„Wyobraź sobie, że kiedy rano budzi Cię budzik, okazuje się, że zdarzył się cud i zniknęły wszystkie Twoje problemy. Załóżmy, że nic nie wiesz o cudzie – jak poznasz, że problem już nie istnieje?”. Tak rozpoczyna się terapia, podczas której stosowana jest technika pytania o cud.
Technika pytania o cud została zaprezentowana przez Steve’a de Shazera i stanowi ona część terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Znalezienie wyjątków w życiu pacjenta jest celem tej terapii; chodzi o znajdowanie sytuacji, w których problem nie występuje i maksymalizowanie ich do możliwie największego stopnia.
Przede wszystkim, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest krótka – na ogół przeprowadza się ją w około 10 sesjach. Terapeuci chcą, aby ich pacjenci wyobrażali sobie, jak będzie wyglądało ich życie, jeśli problem nagle zniknie.
Nadmierne zanurzanie się w problemach utrudnia dostrzeganie pozytywnych rzeczy, które nas otaczają. Czasami zdarza się, że skupiamy się na problemach, zamiast spojrzeć na pozytywną stronę sytuacji. Technika pytania o cud pomaga terapeutom dążyć do „dokonania cudu”. Dzięki niej ludzie zastanawiają się, jak by to było, gdyby mieli dość szczęścia, aby obudzić się bez problemów.
Co powstrzymuje Cię od robienia tego, czego pragniesz?
„Zdałbym sobie sprawę, że mój problem zniknął, gdy się obudziłem i nie odczuwałem bólu w klatce piersiowej. Gdybym mógł zjeść śniadanie spokojnie, bez patrzenia na zegarek co 2 minuty, gdybym był w stanie obudzić moje dzieci i powiedzieć im, jak bardzo je kocham, gdybym mógł po prostu obudzić się i poczuć błogosławieństwo, że moja rodzina i ja mogliśmy zapomnieć o stresie i po prostu cieszyć się chwilą”.
Technika pytania o cud powinna być przeprowadzana jedynie przez wyspecjalizowanych terapeutów; będą wiedzieli, jak prowadzić narrację pacjenta i pozwolić mu zobaczyć szczegóły, których brak odczuwa, gdy na co dzień koncentruje się tylko na problemie. Dzięki tej technice pacjent może zobaczyć, co się zmieniło. Łatwiej mu zauważyć czego już nie robi, od kiedy całą uwagę skupia na problemie.
Samoświadomość i wyobrażenie sobie, co by się stało, gdyby wszystko było „w porządku”, pomaga zrozumieć, jakie cele chcielibyśmy realizować.
Czy istnieje czynnik zewnętrzny, który powstrzymuje Cię od dążenia do celu czy po prostu to Ty się powstrzymujesz? Czasami tym, kto nie pozwala dosięgnąć tego, czego pragniesz jesteś Ty sam. Wizualizowanie lepszej codzienności pomoże Ci zrozumieć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć!
Technika pytania o cud… i co dalej?
Znajomość problemu i zrozumienie jego konsekwencji nie wystarcza; po zauważeniu zmian, które ten problem wniósł w Twoje życie, musisz działać. Do terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu należy także technika zwana „efektem motyla”. Jest to ćwiczenie, które może pomóc Ci zauważyć, że po niewielkiej zmianie następuje więcej zmian, niemal w sposób łańcuchowy.
Nie chodzi o to, by żyć marzeniami o życiu bez problemów. Musisz przejąć kontrolę i podjąć wysiłek, by wrócić do spokojnej codzienności. Uświadomienie sobie roli, jaką odgrywa dany problem w Twoim życiu, może być najtrudniejszą częścią. Przygotuj się na podjęcie działań po tym pierwszym kroku!
Chociaż technika pytania o cud jest dobrym punktem wyjścia, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Po stwierdzeniu, że Twój problem uniemożliwia Ci robienie tego, na czym Ci zależy, opracuj niezbędne zmiany i obierz cele, które chcesz osiągnąć.
A teraz powiedz: co by się stało, gdyby wszystkie te zmartwienia, które nie dają Ci spać w nocy, nagle zniknęły? Zadaj sobie pytanie, jakie zmiany możesz wprowadzić, aby poprawić swoje życie i pracuj nad nimi! Pamiętaj: żadna duża zmiana nie następuje z dnia na dzień.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Nichols, V. P., Griffiths, F. E., McCarthy, C. J., & Lamb, S. E. (2011). Exploring the use of the “Adapted Miracle Question” in the assessment of low back pain. Physiotherapy. https://doi.org/10.1016/j.physio.2010.11.003
- Strong, T., & Pyle, N. R. (2009). Constructing a conversational “miracle”: Examining the “miracle question” as it is used in therapeutic dialogue. Journal of Constructivist Psychology. https://doi.org/10.1080/10720530903114001
- Weatherall, A., & Gibson, M. (2015). “I’m Going to Ask You a Very Strange Question”: A Conversation Analytic Case Study of the Miracle Technique in Solution-Based Therapy. Qualitative Research in Psychology. https://doi.org/10.1080/14780887.2014.948979