Tarczyca i ciąża: czy są ze sobą powiązane?

Tarczyca i ciąża: czy są ze sobą powiązane?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Tarczyca i ciąża mają bezpośredni związek, o którym wie niewiele osób. W czasie ciąży kobieca tarczyca jest “zmuszana” do zwiększenia produkcji tyroksyny z 30 do 50%. Jej równowaga i dobre funkcjonowanie sprzyjają poprawnemu rozwojowi mózgu i układu nerwowego płodu w pierwszym trymestrze ciąży.

Czasami fascynujące i przerażające jest odkrycie, w jaki sposób nasze gruczoły i hormony pośredniczą tak bardzo w naszym samopoczuciu. Najczęściej niewielki brak równowagi wystarcza, abyśmy dostrzegli, że niektóre rzeczy nie funkcjonują tak, jak powinny. Zyskujemy lub tracimy na wadze, czujemy się bardziej zmęczeni lub po prostu gorzej, a nawet możemy mieć pewne trudności z zajściem w ciążę. Dlatego warto wiedzieć, jakie powiązania mają tarczyca i ciąża.

Nieprawidłowości w menstruacji, płodności, a nawet prawidłowym rozwoju ciąży zależą od tego małego gruczołu w kształcie motyla znajdującego się tuż pod jabłkiem Adama. Waży tylko około 30 gramów i jest w stanie produkować hormony, takie jak trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4), które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko to, ale odgrywają także ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka przez pierwsze miesiące ciąży.

płód

Znaczenie kluczowej wymiany między matką a dzieckiem

Gruczoł tarczycy rozwija się między 10 a 12 tygodniem ciąży. Do tego czasu płód będzie zależeć wyłącznie od tarczycy matki. Jest to fakt, który ma duży wpływ na zdrowie dziecka. Jeśli kobieta ma kliniczną historię choroby tarczycy, taką jak niedoczynność tarczycy, wiele rzeczy może się zdarzyć w czasie jej ciąży.

Chociaż kobiety z niedoczynnością tarczycy mogą przechodzić przez trudności, nie oznacza to, że nie mogą zajść w ciążę. Istnieje jednak ryzyko poronienia, a także przedwczesnych porodów lub innych problemów zdrowotnych, takich jak stan przedrzucawkowy (nadciśnienie ciążowe).

Związek między gruczołem tarczycy i ciążą jest czymś, o czym kobiety powinny pamiętać jeśli chcą zajść w ciążę i mieć dziecko. To wyjaśnia, dlaczego lekarze zawsze zalecają testy czynności tarczycy, aby móc zdiagnozować jakiekolwiek małe dysfunkcje, które mogą powodować poważne lub krótkotrwałe problemy.

Zmiany hormonalne w czasie ciąży

Normalna ciąża już obejmuje zmiany w czynności tarczycy. Wynika to z wpływu dwóch bardzo specyficznych hormonów: ludzkiego hormonu gonadotropowego (hCG), który jest miarą testów ciążowych i estrogenu, głównego żeńskiego hormonu.

Ludzki hormon gonadotropowy kosmówkowy (hCG) działa pobudzająco na tarczycę. Jego poziom wzrasta 2 lub 3 dni po zapłodnieniu i taki pozostaje około trzech miesięcy. matki, które dostrzegają tę zmianę w bardziej wyraźny sposób (znaną również jako fałszywa nadczynność tarczycy). Są chwile, w których doświadczają więcej nudności niż normalnie, mają palpitacje, a nawet tracą na wadze.

Z drugiej strony, gdy nadejdzie drugi trymestr, pojawiają się inne efekty, które również modyfikują funkcję tarczycy. W tym czasie odpowiedzialnymi hormonami są żeńskie hormony (estrogeny). Między 16. a 20. tygodniem ciąży, podwaja się poziom TBG (globuliny wiążącej tyroksynę). To zaburzenie jest znane jako fałszywa niedoczynność tarczycy. Jeśli jednak testy wykażą, że nie ma modyfikacji w T4 (tyroksyna), wtedy wszystko jest w porządku.

Tarczyca i ciąża

Objawy niedoczynności tarczycy w czasie ciąży

Ponieważ tarczyca i ciąża są ze sobą głęboko powiązane, lekarze mają tendencję do okresowego monitorowania profilu tarczycy kobiety w czasie jej ciąży. W przypadku niewystarczającej produkcji tyroksyny u kobiety zostanie zdiagnozowana niedoczynność tarczycy. Oto niektóre z objawów, które może mieć:

  • Słabe paznokcie i włosy.
  • Zmęczenie.
  • Nieprawidłowy przyrost masy ciała.
  • Ciągłe uczucie zimna.
  • Ból mięśni i stawów.
  • Sucha skóra.
  • Problemy trawienne.

Pamiętaj, że manifestacja problemu tarczycy podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Szanse na dolegliwości z powodu nadczynności tarczycy podczas ciąży są jednak stosunkowo niskie. Oto niektóre z objawów, które może mieć kobieta, jeśli zaczyna cierpieć na nadczynność tarczycy podczas ciąży:

  • Utrata masy ciała.
  • Problemy jelitowe.
  • Niewielka tolerancja na ciepło.
  • Zniechęcenie i zły nastrój.
  • Drżenie.
  • Bezsenność.
  • Wole (opuchnięta szyja).
  • Stan przedrzucawkowy (nadciśnienie i retencja płynów).

Z drugiej strony, jeśli kobieta cierpi na nadczynność tarczycy podczas ciąży i jej nie leczy, naraża się na ryzyko śmierci płodu.

Ciąża

Tarczyca i ciąża: znaczenie prewencji

Związek między gruczołem tarczycy i ciążą nie powinien stanowić niepokojącego czynnika, o ile robimy ciągłe badania kontrolne. Te zaburzenia tarczycy są uleczalne i mają dobre rokowania zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak zalecamy omówienie przypadku ze specjalistami. Szczególnie, jeśli kobiet chce zajść w ciążę, a w rodzinie były problemy związane z tą chorobą.

Właściwy nadzór oparty na regularnych kontrolach, zdrowej diecie i odpowiednich nawykach związanych ze stylem życia pozwoli na bezpieczną ciążę każdej kobiecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.