Kłamiesz! Zdradza Cię Twoja mowa ciała

Kłamiesz! Zdradza Cię Twoja mowa ciała
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy można zauważyć, że kłamiesz jedynie obserwując mowę Twojego ciała? Otóż okazuje się, że tak – jeśli kłamiesz, zdradzają Cię Twoje gesty i zachowanie… Nie ma na to rady.

Nie zawsze jednak łatwo jest “odkodować” kogoś, kto stoi przed nami i kłamie jak z nut. Ludzie nie funkcjonują jak Pinokio, któremu nos rósł pod wpływem wypowiadanych przez niego kłamstw. Choć w życiu codziennym czasami musimy się wysilić aby dostrzec, że ktoś nas okłamuje, eksperci przychodzą z pomocą. Wskazują nam na to, jakie gesty i zachowania mogą zdradzać, że ktoś nie mówi nam prawdy.

Jeśli kłamiesz, można to wykryć nie tylko słuchając tego, co mówisz. Obserwowanie Twoich gestów i zachowań również może dostarczyć cennych informacji. Pozwól, że opowiemy Ci o tym nieco więcej.

“90% naszej komunikacji to nie język werbalny, dlatego właśnie słuszny jest wniosek, że nasze ciało mówi więcej niż słowa.”

Z drugiej strony, prawda jest taka, że zaczynamy mówić nieprawdę już od bardzo młodego wieku. Jeżeli małe dziecko uczy się, że za kłamstwo można otrzymać nagrodę i że lepiej wychodzi na rozmywaniu faktów niż mówieniu prawdy, pogłębi swoje zachowanie i będzie korzystać z tego narzędzia.

Kobieta ma maskę

Ty również czasami kłamiesz – przyznaj się do tego. Mówisz, że jesteś chory, gdy tak naprawdę nie nauczyłeś się na egzamin, udajesz, że mówisz jakimś językiem podczas gdy nie rozumiesz prawie nic, a spóźnienie do pracy przypisujesz korkom ulicznym. Są to zachowania, które wszyscy wykorzystujemy bardzo często i z całkowitą naturalnością.

Kłamiesz? Pięć sposobów, na jakie Twoja mowa ciała Cię zdradzi

Badania mowy ciała dostarczają nam cennych informacji na temat tego, jak interpretować wszystko, co słyszymy i widzimy dookoła nas. Jeżeli bliżej przyjrzysz się ludziom, którzy do Ciebie mówią, z czasem odkryjesz, że jeśli kłamią, ich gesty bardzo wyraźnie to zdradzają. Pamiętaj również, że jeśli Ty kłamiesz, również będzie można to zauważyć.

Oto wskazówki:

Tendencja do drapania się po nosie

Jeśli kłamiesz, prawdopodobnie zupełnie nieświadomie będziesz odczuwać potrzebę drapania się po nosie. Dlaczego tak jest? Otóż pod wpływem świadomego kłamstwa nasz organizm wydziela więcej adrenaliny. Gdy dociera ona do naczyń włosowatych umieszczonych na czubku nosa, wywołuje uczucie swędzenia.

Przykład? Bill Clinton zaprzeczający istnieniu swojego związku z Moniką Lewinsky i jego charakterystyczny gest drapania się po nosie. Wyraźnie było widać, że nie mówi prawdy.

Zbyt wyprostowana pozycja ciała

Gdy kłamiesz, Twoje mięśnie spinają się. To z kolei powoduje, że nie jesteś w stanie kontrolować pewnych gestów i tików, takich jak napinanie ramion i małe skurcze szyi oraz nóg. Kłamstwo sprawia, że ogranicza się ruchomość ciała a ręce ciasno do niego przylegają.

Gdy z kolei osoba mówi prawdę, naturalną koleją rzeczy jest zrelaksowana. Jej gesty są uspokajające i emanuje pewnością siebie. Postaraj się jednak nie interpretować zanadto sztywności ciała drugiej osoby, może ona bowiem mieć wiele powodów.

Czasami napięcie wywołuje w drugiej osobie jakieś zmartwienie, stres związany z tematem rozmowy lub jakikolwiek inny czynnik. Nie przypisuj pochopnie kłamstwa u kogo widzisz ten rodzaj zachowania.

Przyśpieszony oddech i bicie serca

Gdy kłamiesz, zmienia się Twój oddech – przyśpiesza on i jest cięższy. Sprawia to, że gwałtownie przyśpiesza też puls. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku napięcia fizycznego, objaw ten może mieć wiele rozmaitych przyczyn.

Rozmowa dwojga ludzi

Wzrok utkwiony w jeden punkt

Ten manewr stanowi emocjonalną ochronę. Kiedy kłamiesz, stawiasz się w potencjalnie niebezpiecznej – a przynajmniej narażającej – sytuacji. Co więcej, robisz to całkiem świadomie. Gdy tylko wyrazisz jakąkolwiek nutkę zwątpienia, Twoje kłamstwo może zostać wykryte. Dlatego też zupełnie nieświadomie “zamrażasz” swoje spojrzenie, podobnie jak całe ciało.

Mikroekspresje twarzy

Gdy kłamiesz mrugasz częściej i intensywniej. Masz też tendencję do przecierania oczu. Ponieważ w Twoim organizmie uwalniana jest adrenalina, Twoje policzki zaczynają się czerwienić. Marszczą się Twoje usta – wszystko to wskazuje na uczucie napięcia.

Oczywiście, przyczyny dla których decydujemy się na kłamstwo są rozmaite – jedno jest jednak pewne, nasz organizm reaguje na to intensywnie.

Mowa ciała i informacje, jakich nam dostarcza

Mowa ciała to forma niewerbalnej komunikacji. Poprzez gesty, ruchy i grymasy jesteśmy w stanie przekazać naszym rozmówcom całe mnóstwo informacji bez użycia ani jednego słowa. Zazwyczaj cały proces przebiega całkowicie nieświadomie. Dlatego właśnie gdy kłamiesz, tak ciężko jest Ci to w sposób świadomy zakamuflować. Twoje ciało “mówi” bowiem prawdę nawet wtedy gdy Twoje usta wyrażają coś zupełnie innego.

Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, interpretowanie mowy ciała należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Istnieje bowiem całe mnóstwo czynników środowiskowych mogących wpłynąć na to, w jaki sposób się zachowujemy. Wyobraź sobie, że Twój rozmówca się poci – niekoniecznie musi Cię akurat okłamywać. Może w pokoju jest gorąco albo człowiek ten cierpi na jakąś chorobę.

Gesty podczas rozmowy

Aby odważyć się interpretować mowę ciała należy wziąć pod uwagę wszystkie zmienne i czynniki zewnętrzne oraz kontekst rozmowy. Pomyśl o historii osoby, jej charakterze i rodzaju wiadomości jaka właśnie jest przekazywana. Idealnie byłoby gdyby obserwowanie mowy ciała było połączone z pamiętaniem o wszystkich tych zewnętrznych czynnikach. Sam również nie chciałbyś, żeby ktoś powiedział Ci, że kłamiesz, podczas gdy na Twoje zachowanie miało wpływ coś innego, prawda?

“Prawdę może mówić pierwszy lepszy idiota. Żeby kłamać potrzebujesz wyobraźni.”

-Perich-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.