Techniki motywacyjne: 6 najskuteczniejszych

Techniki motywacyjne: 6 najskuteczniejszych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2018

Kiedy nie możesz znaleźć powodów do szczęścia, trudno jest zasnąć, a brak celów życiowych utrudnia wstanie i zabranie się do pracy. W takich chwilach warto stosować dobre techniki motywacyjne, aby nie zatonąć w negatywności i stagnacji.

To uczucie rozpaczy i wyczerpania jest czasami kojarzone z „astenią”. Zmęczenie, stres i zniechęcenie mogą być początkami depresji, jeśli nie spróbujesz czegoś zrobić, aby temu zapobiec. Rzeczy takie jak zmiany pór roku nie muszą negatywnie wpływać na nastrój, o ile wiesz, jak przyjmować je z optymizmem i pozytywnym nastawieniem.

Najskuteczniejsze techniki motywacyjne to te, w których naprawdę musisz podjąć wysiłek. Nie wystarczy powiedzieć, że chcesz się zmienić: musisz przejść od słów do czynów. W każdym z nas jest ogromna siła, ale to od naszej decyzji zależy, jak ją wykorzystamy.

„Silni robią, co mogą, a słabi cierpią, co muszą”.

-Tukidydes z Aten-

Uśmiechnięta kobieta pod oświetlonym parasolem

Techniki motywacyjne

1. Zrób listę celów krótko- i długoterminowych

Równoważenie pracy, zadań, związków, ambicji i odpoczynku jest czasami prawie niemożliwe. Usiądź i stwórz listę tego, co chcesz osiągnąć w krótkim i długim okresie. Najpierw skup się na bardziej realistycznych i dostępnych rzeczach; potem pozwól swoim marzeniom sięgnąć dalej.

Wysiłek i determinacja są wyjątkowymi cechami. Wszyscy wiemy, że szczęście nie dzieje się samo przez się: musimy być na to przygotowani. Wyznaczanie celów jest niezbędne. To daje siłę na realizowanie rzeczy, które mogą zmienić spojrzenie na wszelkiego rodzaju kwestie.

2. Działaj, jak wtedy, gdy czujesz motywację

To może wydawać się naiwne, ale skuteczne. Jeśli powiesz dziecku, że jest głupie, mimo że w rzeczywistości jest najmądrzejsze w klasie, to będzie zachowywać się w ten sposób. Tak zwany efekt Pigmaliona jest odpowiedzialny za wydobycie najlepszych i najgorszych cech każdego z nas.

Dlatego zachowuj się, jakby życie było dla Ciebie największym prezentem, nawet jeśli czujesz inaczej. W tym sensie warto być sympatycznym, myśleć pozytywnie i rozsiewać radość u innych osób. Chociaż początkowo może to być trudne i możesz czuć się hipokrytą, zobaczysz, że im więcej robisz zgodnie z tym podejściem, tym bardziej stajesz się obrazem, który projektujesz.

3. Skoncentruj się na tym, co robisz

Zmęczenie i apatia często wynikają z przepracowania. Najlepsze techniki motywacyjne przypominają, że koncentrowanie się na tym, co robisz w danej chwili jest na to najlepszym rozwiązaniem. Nie myśl o następnej czynności lub poprzedniej. Nawet nie zatrzymuj się, aby odwlekać zadania ani nie zastanawiaj się, co zrobisz, kiedy wrócisz do domu.

Zadbaj o to, co masz przed sobą i dawaj z siebie wszystko, jakby zależało od tego Twoje życie. Zobaczysz spektakularne efekty, zrzucisz z barków noszony dotąd ciężar i szybciej skończysz codzienne zajęcia.

4. Używaj humoru jako broni

Śmiech jest jednym z najlepszych naturalnych lekarstw. Uwalnia endorfiny, tak zwane „hormony szczęścia”. Po dobrej dawce śmiechu czujemy się zrelaksowani i pozytywni, co oczywiście wpływa na sposób postrzegania rzeczy.

Otocz się ludźmi, którzy mają poczucie humoru i lubią dobrą zabawę. Idź posłuchać stand-upa, obejrzyj film komediowy, zaczytaj się w dobrej satyrycznej książce. Zauważysz, że życie nie jest tak szare, jak Ci się wydawało wcześniej. Bycie szczęśliwym nie jest opcją; to Twój obowiązek.

Podróż w góry

5. Rozważ zmianę scenariusza

Zmiana rutyny nigdy nie boli. Zdecyduj się na coś spontanicznego każdego dnia, jakąś aktywność, która całkowicie wymyka się z zaplanowanego scenariusza. Posłuchaj nieznanej Ci wcześniej muzyki; wybierz się w podróż, która nigdy wcześniej nie przyszła Ci na myśl; zorganizuj niespodziewane spotkanie z przyjaciółmi. Lub po prostu pozwól sobie na zjedzenie czegoś, czego normalnie nie ma w Twojej diecie.

Monotonia może być bardzo niebezpieczna. Staraj się, aby Twój umysł i emocje były aktywne. Zacznij uczyć się czegoś, co cię interesuje; odważ się zrobić coś, co sprawia, że ​​Twoje serce bije szybciej. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć żyć.

6. Odpręż się

Kochaj siebie. Ale nie tylko na powierzchownym i metaforycznym poziomie. Dbaj o swoje ciało i traktuj je jak świątynię. Poświęć czas na zadbanie o siebie, zrelaksuj się i opróżnij swój umysł. Przeczytaj dobrą powieść przy lampce wina, uprawiaj sport i czuj się dobrze w swojej skórze.

Traktuj siebie tak, jak nauczono Cię traktować innych: z wdziękiem, uprzejmością i kurtuazją. Wiele z naszych problemów powstaje, ponieważ traktujemy w ten sposób innych ludzi, ale nigdy siebie samych. Odpręż się najlepiej, jak potrafisz.

Motywacja może nadejść w każdej chwili, ale aby było to możliwe, musimy być otwarci na wszelkie możliwości. Najskuteczniejsze techniki motywacyjne koncentrują się na próbach utrzymania pozytywnego nastawienia, robienia nowych rzeczy i skupieniu na celach. Na początku może to wymagać pewnego wysiłku, ale wszystko, co warte jest czasu, wymaga pracy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.