Techniki zarządzania stresem: siedem najważniejszych kluczy

Techniki zarządzania stresem: siedem najważniejszych kluczy
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy wszystko zdaje się nas przytłaczać, warto postawić na właściwe techniki zarządzania stresem, które może pomóc nam uporać się z trudnymi sytuacjami. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze wskazówki!

Chociaż techniki zarządzania stresem wydają się być nowoczesnym rodzajem “walki”, to w rzeczywistości stanowi jeden z najstarszych instynktów obronnych.

Jednak mechanizmy obronne, które stosowali nasi przodkowie, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami płynącymi ze świata (nadaktywność i stres), w dzisiejszych czasach sprawiają, że słabniemy i zaczynamy chorować.

Własnie dlatego Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych (AAFP) działająca na terenie Stanów Zjednoczonych opracowała wytyczne dotyczące zarządzania stresem, które pomagają uspokoić umysł. Możemy wykorzystać je zwłaszcza gdy czujemy, że coś nas przytłacza lub może zacząć to robić.

Stres w dzisiejszym świecie

Świat, w którym żyjemy, zmienia się niezwykle szybko i tworzy nowe sytuacje. Dlatego też bywa tak, że obwiniamy innych za wywieranie nacisku na nasze życie. Jednak często my sami odpowiadamy za branie na własne barki więcej niż jesteśmy w stanie udźwignąć.

Takie zachowanie może prowadzić do pojawienia się uczucia przytłoczenia wysokimi oczekiwaniami, jakie sami sobie stawiamy.

Innymi słowy, chcemy być idealni we wszystkim, co robimy. Takie nastawienie jedynie zwiększa poziom stresu, który odczuwamy każdego dnia. Dlatego też warto zastosować techniki zarządzania stresem, które pomogą nam sobie poradzić z trudnymi sytuacjami.

Zdenerwowana kobieta - techniki zarządzania stresem

Nie jesteśmy w stanie dać sobie ze wszystkim rady, więc nasz organizm zaczyna aktywować swoje mechanizmy obronne, co może tylko pogorszyć problem. Jak często próbowałaś pracować szybciej, aby postarać się obniżyć swój poziom stresu?

Kiedy dzień po dniu się przepracowujemy, odpoczynek nam nie pomoże. Powoli zaczynamy czuć, że przestajemy sobie radzić. To może z kolei prowadzić do wystąpienia zmartwień, niepokoju, lęku i nadmiernego napięcia. W konsekwencji, ponieważ stres nie jest w stanie nad wszystkim zapanować, pojawiają się problemy natury fizycznej i psychologicznej.

“Przed podjęciem ważnej decyzji zawsze warto zrobić coś relaksującego.”

-Paulo Coelho-

Najważniejsze techniki zarządzania stresem

Kiedy wszystko wydaje się nam przytłaczać, możemy wykorzystać następujące techniki zarządzania stresem:

  • Ćwiczenia: Uprawianie sportu to zdrowy sposób na radzenie sobie z codziennym stresem. Kiedy ćwiczymy, nie stresujemy się i uwalniamy do krwiobiegu endorfiny.
  • Zdrowa dieta: Śmieciowe jedzenie to jeden z najgorszych sposobów na radzenie sobie z codziennym stresem. Jeśli jesteś głodna, zjedz owoce i warzywa. Naturalna i zrównoważona dieta z pięcioma równomiernie rozłożonymi posiłkami to właściwy sposób na uzyskanie dobrego samopoczucia.
  • Dobry sen: Gdy śpimy dobrze, nasz umysł staje się jaśniejszy i bardziej uważny, gotowy stawić czoła codziennym wyzwaniom.
  • Medytacja Ta technika relaksacyjna, tak jak i inne jej podobne, może pomóc obniżyć poziom stresu. Bazuje na głębokim i świadomym oddychaniu, które pomaga pozbyć się napięcia.
  • Samokontrola: Musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować. Jeśli zrozumiemy, że wiele kwestii znajduje się poza naszym wpływem, zyskamy większą kontrolę nad sobą.
  • Lepiej stawiać czoła jednemu problemowi na raz: Musisz rozwiązywać problemy jeden po drugim, zaczynając od najmniejszych. Należy poszukiwać rozwiązań, a po poradzeniu sobie z jednym problemem przechodzić do drugiego.
  • Realizm: Nie ma wątpliwości, że realistyczne podejście do życia to świetny sposób na zarządzanie stresem. Im więcej o sobie wiemy, tym bardziej będziemy świadomi naszych umiejętności i ograniczeń.

“Znaczna część stresu odczuwanego przez ludzi nie bierze się z tego, że mają za dużo do zrobienia. Wynika raczej z niezakończenia tego, co zaczęli.”

-David Allen-

Kobieta biegająca po parku

Naucz się zarządzać codziennym stresem

Istnieje wiele wyjątkowych sytuacji, które w połączeniu z codziennym stresem mogą zaostrzyć stan istniejących problemów. Zaliczamy do nich choćby utratę pracy, rozwód lub przeprowadzkę do innego miasta. W każdym z tych przypadków pomocne mogą okazać się powyższe techniki zarządzania stresem.

Jeśli te strategie nie przyniosą rezultatów ani nie zmniejszą Twojego poziomu stresu, warto zasięgnąć porady psychologa. Na szali znajduje się Twoje zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.