Zmęczenie osłabia twój potencjał

Zmęczenie osłabia twój potencjał

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2017

Długotrwałe zmęczenie. Znasz uczucie stresu, który męczy cię nieubłaganie przez dłuższy czas? Kiedy stres zdaje się być twoim stałym towarzyszem, wówczas pojawia się emocjonalne zmęczenie.

Niepokój, depresja i stres mogą wywołać ekstremalne zmęczenie, które na wiele sposobów wpływa na nasze życie. Powodowane przez nie braki energii ciężko zrekompensować. Kiedy zmęczenie przejmuje kontrolę nad Twoim umysłem, ciało również się poddaje. Słabość tę ciężko jest przezwyciężyć.

Empatyczni i wrażliwi ludzie są bardziej podatni na dotkliwe zmęczenie. Jego skutkiem jest całkowite wyczerpanie emocjonalnych źródeł. Jest ono na tyle poważne, że często ludzie ci nie mają już czego dać od siebie innym.

Jak się ono przejawia? Dlaczego w ogóle występuje? Dzisiaj dostarczymy Ci odpowiedzi na te pytania i zaproponujemy rozwiązania, które pomogą ci skutecznie radzić sobie z emocjonalnym zmęczeniem.

Czy cierpię na emocjonalne zmęczenie?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie przechodziłeś przez którąś z wcześniej wspomnianych sytuacji: stres, depresję lub niepokój.

Zmęczenie w biegu

Zazwyczaj ludzie którzy cierpią na tego rodzaju emocjonalne wyczerpanie nie zdają sobie sprawy z jego symptomów. Dlaczego tak jest?

Ponieważ emocjonalne wyczerpanie powoduje brak motywacji, który z kolei sprawia, że unikamy nasze emocje bądź je lekceważymy. Objawia się to na kilka różnych sposobów:

  • Brak motywacji i brak chęci do życia.
  • Brak energii.
  • Niski poziom tolerancji na stresujące sytuacje.
  • Uczucie obcości wobec siebie oraz otoczenia.
  • Problemy z koncentracją i skupianiem uwagi.

Emocjonalne zmęczenie może powodować znacznie poważniejsze problemy zarówno dla naszego samopoczucia, jak i interpersonalnych relacji. Chociaż depresja może być jednym z możliwych powodów, to równie dobrze sama depresja może wynikać ze zmęczenia, jeśli nie reagujemy na nie odpowiednio.

“Są w życiu chwile, kiedy jedyną alternatywą jest utrata kontroli.”

-Paulo Coelho-

Musimy być ostrożni i wiedzieć jak identyfikować to zjawisko, gdy się pojawi. Dlaczego? Ponieważ wówczas możemy ustrzec się przed dużo bardziej poważnymi problemami, takimi jak depresja, wypalenie, czy o wiele poważniejsze problemy.

Już dziś pokonaj emocjonalne zmęczenie

Mimo wszystkich tych znaków i ostrzeżeń które mogą sprawić, że uznamy to za bardzo poważną chorobę, w istocie istnieją rozwiązania sytuacji emocjonalnego wyczerpania. 

Kiedy zdamy sobie sprawę, że cierpimy z powodu emocjonalnego zmęczenia, nadejdzie pora aby wziąć się do pracy i przede wszystkim zacząć od pozbycia się stresu, który doprowadził nas do tak skrajnego stanu.

Zmęczona kobieta trzyma się za głowę

Jak jednak mamy się pozbyć stresu i niepokoju? Są to dwa czynniki, które najbardziej na nas wpływają i stwarzają tysiące problemów. Możesz kierować się następującymi wskazówkami, aby pozbyć się zmęczenia ze swojego życia:

  • Ćwiczenia fizyczne mogą być dla twojego umysłu ucieczką od nękającego cię stresu.
  • Zdrowy styl życia i dieta mogą pozytywnie wpłynąć na twoje emocjonalne samopoczucie.
  • Solidny wypoczynek jest istotnym krokiem w kierunku uwolnienia się od stresu.
  • Ćwiczenie rozwagi może pomóc ci w kontrolowaniu swoich emocji.

To niektóre spośród wskazówek, jakie warto wprowadzić w życie, by pomóc sobie w walce z emocjonalnym zmęczeniem. Rozwaga to szczególnie polecana metoda, która dostarcza wielu narzędzi pomagających nam w uwolnieniu się od rzeczy, które generują stres i napięcie.

Dodatkowo ta praktyka pozwala nam zastanowić się nad samym sobą i odkryć to, co powoduje w nas uczucie zmęczenia. Aby pokonać emocjonalne zmęczenie najpierw musimy zdać sobie sprawę z czynników, które je powodują.

Jeśli jesteś osobą bardzo wrażliwą i empatyczną i wątpisz w to, że możesz w ogóle cierpieć na tego rodzaju symptomy to powinieneś szczególnie uważać! Być może dużo bardziej istotne kwestie odwracają twoją uwagę.

Na szczęście zmęczenia emocjonalnego, będącego wynikiem stresu można się łatwo pozbyć, wprowadzając w życie podane przez nas wskazówki. Mamy nadzieję, że będą one dla Ciebie pomocne i że wykorzystasz je, aby zakończyć to ekstremalne wyczerpanie, które wpływa na tak liczne aspekty twojego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.