Techniki obserwacji nastroju

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad śledzeniem swojego nastroju? Dzięki temu uzyskasz więcej informacji o swoim samopoczuciu emocjonalnym i wykryjesz wszelkie możliwe problemy. Wyjaśniamy najlepsze techniki jego realizacji.
Techniki obserwacji nastroju
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2022

Jak się dziś czujesz? Pełen nadziei, apatyczny, zły, niespokojny, euforyczny, czy w neutralnym lub obojętnym nastroju? Często mówi się, że to, czego nie obserwuje się lub nie zmierzy, nie może być zrozumiane ani zarządzane. Chociaż prawdą jest, że to rozumowanie jest zwykle stosowane w świecie ekonomii i biznesu, może być również przydatne w emocjonalnym wszechświecie. Dziś omówimy niektóre techniki obserwacji nastroju.

Coś tak prostego, jak zapisanie swoich emocji w notatniku, może dostarczyć naprawdę przydatnych informacji. Z reguły żyjesz przywiązany do zewnętrznych bodźców, obowiązków, pracy i technologii, przez co ledwo masz kontakt z tym, co najważniejsze. Z Twoim psychologicznym ogrodem, który tak często jest wypełniony chwastami, takimi jak zmartwienia, stres i niepokój.

Posiadanie zapisu swoich uczuć, emocji i wrażeń daje Ci szerszy obraz sytuacji. Ujmuje to, co dzieje się w Twoim umyśle i co w pewien sposób warunkuje Twoje życie. Sposób, w jaki się czujesz, może zmienić wszystko – od skupienia uwagi po rodzaj podejmowanych decyzji.

Co by było, gdybyś dzisiaj wdrożył w swoje życie techniki obserwacji nastroju, aby mieć większą kontrolę nad swoim wewnętrznym światem?

Twoje emocje są przemijające i mogą przychodzić i odchodzić bez ostrzeżenia, przyczyny lub jasnego powodu. Prowadzenie ich rejestrów może pozwolić na wykrycie pewnych wyzwalaczy.

Smutna dziewczyna
Obecnie istnieje wiele aplikacji mobilnych, które umożliwiają śledzenie i rejestrowanie nastrojów.

Techniki obserwacji nastroju

Techniki obserwacji nastroju to narzędzia, które pozwalają określić, jak się czujesz w danej chwili. Ich celem jest dostarczenie Ci informacji o Twoich emocjach w danym okresie. To pozwala Ci przeanalizować, co może mieć wpływ na Twoje życie, a także uświadomić Ci, że Twoje zdrowie psychiczne może cierpieć.

Gdy zdobędziesz więcej danych i informacji, będziesz w stanie wykryć wzorce swoich wzlotów i upadków. Może to być pomocne dla pacjentów z depresją, lękiem lub zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Co więcej, każdy, kto chce poznać siebie trochę bardziej i mieć większą kontrolę nad swoim życiem, może skorzystać z tych narzędzi.

W ostatnich latach aplikacje mobilne zyskały na znaczeniu w dziedzinie zdrowia psychicznego. W związku z tym coraz popularniejsze stają się zasoby mające na celu ułatwienie śledzenia nastroju.

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Kalifornijski (USA) wynika, że aplikacje te są dobre w gromadzeniu i analizowaniu danych. Stwierdza jednak również, że jest jeden aspekt, do którego technologia nie może dotrzeć. Nie może zapewnić jednostce narzędzi do rozwiązywania problemów ze zdrowiem psychicznym i samodzielnego radzenia sobie z nimi.

Mimo to aplikacje ułatwiają wzrost samoświadomości emocjonalnej i proaktywne zainteresowanie dobrostanem psychicznym. To z pewnością pozytywny efekt.

Dlaczego powinieneś dbać o obserwację swoich wzorców nastroju?

Z reguły nie jesteśmy zaznajomieni z zarządzaniem naszymi emocjami. Brakuje nam terminologii, aby określić, jak się czujemy. Co więcej, trudno nam zrozumieć, dlaczego możemy doświadczać jednej emocji, a innej nie. Dlatego prawie nie zdając sobie z tego sprawy, masz tendencję do internalizowania i zaniedbywania swoich potrzeb, zmartwień i uczucia dyskomfortu. Odstawiasz je na bok, jak brudne pranie w kącie.

Techniki obserwacji nastroju mogą pomóc zmienić tę rzeczywistość z następujących powodów.

  • Pozwalają Ci uświadomić sobie wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które wpływają na Twoje samopoczucie.
  • Uświadamiają Ci, jak Twój nastrój może wpływać na wszystko, co składa się na Twoje życie. Sen, jedzenie, produktywność i sposób, w jaki się odnosisz do innych, zależą od tego, jak się czujesz.
  • Możesz odkryć wzorce, które mogą ujawnić jakieś zaburzenie psychiczne. Dlatego pomagają Ci uświadomić sobie, czy musisz poprosić o specjalistyczną pomoc.
  • Kiedy rejestrujesz swoje nastroje, odkrywasz, że musisz także nauczyć się technik radzenia sobie z tymi emocjonalnymi realiami.

Z drugiej strony badania przeprowadzone przez University of Bath (Wielka Brytania) sugerują, że aplikacje mobilne do monitorowania nastroju okazały się szczególnie przydatne dla młodych ludzi, którzy się samookaleczają. Pozwalają im mieć większą kontrolę nad swoimi emocjami i myślami.

Niektórzy uważają, że przydatne jest rejestrowanie tego, jak się czują za pomocą kolorów.

Kobieta pisząca o technikach śledzenia nastroju
Pisanie i nagrywanie tego, jak się czujemy, to najbardziej klasyczna technika śledzenia nastroju.

Techniki rejestrowania nastrojów

Istnieje wiele technik śledzenia nastroju. Musisz po prostu znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i specyfice. Jeśli jesteś młodą osobą, prawdopodobnie poczujesz się bardziej zmotywowany do korzystania z aplikacji mobilnych. Nie należy jednak lekceważyć użyteczności tak klasycznego zasobu, jak prowadzenie dziennika emocji.

Oto różne rodzaje technik śledzenia nastroju:

Dziennik nastroju

To proste, tanie i skuteczne. Używanie notatnika i codzienne pisanie w nim, jak się czujesz, jest użyteczną i praktyczną strategią. Bez wątpienia idealnie byłoby, jeśli rejestrowałbyś w nim nie tylko to, jak się czujesz, ale także:

  • Wszelkie niezwykłe wydarzenia, które miały miejsce.
  • Doświadczone myśli.

Koła kolorów

Może się okazać, że aby odzwierciedlić swoje nastroje, bardziej praktyczne jest dla Ciebie użycie kolorów. Możesz nadal korzystać z notatnika. Jednak oprócz krótkiego wyjaśnienia, co dzieje się każdego dnia, używasz „koła kolorów”, aby wyrazić swój nastrój. Każdy dzień może mieć kilka kolorowych kółek, a każde z nich reprezentuje stan emocjonalny:

  • Czarny. Zestresowany, przytłoczony i w naprawdę negatywnym nastroju.
  • Brązowy. Niespokojny. Coś Cię niepokoi, ale nie wiesz co.
  • Ciemny żółty. Zaskoczony.
  • Jasny żółty. Zainspirowany, połączony z samym sobą i kreatywny.
  • Pomarańczowy. Szczęśliwy i podekscytowany.
  • Czerwony. Zły.
  • Zielony. Spokojny.
  • Turkus. Zadowolony i spokojny.
  • Niebieski. Zrelaksowany.
  • Fioletowy. Mam nadzieję, że wszystko się ułoży.

Aplikacje mobilne i techniki śledzenia nastroju

Istnieje wiele aplikacji mobilnych, których celem jest śledzenie nastrojów użytkowników. Ich formy są różne. Jednak zazwyczaj pytają Cię nie tylko o to, jak się czujesz, ale także jak spałeś, jaka jest Twoja dieta lub jakie czynności wykonywałeś. Są użytecznymi, łatwymi do zarządzania i stymulującymi zasobami dla wielu osób.

Na zakończenie ponownie zwracamy uwagę na użyteczność tych technik. Dzięki nim możesz przestać ignorować to, co czujesz i reagować na to, co się z Tobą dzieje. Pamiętaj też, że nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc, jeśli uważasz, że jej potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baikie, Karen & Geerligs, Liesbeth & Wilhelm, Kay. (2011). Expressive writing and positive writing for participants with mood disorders: An online randomized controlled trial. Journal of affective disorders. 136. 310-9. 10.1016/j.jad.2011.11.032.
  • Caldeira C, Chen Y, Chan L, Pham V, Chen Y, Zheng K. Mobile apps for mood tracking: an analysis of features and user reviews. AMIA Annu Symp Proc. 2018;2017:495-504.
  • Grist R, Porter J, Stallard P. Acceptability, Use, and Safety of a Mobile Phone App (BlueIce) for Young People Who Self-Harm: Qualitative Study of Service Users’ Experience. JMIR Ment Health. 2018;5(1):e16. doi:10.2196/mental.8779

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.