Stres i nadczynność tarczycy: cichy związek z poważnymi skutkami

Stres i nadczynność tarczycy: cichy związek z poważnymi skutkami
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Stres i nadczynność tarczycy mają bardzo istotny związek. Nie często zdajemy sobie sprawę, że chroniczny stres może mieć wpływ na nasze zdrowie. Kortyzol, hormon związany z tymi stanami nadpobudliwości i nadmiernej czujności (innymi słowy, stresem), kończy się zmianą nie tylko funkcji tarczycy do punktu jej przyspieszania, ale także naszych nadnerczy.

Wiemy, że zaburzenia związane z gruczołem tarczycy są bardzo powszechne i rozwijają się z powodu wielu czynników. Dlatego choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Gravesa-Basedowa, ciąża, zmiany w przysadce mózgowej lub brak równowagi jodu mogą spowodować niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy. Dlatego warto wiedzieć, jaki związek ma stres i nadczynność tarczycy.

Z drugiej strony nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasze emocje mogą zmienić nasze ciało. Mogą naprawdę wpływać na nasz metabolizm. Tak więc, badania takie jak te opublikowane w czasopiśmie Thyroid Research pokazują związek między poziomem kortyzolu a TSH (hormonem stymulującym tarczycę).

Innymi słowy, stres stanowi czynnik ryzyka dla nadczynności tarczycy. Presja, udręka i ciągłe zmartwienie przez miesiące lub lata w końcu wpływają na naszą funkcję tarczycy, przyspieszając ją.

Nadczynność tarczycy rozwija się wraz z nadmiarem hormonów tarczycy w ciele. Choroba Gravesa-Basedowa jest częstą przyczyną, ale przewlekły stres może również wywołać ten stan.

badanie tarczycy

Związek między stresem a nadczynnością tarczycy

Codziennie pojawiają się nowe diagnozy związane ze zmianami tarczycy. Nie możemy zapominać, że hormony tarczycy spełniają wiele funkcji. Są niezbędne do utrzymania naszych tkanek w zdrowiu i spełnienia nieskończonych zadań metabolicznych, takich jak synteza białek.

Dlatego pacjenci z nadczynnością tarczycy zwykle cierpią z powodu szerokiego zakresu objawów i różnych zaburzeń. Te dolegliwości i związane z nimi warunki można podsumować w następujący sposób:

 • Niezwykła nerwowość i niepokój.
 • Nastrojowe wahania, które sprawiają, że osoba jest bardziej poirytowana.
 • Poczucie słabości.
 • Zwiększenie apetytu.
 • Utrata masy ciała pomimo posiadania apetytu na jedzenie.
 • Problemy z pamięcią i koncentracją.
 • Wole: objaw związany z nadczynnością tarczycy, gdy osoba cierpi na obrzęk gardła i ma problemy z połknięciem, piciem lub mówieniem.
 • Utrata lub przerzedzenie włosów.
 • Cieńsza skóra.
 • Zła tolerancja ciepła.
 • Zmiany w menstruacji.
 • Częstoskurcz.
 • Bezsenność.
zestresowana kobieta - stres i nadczynność tarczycy

Ponadto choroby związane z tarczycą dotykają więcej mężczyzn niż kobiety. Jednak po postawieniu diagnozy nie zawsze przestajemy myśleć o tym, co mogło to spowodować.

Właściwe leczenie jest bardzo ważne, ponieważ strategia terapeutyczna poprawi jakość życia pacjenta. Ponieważ jednak istnieje bezpośredni związek między stresem a nadczynnością tarczycy, powinniśmy również wiedzieć, w jaki sposób organizm ją produkuje.

Stres i nadczynność tarczycy: zmiana w przeciwciałach tarczycy

W 2012 roku holenderskie uniwersytety sfinansowały szeroko zakrojone i kompleksowe badania mające na celu odkrycie związku, jaki posiada stres i nadczynność tarczycy. Znaczące wyniki tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology. Badanie wykazało, że kortyzol ma poważny wpływ na tarczycę w stresujących sytuacjach.

 • Przeciwciała tarczycy ulegają zmianie i zaczynają atakować ciało, powodując zmiany, takie jak zmęczenie, zaburzenia snu, upośledzone trawienie, utrata włosów, cienka skóra itp. Zmiany często występują również na poziomie poznawczym, a więc są to trudności z koncentracją i wahaniami nastroju.
 • Osoby z zaburzeniami lękowymi często cierpią na problemy z tarczycą. Ta współwystępowanie tworzy cykl, który powoduje klasyczną nadczynność tarczycy i ma poważne kliniczne konsekwencje.
tarczyca

Zapobieganie nadczynności tarczycy spowodowanej stresem

Nadczynność tarczycy (wywołana stresem lub nie) będzie miała niewątpliwe swoiste leczenie: leki przeciwtarczycowe, takie jak propylotiouracyl i metimazol. Jednak przypadek każdego pacjenta jest inny. Każdy pacjent wymaga profesjonalnej oceny w celu znalezienia najbardziej odpowiedniego i skutecznego leczenia. Jednak poza leczeniem musimy wiedzieć, jak zapobiegać tym warunkom.

Stres nie zawsze będzie przyczyną, ponieważ istnieją także choroby autoimmunologiczne. Ale ponieważ pewne warunki psychologiczne wywołują zmiany metaboliczne, musimy wiedzieć, jak radzić sobie z tymi sytuacjami. Niektóre klucze to:

 • Ograniczony stres nie ma wpływu na tarczycę. Problem polega na chronicznym stresie, z którym sobie nie radzimy, nie kontrolujemy ani nie obliczamy. Dlatego każdego dnia musimy spędzać czas, zajmując się każdym zmartwieniem, każdą złożoną emocją i każdą uciążliwością w naszym umyśle. Nie zostawiaj na jutro cienia, który przeszkadza Ci dzisiaj.
 • Podaruj sobie wartościowy czas. Przez cały dzień musimy mieć co najmniej dwie godziny dla siebie. Ćwiczenia fizyczne lub techniki, takie jak uważność, są bardzo skuteczne w radzeniu sobie ze stresem.
 • Podobnie, zadbaj o swoją dietę i popraw swoje nawyki życiowe. Skoncentruj się na dobrej jakości wypoczynku i pozytywnych relacjach społecznych.

Podsumowując, ponieważ stres i nadczynność tarczycy są ze sobą powiązane, dbanie o nasze emocje oznacza inwestowanie w nasze zdrowie. Jeśli wstajemy, ubieramy się i bierzemy prysznic każdego dnia, musimy także pamiętać, aby codziennie zajmować się naszym złożonym wewnętrznym wszechświatem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.