Terapeuta online naprawdę działa - oto 5 korzyści

Terapeuta online naprawdę działa - oto 5 korzyści
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Terapeuta online – skąd taki pomysł? Były czasy jeszcze niedawno, że kiedy poszedłeś do psychologa na wizytę, mogłeś od razu usłyszeć od otaczających Cię ludzi, że jesteś “wariatem”. Wszelkiego rodzaju tabu i brak wiedzy przeciętnego człowieka na ten temat nadszarpnęły prawdziwy cel i reputację tego zawodu.

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się jednak udać na konsultacje psychologiczne w poszukiwaniu narzędzi, które pomogą im poradzić sobie z ich własnymi, trudnymi do przezwyciężenia problemami. Pojawia się jednak pytanie, które jest bardzo popularne: “Czy terapeuta podczas wizyty osobistej lepszy niż terapeuta online?”

Chociaż jesteśmy otoczeni technologią, nadal nie chcemy jej używać do wszystkiego. Może także w jakiś sposób nie do końca jej ufamy lub nie jesteśmy przekonani o jej skuteczności. Terapeuta online może początkowo brzmieć dobrze, ale możemy wątpić, czy rzeczywiście będzie skuteczny. Czy będzie to tak samo, jakbyś wziął udział w bezpośredniej konsultacji z psychologiem? Czy zadziała równie dobrze?

Spróbujmy odpowiedzieć na niektóre z tych pytań w naszym dzisiejszym artykule – zapraszamy do jego lektury! Ale zanim przejdziemy do konkretów, powinieneś mieć na uwadze jedną, najważniejszą kwestię. Otóż możliwość dokonania wyboru, jakim jest terapeuta online daje Ci szansę uczestniczenia w terapii psychologicznej bez konieczności wychodzenia z domu.

1. Terapeuta online oferuje Ci pełną elastyczność

Wyobraź sobie, że masz problem z uzależnieniem emocjonalnym, ale w pobliżu nie ma terapeuty, który specjalizuje się w tej dziedzinie psychologii. Dzięki technologii, jaką mamy obecnie do dyspozycji możemy odbyć odpowiednią sesję terapeutyczną wraz z kimś, kogo znamy, kto naprawdę nas zrozumie i kto da nam odpowiednie narzędzia.

W ten sam sposób zwykle mamy większe szanse na znalezienie pory dnia, w której harmonogram wybranego przez nas specjalisty pasuje do naszych godzin pracy i wolnych. Nie będziemy musieli z niczego rezygnować ani prosić przełożonych o dzień wolny od pracy. Nie możemy też powiedzieć “nie mam czasu” lub “mój harmonogram na to nie pozwala”. Terapeuta online jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które mają napięty plan dnia, skomplikowany program zajęć lub po prostu dużo podróżują.

Ponadto terapeuta online pozwala nam odbywać sesje terapeutyczne z zaciszu własnego domu lub z miejsca, w którym czujemy się chronieni i bezpieczni. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ naszym celem jest poczucie komfortu i odprężenia. Jest to również nieocenioną zaletą, jeśli mieszkamy w sporej odległości od gabinetu tego specjalisty, cierpimy na agorafobię lub ograniczoną mobilność.

2. Terapeuta online jest z reguły znacznie tańszy od tradycyjnej wizyty “na kozetce”

Wielu ludzi mylnie kojarzy nowinki technologiczne i ogólnie nowe rzeczy z czymś znacznie droższym od tradycyjnych metod. Tak jednak nie jest. Ponieważ nie musimy mieć miejsca na swoją sesję i możemy uzyskać do niej dostęp z dowolnego urządzenia (komputera, tabletu, telefonu komórkowego), jest to w przeważającej większości przypadków o wiele tańsze rozwiązanie.

Terapia przez internet

Wynika to nie tylko z tego, że oszczędzamy sporo pieniędzy na dojeździe do gabinetu psychologa. Jest to także efektem faktu, że również nasz terapeuta oszczędza w ten sposób pieniądze. Nie potrzebuje wynajmować swojej poczekalni, kliniki ani odpowiedniego miejsca na gabinet. Terapeuta online, jeśli oczywiście tylko tego zechce, może zająć się nami z własnego domu, więc ostateczna cena za usługę zawsze będzie niższa od tradycyjnych opcji.

Chociaż cena konsultacji on-line jest znacznie niższa, jakość usług jest równie dobra, co w przypadku standardowej wizyty w gabinecie psychologicznym.

3. Istnieje wiele dostępnych opcji komunikacji

Możemy czuć pewną obawę przez tego rodzaju formą konsultacji, ponieważ jesteśmy zbyt zawstydzeni, aby rozmawiać z nieznaną osobą przez urządzenie elektroniczne. To może wydawać się nam bardzo sztuczne i odległe.

Jednak terapeuta online może oferować różne sposoby kontaktu. Na przykład przez e-mail lub tradycyjny telefon. Może również istnieć możliwość interaktywnej konsultacji za pośrednictwem czatu wideo.

To, co naprawdę przybliża sesję on-line do spotkania twarzą w twarz, to rozmowa przez Skype lub dowolną inną platformę, która umożliwia komunikację audiowizualną z Twoim terapeutą. Niezależnie od wybranej metody jakość usługi będzie zawsze taka sama, co w przypadku tradycyjnej wizyty.

4. Istnieje możliwość prowadzenia ciągłej terapii, poza ustalonymi godzinami

Pozytywnym aspektem wizyty u terapeuty online jest to, że nie ma znaczenia, czy wybieramy się na wycieczkę, wakacje, czy też musimy się przeprowadzić z jakiegoś powodu. Na przykład, jeśli nasza praca wymaga niemal stałej mobilności, nie stanowi to żadnego problemu i nie będziemy musieli mieć psychologa w każdym mieście na świecie, które odwiedzamy.

Terapeuta online może stale monitorować naszą sprawę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Gdziekolwiek jesteśmy, możemy kontynuować swoje sesje, których potrzebujemy, bez konieczności ich anulowania lub odkładania na inny termin. Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne dla nas, ponieważ nie będziemy musieli poświęcać naszego dobrobytu dla okoliczności, które zmuszają nas do zmiany miejsca zamieszkania.

Rozmowa przez Skype

W tym sensie wielu ludzi, którzy zamierzają mieszkać poza swoim krajem, ma trudności z wyrażaniem się w nowym języku. Być może potrafią się w nim wypowiadać, ale mają wrażenie, że nie mogą przekazać w swoich wypowiedziach tych samych niuansów, jakie mogą w swoim języku ojczystym. Terapeuta online może być również świetną opcją dla tych osób.

Krótko mówiąc, możesz skontaktować się ze swoim terapeutą online, niezależnie od tego, gdzie jesteś w danym momencie.

5. Terapia online zwiększa niezawodność i skuteczność leczenia

Być może nam trudno będzie opowiedzieć o naszych problemach komuś, kogo nie znamy. W związku z tym dostęp do terapeuty online i posiadanie wielu opcji kontaktu może bardzo pomóc. Czy wolimy utrzymywać komunikację przez e-mail lub raczej wybierzemy telefon?

Decydujemy o środkach i sposobie, w jaki możemy polegać na naszym terapeucie. Łatwiej nam będzie wyrazić, co się z nami dzieje pisząc wiadomość e-mail lub po prostu rozmawiając przez telefon.

Wybieramy taką formę terapii, która najbardziej nam odpowiada, a także najlepsze środki komunikacji. Nie ma potrzeby iść na konsultację z psychologiem twarzą w twarz. Takie rozwiązanie może pomóc wszystkim osobom, które boją się tego, że ktoś inny się dowie, że mają one problemy natury psychologicznej.

Czy kiedykolwiek pracowałeś z terapeutą online? Jakość terapii może być bardzo podobna, ale ma tę zaletę, że dostosowuje się do Twoich potrzeb. Jest to wygodniejszy sposób konsultacji, elastyczny i tańszy. Teraz możesz wybrać, w jaki sposób chcesz się komunikować z psychologiem, aby wyrazić to, co się dzieje w Twoim życiu, nie martwiąc się przy tym o bariery, z którymi mógłbyś się wcześniej zmierzyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.