci o tendencjach do zachowań autodestrukcyjnych. Tak jest w przypadku nowego serialu HBO, Ostre przedmioty. Ta seria jest adaptacją mrocznej powieści Gillian Flynn. Omówimy tendencje do zachowań autodestrukcyjnych w kontekście tego serialu, a także zalecenia dotyczące ich unikania i zwalczania.
Ostre przedmioty: dziennikarz opisujący tendencje do zachowań autodestrukcyjnych
Serial opowiada historię dziennikarki Camille Preaker (Amy Adams) i śledztwa, które prowadzi w swoim rodzinnym mieście. Dochodzenie dotyczy morderstwa dwóch nastoletnich dziewcząt. Camille Preaker wnika głęboko w sprawę, by dowiedzieć się co stało się z tymi dwiema dziewczynami, jednocześnie konfrontując swoją traumatyczną przeszłość.
Na początku serialu Camille wraca do rodzinnego miasta po raz pierwszy od 11 lat. Tam spotyka się ze swoją zimną i manipulującą matkę, a także pasywnego i niewymagającego ojczyma. Jakby tego było mało, musi uporać się z bolesnymi wspomnieniami siostry, która zmarła a także spotyka swoją przyrodnią siostrę po raz pierwszy. Jej przyrodnia siostra jest nastolatką tak samo manipulującą i zaborczą jak jej mama.
Trudne dzieciństwo Camille ją przerażało. Celowo odcięła się od dzieciństwa. Ma nadzieję, że ból fizyczny, który sobie wyrządzi, zapewni ulgę w jej emocjonalnym bólu. Zażywa również różne rodzaje narkotyków i spożywa alkohol.
Tendencje do zachowań autodestrukcyjnych u postaci w serialu Ostre przedmioty
Istnieją dwa rodzaje tendencji do zachowań autodestrukcyjnych. Jedno jest bezpośrednie i implikuje natychmiastowe samookaleczenie. Osoba angażuje się w to zachowanie, uderzając się, tnąc lub się przypalając. W najbardziej ekstremalnych przypadkach ta tendencja może objawiać się samobójstwem.
Drugi rodzaj jest pośredni. Te działania z czasem niszczą ciało. Nadużywanie narkotyków, hazard, zaburzenia odżywiania, sporty ekstremalne lub seks bez zabezpieczenia to przykłady pośrednich zachowań autodestrukcyjnych.
Frederic Nauman twierdził, że tego typu zachowanie może być świadome lub nieświadome. Tak czy inaczej, sabotuje szansę jednostki na zdrowie i szczęście.
W serialu Ostre przedmioty wiele postaci jest pośrednio autodestrukcyjnych. Matka Camille i wielu jej przyjaciół z dzieciństwa spędza swoje dni pijąc dużo alkoholu. Rodzice i członkowie rodzin ofiar morderstwa zwracają się także w stronę narkotyków i alkoholu, aby poradzić sobie ze swoją stratą.
Z drugiej strony przyrodnia siostra Camille, Amma, uprawia wszelkiego rodzaju sporty wysokiego ryzyka. Zakrada się w nocy na lodowisko, żeby z ogromną prędkością jeździć na łyżwach, a także chodzi sama po opuszczonych i ciemnych uliczkach w całym mieście. Bierze również udział w nielegalnych wyścigach. Wszystko co robi, to „zabijanie czasu” i próbowanie zwrócenia na siebie uwagi matki.
Camille to postać z wyraźnym bezpośrednim zachowaniem autodestrukcyjnym. Kiedyś cięła się w wielu miejscach, żeby następnie pisać słowa, które streszczały jej osobowość i depresję. Na przykład pewność, wstyd, choroba, niewidzialność, zło itp. W trakcie serialu kontynuuje wykonywanie drobnych cięć na palcach i myśli o ranach pokrywających jej ciało.
Jak walczyć z tendencjami do zachowań autodestrukcyjnych
Te autodestrukcyjne tendencje mają tendencję do reprodukowania się, jeśli nie są leczone na czas. Co więcej, tego typu zachowania stają się częstsze i bardziej intensywne wraz ze stresem i niepokojem, które odczuwają ludzie praktykujący samookaleczenie. Z drugiej strony wsparcie rodziny i przyjaciół może być bardzo pomocne. Ponadto profesjonalna pomoc lub grupy wsparcia są zawsze świetnymi opcjami.
Jeśli masz tendencje do zachowań autodestrukcyjnych, oto kilka kroków, które możesz podjąć aby zmienić swoje zachowanie:
- Poznaj i zidentyfikuj źródło problemu. Kiedy zaakceptujesz to źródło, możesz zacząć walczyć ze swoimi autodestrukcyjnymi tendencjami.
- Porozmawiaj z kimś o tych szkodliwych zachowaniach i ich przyczynach. Opowiadanie komuś o Twoich autodestrukcyjnych tendencjach jest ważnym krokiem w kierunku leczenia. Możesz porozmawiać z przyjacielem, członkiem rodziny lub lekarzem.
- Szukaj innych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Spróbuj znaleźć alternatywę dla samookaleczenia, jako coś, co utrzymuje Twój umysł w stanie zajętości. Bez względu na to jaką aktywność wybierzesz, powinieneś poczuć się dobrze i uwolnić się od tych emocji. Uprawianie jakiegoś sportu ekstremalnego to świetna opcja. Granie muzyki lub tworzenie sztuki to inne zdrowe alternatywy.
Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować rozwiązać swoje tendencje do zachowań autodestrukcyjnych. Mogą pomóc, ale mogą nie wystarczyć. Dlatego zawsze zalecamy skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa lub psychiatry.