Rodzinne święta: 7 porad, jak dobrze się bawić

Rodzinne święta: 7 porad, jak dobrze się bawić
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

„Boże Narodzenie, dzieci, to nie data. To stan umysłu”. Tak właśnie myślała Mary Ellen Chase. Ale co z ludźmi, którzy tego nie doświadczają? Właśnie dla tych ludzi piszemy ten artykuł. Przedstawimy w nim pewne sposoby na korzystanie ze świąt. A przynajmniej podpowiadamy, jak spokojnie przeżyć rodzinne święta.

Bo nawet jeśli większość ludzi urządzających rodzinne święta cieszy się nimi, to nie znaczy, że dla wszystkich jest to łatwe czy oczywiste. Podczas gdy niektórzy starają się być w tym czasie bardziej empatyczni i szczęśliwi, inni nie widzą powodu, by robić coś wyjątkowego. Ci ludzie również cierpią w tym czasie, ponieważ czują się zmuszeni do świętowania czegoś, czego nie chcą.

„Boże Narodzenie macha magiczną różdżką nad tym światem i oto wszystko jest delikatniejsze i piękniejsze”.
-Norman Vincent Peale-

Bombka na choince

Wskazówki, jak dobrze spędzić rodzinne święta

Jakkolwiek by nie było, jak powiedział Charles Dickens: „Będę świętował Boże Narodzenie w moim sercu i będę starał się robić to przez cały rok”. Innymi słowy, prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem bycie przesadnie dobrym tylko w tej części roku. Tak samo nie warto być zbyt negatywnym lub być na siłę szczęśliwym i pełnym empatii przez te kilka dni w roku. Bo co potem?

To prawda, że istnieje wiele powodów, dla których rodzinne święta Bożego Narodzenia mogą być trudne. Może dlatego, że ciągle kłócisz się z członkami rodziny, a może ponieważ nie ma kogoś, kogo kochasz, lub po prostu dlatego, że nie lubisz tej części roku. Ale są sposoby, aby „przeżyć” rodzinne święta, a przy odrobinie wysiłku, nawet dobrze się bawić podczas nich. Przynajmniej tak to widzi psycholog Graci Molines. Przyjrzymy się bliżej jego podejściu.

Chcesz, żeby tak było

Pierwsza sztuczka polega na tym, żeby naprawdę dobrze się bawić. Niezależnie od tego, jak bardzo nie podoba Ci się ta część roku, ani ile jest problemów w rodzinie, to jest to dobry moment, aby dobrze się bawić. To czas na wzmocnienie więzi i zabawę. Dlatego ważne jest, aby mieć dobre podejście do tych uroczystości.

Rodzinne święta przy stole

Wybierz to, co ważne, z nieistotnych rzeczy

Zdarza się, że rodzinne święta sprzyjają sytuacjom, gdy masz ochotę kłócić się o naprawdę drobne rzeczy. Z taką postawą na pewno to zrobisz. Ale jeśli spróbujesz przyjąć bardziej otwartą postawę i nie będziesz czekać, by „rzucić się” na każdy bezsensowny komentarz i akcję, po prostu dasz sobie szansę na miłe spędzenie czasu, Tym samym pomożesz też pozostałym członkom rodziny spędzić święta w spokojnej atmosferze.

Obecność ludzi, których kochasz jest wystarczającym powodem, aby nie walczyć. Koniec końców to część roku, podczas której uczucia odgrywają dużą rolę, szczególnie dla osób, które lubią rodzinne święta i niecierpliwie na nie czekają.

Skoncentruj się na pozytywnej stronie

Boże Narodzenie to dobry czas na skupienie się na pozytywnej stronie, a nie na odwrót. Jeśli więc spotkanie z rodziną wydaje się nudne, spróbuj skupić się na rzeczach, które najbardziej Ci się podobają. Musi być ktoś, na kim Ci zależy. Musi być kilka zabawnych momentów czy chwile, kiedy można naprawdę dobrze się bawić.

Popraw swoje samopoczucie

Zdejmij ponurą twarz i udaj się na rodzinne święta z chęcią wzięcia udziału i wniesienia swojego wkładu. Nie tylko uszczęśliwisz innych ludzi, kiedy to zrobisz. Pomoże Ci to także włączyć się w całą uroczystość i wyciągnąć z niej coś pozytywnego.

Świąteczna kolacja

Znajdź w sobie empatię

Oto znowu… wieczna empatia, jak zawsze konieczna. W tym przypadku, w samym środku rodzinnych świąt, jest niezbędna. Jeśli potrafisz zrozumieć motywacje innych ludzi i postawić się na ich miejscu, ta pora roku z pewnością będzie dla Ciebie łatwiejsza. Kto wie, może nawet będziesz się dobrze bawić! Chodzi o to, że jeśli potrafisz zrozumieć uczucia ludzi, którzy lubią rodzinne święta, łatwiej Ci będzie dobrze się bawić.

Szanuj innych

Na pierwszy rzut oka może Ci się to wydać podobne do poprzedniego punktu. Ale tutaj chodzi o to, aby pamiętać, że każdy jest własnym wszechświatem i ma własny styl życia. Czasami bywa to naprawdę trudne, ale musisz bezwzględnie szanować innych ludzi. Posłuchaj, co mają do powiedzenia, a nawet jeśli się nie zgadzasz, to przynajmniej wyraź szacunek wobec ich opinii.

Nie poruszaj trudnych tematów

Wreszcie, psycholog, o którym wspomnieliśmy na początku, ma naprawdę ważną wskazówkę. Na spotkaniach rodzinnych, gdzie wszyscy dobrze się znają, zawsze kryją się tematy, które mogą być niewygodne. A więc, szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, po co je wychowywać? Z pewnością nie jest to właściwy moment, aby sprawić, by ktokolwiek poczuł się niekomfortowo.

Rodzinne święta

Rodzinne święta Bożego Narodzenia nie powinny być dla nikogo trudne. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby spokojnie spędzić czas z rodziną. Prawdę mówiąc, te wskazówki są pomocne nie tylko w przypadku świąt, ale sprawdzą się także podczas każdego spotkania towarzyskiego. Wypróbuj je!

„Nie ma idealnych świąt Bożego Narodzenia; tylko te święta, które zdecydujesz się uczynić odzwierciedleniem swoich wartości, pragnień, uczuć, tradycji”.
Bill McKibben


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.