Szukaj tego, co Cię ekscytuje, a Twoje życie ulegnie poprawie

Co Cię ekscytuje? Co sprawia, że Twoje serce wibruje, a umysł wypełnia się planami, nadziejami i marzeniami do spełnienia? Wszyscy potrzebujemy tych małych codziennych „wzlotów” dopaminy, aby poczuć, że żyjemy i iść do przodu. Dowiedz się, jak to osiągnąć.
Szukaj tego, co Cię ekscytuje, a Twoje życie ulegnie poprawie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2022

Mówi się, że jednym z największych hobby Miguela de Unamuno (poza pisaniem i nauczaniem) było składanie origami, a dokładniej robienie muszek z papieru. Nazwał to kokotologią i napisał o tym dość osobliwą książkę Apuntes para un tratado de cocologia (Notatki do traktatu o kokotologii). Posiadanie hobby i czegoś, co Cię ekscytuje, może być bardzo wzbogacającym elementem codzienności.

Poetka Emily Dickinson miała smykałkę do pieczenia chleba. Uwielbiała zapach świeżo upieczonego bochenka i wymyślając różne przepisy, zbierała inspiracje do pisania wierszy. Jedna z pasji Agathy Christie była również interesująca. Pisarka była fanką archeologii. Jako dziecko miała sen, w którym widziała siebie, jak odkrywa starożytne miasta i pozostałości sztuki z odległych czasów. Od tego momentu zawsze fascynował ją ten temat.

Chociaż jej życie potoczyło się w innym kierunku, w wieku 40 lat udała się do starożytnego miasta Ur w Iraku, ważnego miejsca starożytnej Mezopotamii. Chciała spędzić trochę czasu wśród świata piasku, skał i podziemnych tajemnic. Tam poznała miłość swojego życia, znanego archeologa Maxa Mallowana.

Wydaje się, że nawet mała rzecz, coś, co Cię ekscytuje i fascynuje, a może nawet staje się mini obsesją, często ustępuje miejsca wielkim wydarzeniom w naszym życiu. Dlatego znalezienie tego, co Cię ekscytuje, pozwala Ci iść do przodu, a nawet czuć się spełnionym.

Jesteśmy zaprogramowani, aby szukać satysfakcjonujących doświadczeń. To pozwala nam znaleźć sens, motywację i przyjemność w naszym życiu.

Dziewczynka jedząca czekoladę
Posiłek, hobby, osoba lub marzenie. Ludzie muszą mieć jakiś rodzaj motywacji na co dzień.

Nasza codzienna dawka słodyczy

Osoba z depresją czuje coś więcej niż zwykły smutek. Jest uwięziona w ciągłej anhedonii. Innymi słowy, nie jest w stanie odczuwać żadnej przyjemności, ciekawości, radości ani satysfakcji. Nic jej nie ekscytuje, a wszystko, co kiedyś ją pasjonowało i bawiło, nie ma już sensu. Niewiele doznań może być bardziej niszczycielskich dla człowieka.

Jako istoty ludzkie jesteśmy zaprogramowani do poszukiwania satysfakcjonujących doznań i ucieczki od nieprzyjemnych doświadczeń. Pozytywne emocje walencyjne to te, które dają nam stymulujący wkład dopaminy, serotoniny i adrenaliny, niezbędnych dla naszego dobrego samopoczucia, motywacji i uczenia się. Jeśli nie mamy tych neuroprzekaźników, coś w nas się wyłącza.

Psycholog Silvan Tomkins wyjaśnił swoją teorią afektu pogląd, że zdrowie psychiczne zależy w dużej mierze od zdolności do maksymalizacji satysfakcjonujących doświadczeń. W związku z tym znalezienie tego, co Cię ekscytuje, będzie Twoją codzienną linią życia, bez względu na to, jak małe może się to wydawać. To raczej jak zafundowanie sobie chwili spokoju podczas delektowania się lodami czekoladowymi.

Zmotywowany mózg, umysł, który jest w stanie regularnie znajdować motywatory, rozwija bardziej elastyczne i zorientowane na zmianę podejście poznawcze do osiągania dobrego samopoczucia i nowych celów.

Podekscytowanie sprzyja elastyczności poznawczej

Często rzeczy, które nas ekscytują, są najbardziej elementarne i nieistotne. Emily Dickinson miała obsesję na punkcie zapachu świeżo upieczonego chleba, ale było to też źródłem jej inspiracji do pisania wierszy. Agatha Christie zawsze fascynowała się archeologią, co pomogło jej rozwinąć fabuły swoich powieści. Dzięki swoim zainteresowaniom znalazła również miłość swojego życia.

Znalezienie tego, co Cię ekscytuje, otwiera umysł, poszerza perspektywę i przełamuje negatywne wzorce myślowe. Badania podkreślają, że pozytywnie wartościowane emocje sprzyjają elastyczności poznawczej.

Innymi słowy, ułatwiają mózgowi przystosowanie się do nieoczekiwanych i zmieniających się sytuacji poprzez nowe pomysły i zachowania. Z drugiej strony ci, którzy są uwięzieni w klatce niepokoju, zniechęcenia i udręki, nie są w stanie reagować na wyzwania ani wnosić nowatorskich pomysłów do najprostszych problemów. Doświadczają jedynie strachu, unikania i poczucia zniechęcenia.

Emocje takie jak radość, ciekawość, pasja czy przyjemność sprawiają, że jesteśmy bardziej skłonni do działania i zmian.

bose stopy
Szukaj tego, co Cię inspiruje, ponieważ czasami możesz odkryć coś, co wzbudzi Twoje zainteresowanie i zmieni Twoją rzeczywistość.

Bądź odważny: szukaj tego, co Cię ekscytuje

Czasami po ciężkim dniu wszystko nagle wygląda lepiej, gdy idziesz na spacer delektując się pysznymi lodami czekoladowymi. Innym razem Twoim wybawieniem może być muzyka, a dobra książka może posłużyć jako schronienie. Znalezienie nowego hobby otwiera przed Tobą nowe horyzonty. Jest tak, ponieważ istnieją pewne stany emocjonalne, które triumfują nad żalem, zmuszając nas do przeformułowania ograniczających myśli i przekonań.

Czas więc dowiedzieć się, co Cię ekscytuje. Poszukaj tego, co budzi w Tobie entuzjazm, a zobaczysz, jak stopniowo Twoje schematy mentalne stają się bardziej elastyczne. Aby to osiągnąć, warto pielęgnować stany, które psycholożka Barbara Fredrickson określa mianem „gwiezdnych emocji”. Są to satysfakcjonujące stany, które mają moc pośredniczenia w Twoim dobrym samopoczuciu, sukcesie i szczęściu.

1. Szukaj tego, co daje Ci radość

Radość to coś więcej niż śmiech. To uczucie wylewności i pozytywnego nastawienia, odczuwane w intensywny sposób. Wystarczy być z kimś, kto swoimi myślami i pomysłami zawsze wydobywa z Ciebie to, co najlepsze. Pomaga Ci to widzieć życie w jaśniejszy i bardziej pełen nadziei sposób.

2. Pogoda ducha daje Ci spokój

Spacer, czytanie, drzemka, medytacja. Wszyscy możemy znaleźć spokój w najprostszy możliwy sposób. To są te chwile, kiedy czujesz wdzięczność, bezpieczeństwo i spokój ducha.

3. Zainteresowanie, ciekawski umysł

Dobre samopoczucie psychiczne wymaga od nas, abyśmy nigdy nie porzucili tego dziecięcego spojrzenia na świat i naszej części osobowości, która chce wszystko wiedzieć. Ciekawscy ludzie to osoby przebudzone, połączone ze swoim środowiskiem. Zawsze mają coś nowego do nauczenia się.

4. Miej nadzieję

Szukaj tego, co Cię ekscytuje i pozwala Ci zachować nadzieję w każdych okolicznościach. Kiedy odkryjesz coś, co nadaje Ci znaczenie i czym się pasjonujesz, czujesz się bardziej związany z teraźniejszością, zjednoczony z życiem i przyszłością.

5. Bądź z siebie dumny

Czasami znajdujesz nowe hobby, coś, w czym jesteś szczególnie dobry, co nagle otwiera nowe perspektywy. Uświadomienie sobie, że jesteś kompetentny w określonej dziedzinie, wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne, ponieważ pomaga Ci podnieść poczucie własnej wartości.

6. Baw się dobrze, nie zgub swojego wewnętrznego dziecka

Kiedy ostatnio dobrze się bawiłeś? Kiedy śmiałeś się tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem? Nigdy nie przestawaj cieszyć się takimi chwilami w towarzystwie wyjątkowych ludzi, z którymi czujesz się szczęśliwy.

7. Szukaj tego, co Cię inspiruje

Inspiracja to siła w połowie drogi między aspektem emocjonalnym a poznawczym, która poszerza Twój umysł. Podnosi i prowadzi Cię w kierunku nowych zachowań. Istotne jest, aby znaleźć obszary, dyscypliny lub praktyki w swoim życiu, które generują to uczucie.

Kiedy w swoim umyśle i sercu czujesz inspirację, Twój smutek zanika, a Twoje pragnienie poruszania się, szukania większej ilości bodźców i osiągania określonych celów zostaje pobudzone. Inspiracja oznacza przyjemność. To płomień, którego zawsze trzeba pilnować, aby nie zgasł.

Na koniec, jeśli nie masz nastroju i energii, poszukaj czegoś nowego, co Cię podekscytuje. Nieważne, że w tej chwili nie masz na to ochoty. Pragnienie pojawi się w Tobie, gdy staniesz się aktywny, przekroczysz swoje codzienne granice i znajdziesz coś nowego i wymagającego. Może nawet całkowicie zmienić Twoje życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benjamin, J. & Atlas, G. (2015). The ‘too muchness’ of excitement: Sexuality in light of excess, attachment and affect regulation. International Journal of Psychoanalysis, 96, 39-63.
  • Tomkins, S.S. (1995). Script Theory. In V. Demos (Ed.), Exploring Affect: The Selected Writings of Silvan S. Tomkins (pp. 312-410), New York: Cambridge University Press.
  • Tomkins, S.S. (1962/2008). Affect Imagery Consciousness. New York: Springer.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.