Prawdziwe matki: nie jesteście złe, jesteście ludźmi

Prawdziwe matki: nie jesteście złe, jesteście ludźmi
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wiele matek znajduje się pod brutalną presją: mają tak wiele obowiązków, a każdy z nich muszą wykonywać perfekcyjnie. Wśród tych obowiązków jest to, co definiuje je jako prawdziwe matki: wychowywanie dzieci.

Niestety wiele matek uważa się za „złe matki”. Powodów jest wiele, na przykład bycie zbyt surowym wobec dziecka lub – przeciwnie – nadmierne ich rozpieszczanie. Ale posłuchaj tego: matki, które są oskarżane o te rzeczy, nie zawsze są „złe”, są po prostu ludźmi. To po prostu prawdziwe matki.

Bycie matką nie jest łatwe. Pomimo ilości informacji, które są czasami sprzeczne, błędy są możliwe. Co więcej, błędy są nie tylko możliwe, ale nieuniknione, jak w każdej innej sytuacji.

Prawdziwe matki popełniają błędy, ponieważ nikt nie jest doskonały.

Mum shaming: jak krytykować prawdziwe matki

Zjawisko znane jako mum shaming stało się niestety bardzo głośne w ostatnich latach. Służy krytykowaniu matek, które… popełniają błędy. Mum shaming stał się bardzo popularny w mediach społecznościowych, gdzie łatwo krytykować innych.

Na przykład znany jest przypadek Chontel Duncan, osobistej trenerki, która wywołała wielkie kontrowersje aktywnością na swoim koncie na Instagramie. Przesłała zdjęcia siebie podczas ciąży. Wówczas wiele osób oceniło, że umięśniony brzuch z dobrze widocznymi mięśniami może zagrozić dziecku.

Mama ze skrzywioną miną trzyma dziecko

Podobnie piosenkarka Soraya spotkała się z ogromną krytyką, że po siedmiu dniach po porodzie poszła na kolację ze swoim partnerem, pozostawiając dziecko pod opieką innej osoby. Po opublikowaniu zdjęcia przez internet krytycy nie zostawili na niej suchej nitki, sugerując, że prawdziwe matki nie pomyślałaby o pójściu gdziekolwiek bez własnego dziecka oraz, że „jeśli chcesz dalej robić w życiu to, na co masz ochotę, nie powinnaś mieć dzieci.”

Tego typu krytyka jest odzwierciedleniem potrzeby, którą mają niektóre matki. Wiele kobiet wierzy, że muszą być doskonałe. Z tego samego powodu narzucają tę ideę doskonałości innym. Potępiają praktyki, które z ich punktu widzenia są wątpliwe. Ponadto krytyka ta zmusza do zastanowienia się nad modelem matki promowanym przez społeczeństwo.

Nie ma nic złego w tym, że każdy ma własne przekonania o tym, kim są prawdziwe matki lub co to znaczy być dobrą matką. Ale czy dostosowanie się do pragnień większości tylko po to, aby powstrzymać ich krytykę nie powoduje bycia właśnie złą matką?

Wszystko to powoduje zawstydzenie i upokorzenie kobiet, sprawia, że ​​czują się niepewnie w swojej roli jako matki. Większość matek chce, aby ich dzieci były zdrowe i stara się wychowywać je tak dobrze, jak to tylko możliwe. W obliczu tej intencji i tak złożonej sytuacji naturalne jest, że pojawiają się pewne wątpliwości.

W tym kontekście krytyka, o której tu mowa, działa jak uderzenie w twarz, zmuszając prawdziwe matki do przestrzegania bardzo sztywnych zasad. Powód? Nie ma czegoś takiego jak doskonała matka. Bycie prawdziwą matką, która stara się ze wszystkich sił to jedna z najlepszych rzeczy w życiu.

„Nie ma sposobu, aby być doskonałą matką, ale jest milion sposobów na bycie dobrą matką”.

-Jill Churchill-

Dlaczego jestem złą matką?

Powyższe sytuacje są tylko przykładem tego, co społeczeństwo określa jako „złe”. Istnieją jednak pewne przekonania, które są prawdziwe oraz takie, które choć nie powinny być za takie uważane stały się powszechne. Są źródłem nieporozumień i krytyki wobec matek, które nie przestrzegają ich lub nie wspierają. Spójrzmy na niektóre z nich:

  • Urodzenie dziecka przez cięcie cesarskie, a nie w sposób naturalny czyni Cię gorszą matką.
  • Nie karmienie piersią dziecka oznacza, że nie masz instynktu macierzyńskiego.
  • Prawdziwe matki nie cierpią na depresję poporodową.
  • Dlaczego masz dziecko, jeśli musisz je zostawić z kimś innym, kiedy idziesz do pracy?
  • Jesteś złą matką, jeśli zostawiasz dziecko przed telewizorem lub tabletem, kiedy potrzebujesz odpocząć lub wykonywać inne zadania.
  • Jeśli jesteś dobrą matką, nigdy nie stracisz cierpliwości wobec swoich dzieci.
Zmęczona i zamyślona mama i dziecko

Po każdym z powyższych stwierdzeń, z którymi wielu Czytelniczek niestety się utożsamia, następuje wniosek, że ​​prawdziwe matki muszą być „złymi matkami”. W prawdziwym życiu jest na odwrót – prawdziwe matki nie mogą być idealne. Prawdziwe matki popełniają błędy, czasami źle coś rozumieją, a czasami tracą cierpliwość.

Matki nie są istotami pochodzącymi z innej planety, nawet jeśli czasami tak się wydaje. Są zwykłymi ludźmi, prowadzącymi normalne i zwyczajne życie. Niektóre z nich muszą pracować, aby żyć. Potrzebują czasu na odpoczynek, tak jak inni ludzie. Wysokie oczekiwania społeczeństwa wobec matek są przez nie odczuwane jako nieznośny ciężar.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się słuchać tego typu krytyki, nie martw się. Jesteś człowiekiem! Wiele osób, które Cię krytykują, także traci cierpliwość lub nie ma czasu dla swoich dzieci. Wyładowują na Tobie swoją frustrację, ponieważ odzwierciedlasz ich własną niezdolność do bycia idealną matką. Naprawdę, jest tylko jedna rola, którą musisz grać. Jest to rola prawdziwej matki.

„To bez znaczenia, że ​​czasami popełniasz błędy podczas wychowywania dzieci. Ważne jest to, w jaki sposób towarzyszysz im po stwierdzeniu, że popełniłaś błąd”.

-Doris Ruiz Galindo-

Mama i córka bawią się w wannie

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.