Anandamid: neuroprzekaźnik szczęścia

Anandamid: neuroprzekaźnik szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2019

Anandamid jest związkiem chemicznym wytwarzanym przez nasz organizm. Co ciekawe, ta substancja ma właściwości bardzo podobne do THC, która jest substancją aktywną w marihuanie. Dlatego wielu twierdzi, że ten neuroprzekaźnik jest “naturalną marihuaną”, którą wytwarza ludzkie ciało.

Anandamid wywiera efekt podobny do efektu marihuany. Jest bardzo relaksujący, uspokaja i reguluje układ sercowo-naczyniowy. Generuje również poczucie szczęścia. W rzeczywistości jego nazwa pochodzi od słowa “ananda”, co oznacza “nosiciel pokoju i wewnętrznego szczęścia” w Sanskrycie. Jest obecny w ludzkim mózgu i czekoladzie.

Naukowcy odkryli tę substancję w 1992 r. Zdefiniowali ją jako słabą cząsteczkę o krótkotrwałym działaniu na organizm. Oprócz działania uspokajającego poprawia również funkcjonowanie układu oddechowego i wpływa na nasze funkcje poznawcze.

“Szczęście często wkrada się przez drzwi, o których nie wiedziałeś, że zostawiłeś otwarte.”

-John Barrymore-

Jak działa anandamid

Mózg syntetyzuje anandamid. Działa w tych samych obszarach, które są związane z pamięcią, wyższymi procesami poznawczymi, motywacją i kontrolą ruchu. Naukowcy odkryli, że jest w stanie zmniejszyć uczucie bólu. Ponadto interweniuje w regulacji apetytu, uczucia nagrody i przyjemności.

Oprócz tego, naukowcy przeprowadzili badanie na myszach w 2017 r. Naukowcy wstrzyknęli myszom dawkę anandamidu. Ich zachowanie zmieniło się po nim. W obliczu problemów poznawczych były bardziej zainteresowane znalezieniem rozwiązania i bardziej skuteczne w tym zakresie.

Niektórzy uważają, że nauka nie jest jeszcze w stanie zidentyfikować wszystkich właściwości i efektów tego neuroprzekaźnika. Niektórzy sugerują, że może to być dobra pomoc terapeutyczna dla uzależnionych od środków psychoaktywnych. Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby to poprzeć.

szczęśliwa kobieta

Efekty anandamidu

Efekty anandamidu są krótkotrwałe i bardzo intensywne. Dlatego pozytywnie wpływa na różne części naszego mózgu i ciała. Jego główne efekty to:

  • Homeostatyczny. Anandamid zwiększa regeneracyjne właściwości organizmu i utrzymuje równowagę układu nerwowego.
  • Przeciwbólowy. Podobnie jak marihuana i wszystkie kannabinoidy, ma silne działanie łagodzące ból.
  • Ochrania neurony. Pomaga regulować proces pobudzenia układu nerwowego, który generuje efekty ochronne.
  • Regulator apetytu. Badania wykazały, że anandamid reguluje apetyt i cykle sytości, a ponadto zmienia uczucie głodu.
  • Przeciwwymiotny. Oznacza to, że pomaga hamować wymioty. W tym celu działa wraz z serotoniną.
  • Reguluje pożądanie seksualne. Badania wskazują, że niewielkie ilości anandamidu pobudzają pożądanie seksualne. Z kolei duże jego ilości zmniejszają pożądanie seksualne.
  • Odgrywa rolę w ciąży. Wiadomo, że ta substancja interweniuje w implantacji zarodka w macicy.
  • Naturalny motywator. Poprawia podejmowanie decyzji i zwiększa pewność siebie.
  • Funkcje poznawcze. Anandamid pomaga tworzyć nowe połączenia neuronalne. Wzmacnia to proces myślenia, uczenia się i pamięci.
  • Relaks i dobre samopoczucie. Sprawia, że ​​czujesz się spokojny, zrelaksowany i szczęśliwy.
  • Działanie przeciwnowotworowe. Ten efekt nie został jeszcze udowodniony. Wszystko wskazuje na to, że hamuje on wzrost komórek nowotworowych, szczególnie w czerniakach.
Czekolada zawiera anandamid.

Jak zwiększyć poziomy anandamidu

Najprostszym sposobem na zwiększenie poziomu anandamidu jest jedzenie ciemnej czekolady. Ta żywność zawiera znaczną ilość teobrominy.

Ponadto, naukowcy przypuszczają, że substancja ta stymuluje produkcję tego neuroprzekaźnika w mózgu. Ciemna czekolada zawiera dużo teobrominy. Ponadto efekty są jeszcze większe, jeśli żujesz łuskę kakaową.

Z drugiej strony w 2015 r. zespół niemieckich naukowców przeprowadził badania związane z tym tematem. W tym badaniu odkryli, że ćwiczenia fizyczne ułatwiają produkcję anandamidu. Dlatego też doszli do wniosku, że ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za wytwarzanie poczucia szczęścia po aktywności fizycznej, a nie endorfiny.

Podobnie, czarne trufle również zawierają naturalny anandamid. Ponadto, naukowcy zgodzili się, że medytacja przyczynia się do naturalnej produkcji różnych substancji, takich jak anandamid, serotonina, dopamina i endorfiny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rutkowska, M., & Jamontt, J. (2005). Rola układu kannabinoidowego w fizjologii i patofizjologii ośrodkowego układu nerwowego. Advances in Clinical and Experimental Medicine.
    Kostrzewa, M., & Starowicz, K. (2015).
  • Potencjał terapeutyczny układu endokanabinoidowego w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego The therapeutic potential of endocannabinoid system for acute and chronic pain. Tom. https://doi.org/10.5604/1640324x.1164801
  • Rutkowska, M., Słupski, W., Sozański, T., Katedra, A. S., Farmakologii, Z., & Medycznej We Wrocławiu, A. (2009). Perspektywy leczniczych zastosowań kannabinoidów w chorobach przewodu pokarmowego Perspectives of gastrointestinal diseases treatment with cannabinoids. Gastroenterologia Polska.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.