Jak poprawić komunikację w związku?

Jak poprawić komunikację w związku?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka strategii, które pomogą Ci wykorzenić niektóre szkodliwe zachowania oraz poprawić komunikację w związku.

Komunikacja z innymi osobami to kluczowa kwestia, które pozwoli nam rozwiązać konflikty lub wyrazić swoje opinie. Jednak, jak wielu z nas zdaje sobie sprawę, nie zawsze przeprowadzamy ją w skuteczny sposób. Komunikacja odgrywa niezwykle znaczącą rolę w związkach.

Twój związek może zacząć cierpieć jeśli nie będzie panowała w nim dobra komunikacja. Brak zaufania, kłamstwa i nierozwiązana złość mogą prowadzić do powstania większych problemów. Musisz poprawić komunikację w związku. ponieważ zostawienie takich problemów aby z czasem rozwiązały się same wywoła jedynie poczucie winy i niezaleczone rany.

1. “Porozmawiajmy o tym później”

Powinnaś unikać rozmawiania lub dyskutowania o danej kwestii, gdy Twoje emocje są rozbuchane. Kiedy jesteś zła lub czujesz się podirytowana, to, co mówisz, może zranić osobę, którą kochasz najbardziej na świecie.

Pisanie w zeszycie

Praktyczne ćwiczenie polega na wzięciu notesu lub dziennika i spisaniu tego, co czujesz. To pomoże Ci spojrzeć na swoje uczucia z perspektywy. Dzięki temu lepiej zapanujesz nad swoimi emocjami i będziesz wiedziała, co chcesz przekazać swojemu partnerowi gdy w końcu porozmawiacie ze sobą.

Jednak musisz pamiętać również o słowie “później” obecnym w stwierdzeniu “Porozmawiajmy o tym później”. Nie warto uważać tej rady jako wymówki, która pozwoli Ci nigdy nie mówić swojemu partnerowi tego, o czym myślisz.

2. Przeszłość nie stanowi broni

Często kusi nas, aby wykorzystać przeciwko partnerowi niektóre sytuacje z przeszłości. Jednak nigdy nie powinniśmy tego robić. Zamiast zamieniać przeszłość w broń, zadbaj o to, abyście porozmawiali o każdej z sytuacji z przeszłości, która Cię zraniła, aby zamknąć za sobą ten rozdział.

Aby poprawić komunikację w związku możesz wykonać następujące ćwiczenie, aby zorientować się jak rozmawiasz ze swoim partnerem. Po kłótni spisz wszystko, co do niego powiedziałaś. Na przykład: “Jesteś taki samolubny”, “Zrobiłeś mi to w przeszłości” lub “Czy pamiętasz kiedy…?”.

Dzięki temu wykryjesz wszystkie sytuacje z przeszłości, które nieświadomie przekształcasz w broń.

Para podczas rozmowy - jak poprawić komunikację w związku

3. Słuchaj, aby zrozumieć

Kolejny prosty sposób na poprawę komunikacji w związku to otwarcie uszu. Jak często byłaś świadkiem kłótni, w trakcie której dwie osoby mówiły jednocześnie, nie słuchając tego, co mówi rozmówca?

Jeśli nie będziesz słuchała drugiej osoby, nie będziesz w stanie zrozumieć jej punktu widzenia. Nie oznacza to, że od razu przyznasz jej rację. Jednak jedynie dzięki słuchaniu będziesz w stanie negocjować i osiągnąć porozumienie. W przeciwnym razie nie znajdziecie konsensusu, a problem jedynie się pogorszy.

4. “Nie będę owijać w bawełnę”

Powinnaś zapisać gdzieś tą frazę,  aby nigdy o niej nie zapomnieć. Mówiąc często nie wyjaśniamy jasno tego, o co nam chodzi. Używamy ironii i sarkazmu albo karcimy naszego partnera mówiąc “Powinieneś już wiedzieć co jest ze mną nie tak”. Jednak musisz pamiętać, że Twój partner nie umie czytać Ci w myślach.

Bezpośrednia rozmowa z partnerem pomoże Ci uniknąć konfliktów i je rozwiązywać. Jeśli coś Ci się nie podoba, poszukaj najlepszego sposobu, aby to wyrazić.

Postara się przeanalizować co czujesz, gdy się nie odzywasz lub nie jesteś bezpośrednia w relacjach ze swoim partnerem. Być może odczuwasz wstyd. A może uważasz, że Twój partner powinien wiedzieć co czujesz. Analizując swoje zachowanie i emocje będziesz w stanie poprawić komunikację w związku.

5. Jesteśmy zespołem

Nasz ostatnie podpowiedź jest prosta: myślcie jak zespół. Gdy pojawia się konflikt, czasami obwiniamy za to drugą osobę. Jednak powinniśmy tego unikać, aby przestać postrzegać naszego partnera jako rywala, a raczej jako członka zespołu. Dzięki temu będziemy w stanie stawić czoła problemom w o wiele zdrowszy sposób.

Przytulająca się para

W jaki sposób komunikujesz się ze swoim partnerem? Czy oczekujesz od niego, by wiedział jak się czujesz, a może mówisz wprost co leży Ci na sercu? Często popełniamy wiele błędów komunikacyjnych w relacji z naszym partnerem, głównie ze względu na naszą ignorancję lub ponieważ kopiujemy wzorce naszych rodziców.

Mimo tego wskazówki przestawione w tym artykule mogą okazać się kluczowe w poprawie komunikacji w związku.

“Sami możemy zrobić tak niewiele; razem możemy zrobić tak wiele.”

-Helen Keller-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.