Cytaty Piageta na temat dzieciństwa i uczenia się

Cytaty Piageta na temat dzieciństwa i uczenia się
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2022

Jean Piaget był znanym konstruktywistycznym psychologiem, który pracował w dziedzinie psychologii dziecięcej i uczenia się. Jego studia i badania miały ogromny wpływ zarówno na psychologię ewolucyjną, jak i na nowoczesną pedagogikę. Cytaty Piageta są wyraźnym przykładem jego pasji do badań nad rozwojem nastolatków.

Piaget miał dzieci, od których wiele się nauczył. Był w stanie obserwować ich wzrost. Na podstawie tej obserwacji stworzył teorię dotyczącą inteligencji i określił pewne etapy rozwoju poznawczego u dzieci.

Wybraliśmy te cytaty Piageta, które mówią o dwóch przedmiotach, którymi najbardziej się pasjonował: dzieciństwo i nauka. Spójrzmy na 7 z nich!

1. Znaczenie nie robienia tego samego zawsze

“Głównym celem edukacji w szkołach powinno być tworzenie mężczyzn i kobiet zdolnych do robienia nowych rzeczy, a nie powtarzanie tego, co zrobiły inne pokolenia.”

Jaki jest pożytek z powtarzania tego, co inni już zrobili? Piaget krytykuje system edukacji w tym cytacie. Możemy nawet zastosować ten cytat do dnia dzisiejszego. W ilu szkołach administratorzy i nauczyciele zachęcają do kreatywnego myślenia? Prawdopodobnie robi się w bardzo nielicznych placówkach. Większość skupia się na sztywnym planie zajęć i wystawianiu ocen, aby uczniowie mogli przejść standardowe testy.

Młodzi ludzie spędzają wiele godzin słuchając swoich nudnych nauczycieli. Dynamika jest taka sama jak zawsze. Wykonują ćwiczenia i uczą się z pamięci programu nauczania, aby mogli je zdać na egzaminie. Tutaj nie ma prawdziwej nauki. Nie ma żadnej krytyki, żadnego rozumowania, nikt nie kwestionuje niczego. Czy naprawdę tego chcemy?

Cytaty Piageta

2. Cytaty Piageta podkreślają prawdziwe znaczenie edukacji

“Edukacja dla większości ludzi oznacza próbę sprawienia, by dzieci wyglądały jak typowa dorosła społeczność. Ale dla mnie edukacja to kreowanie twórców. Musisz uczynić ich wynalazcami, innowatorami i nonkonformistami.”

Od dzieciństwa słyszymy takie rzeczy jak “przestań skakać” lub “zachowuj się jak duży chłopiec”. Kiedy ludzie nam to mówią, nie pozwalają nam być dziećmi. Popychają nas, abyśmy przedwcześnie stali się dorosłymi. Chcą, abyśmy żyli naszym życiem poprzez automatyzmy.

Wszystko to nas ogranicza, klasyfikuje i nie pozwala nam się wyróżnić. Jak mówi Piaget, edukacja powinna tworzyć niekonformistycznych kreatywnych dorosłych, pełnych nowych pomysłów. Jednak każdego dnia obserwujemy coś wręcz przeciwnego.

3. Dzieci mogą odkrywać nowe rzeczy

“Jak możemy, z naszymi dorosłymi umysłami wiedzieć, co będzie interesujące dla dziecka? Jeśli pójdziesz za dzieckiem, możesz odkryć coś nowego.”

Ten cytat odzwierciedla zainteresowanie Piageta światem dzieci. I przede wszystkim odzwierciedla to jego wielki podziw dla nich. Piaget wiedział, że dzięki dzieciom możemy uczyć się nowych rzeczy.

Dzieci nie zostały jeszcze zrujnowane przez społeczeństwo. Są wolne, kreatywne, pomysłowe i ciekawe. Ale wraz z wiekiem tracimy zainteresowanie odkrywaniem świata. Przechodzimy do serii paradygmatów, które nas ograniczają i dławią. Może powinniśmy nauczyć się czegoś od najmłodszych.

4. Nauczyciel nie jest mówcą

“Chcemy, aby profesor przestał być mówcą, zadowolony z przekazywania gotowych rozwiązań. Powinien raczej inicjować i stymulować umysły młodych ludzi.”

Wielu nauczycieli uczęszcza na zajęcia, wyjaśnia tematy, przydziela pracę domową i przechodzi do następnej lekcji. To nie jest prawdziwa rola nauczyciela. Ich rola powinna być bardziej aktywna. Powinni bardziej angażować się w stymulowanie umysłów swoich uczniów.

Piaget mówi w bardzo mądry sposób, że nauczyciel powinien promować inicjatywę uczniów, aby zwiększyć ich ciekawość. W ten sposób dzieci naprawdę się uczą.

Nauczycielka z dziećmi - cytaty Piageta

5. Zabawa jest pracą dla dzieci

“Zabawa to dzieło dziecka.”

To kolejny przykład, jak dobitnie cytaty Piageta mówią o dzieciństwie i o tym, jak ważna jest zabawa dla rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest promowanie zabawy u młodych ludzi zamiast narzucania ograniczeń. Bawienie się to zadanie dla dziecka. Zabawa pozwala dzieciom uczyć się, kim są jako jednostki a także jak działać w otoczeniu grupowym.

6. Pozwól dzieciom odkrywać świat

“Kiedy uczysz czegoś dziecko, zabierasz mu na zawsze szansę odkrycia tego samemu”.

Dorośli posiadają już dużo informacji, ale dzieci nie. Mają dużo do zrobienia i nie zawsze zadaniem dorosłych jest nauczanie dzieci wszystkiego. Musisz pozwolić im odkrywać świat na własną rękę, zadawać pytania i eksperymentować na swój własny sposób.

7. Niech część z was zachowuje się jak dziecko

“Jeśli chcesz być kreatywny, pozwól sobie być dzieckiem. Bądź dzieckiem z kreatywnością i pomysłowością, które charakteryzują dzieci, zanim społeczeństwo je zmieni.”

Czy chcesz zwiększyć swoją kreatywność? Czy chcesz zwiększyć swoją zdolność do inwencji? Jeśli tak, niech część z Was nadal będzie dziecinna. Dzieci są wolne, ponieważ społeczeństwo nie zmieniło jeszcze sposobu, w jaki postrzegają świat.

Kobieta kreatywność

Te cytaty Piageta każą nam myśleć o tym, jak często się osądzamy i ograniczamy. Dlaczego nie jesteśmy bardziej kreatywni i ciekawi? Może powinniśmy spojrzeć na młodych i oduczyć się tego, czego się nauczyliśmy i co nas ogranicza.

Wszystkie cytaty Piageta są odbiciem jego perspektywy, sposobu postrzegania świata, a zwłaszcza dzieci. Krytykują wiele rzeczy dotyczących edukacji i uczenia się. Mamy nadzieję, że podobała Ci się ta kompilacja cytatów. Powiedz nam, który podobał Ci się najbardziej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piaget, J. (1981). La teoría de Piaget. Infancia y aprendizaje4(sup2), 13-54.
  • De Piaget, T. D. D. C. (2007). Desarrollo Cognitivo: Las Teorías de Piaget y de Vygotsky. Recuperado de http://www. paidopsiquiatria. cat/archivos/teorias_desarrollo_cognitivo_07-09_m1. pdf29.
  • Cárdenas Páez, A. (2011). Piaget: lenguaje, conocimiento y educación. Revista colombiana de educación, (60), 71-91.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.