Ciekawość - w jaki sposób wpływa na okazywanie miłości

Czy uważasz się za ciekawskiego? Czy patrzysz na świat z otwartym umysłem? Jeśli tak, to według nauki masz większą wrażliwość w sferze interpersonalnej. To pozwoli ci zbudować bardziej satysfakcjonujące, pełne szacunku i szczęśliwe relacje.
Ciekawość - w jaki sposób wpływa na okazywanie miłości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Ciekawość definiuje się jako silne pragnienie uczenia się lub poznawania. Wiesz, jak to jest być ciekawym. W rzeczywistości jest to często nieodparte uczucie. Jednak możesz nie być świadomy związku, jaki łączy ciekawość z miłością. W rzeczywistości badania sugerują, że ciekawscy ludzie szybciej osiągają intymność w swoich związkach. Jak to możliwe? Jak można połączyć ciekawość ze znalezieniem miłości i utrzymaniem jej na dłużej?

Wydaje się, że skłonność i zewnętrzna motywacja do gromadzenia wiedzy sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci, wrażliwi i zorientowani na połączenie międzyludzkie. Można powiedzieć, że ludzie są z natury ciekawi. Dlatego wszyscy powinniśmy odnosić sukcesy w dziedzinie relacji emocjonalnych. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

W rzeczywistości, chociaż wszyscy przychodzimy na świat jako ciekawskie istoty, pragnące cenić nowe doświadczenia i wiedzę, z biegiem czasu wielu z nas rozwija bardziej sztywne nastawienie i nie ma zainteresowania odkrywaniem, rozumieniem i odkrywaniem innych perspektyw. Niemniej jednak, gdy nasze mózgi przestają być ciekawe, tracimy znacznie więcej niż tylko możliwość nauczenia się nowej wiedzy. W rzeczywistości zamknięty umysł to umysł agresywny.

Według różnych badań ciekawość jest antidotum na agresywne zachowania.

Mózg i serce
Niezwykle ciekawscy ludzie wykazują większą wrażliwość w związkach.

Ciekawość sprawi, że będziesz szczęśliwszy

Neuronaukowcy twierdzą, że niewiele popędów ma tak duży wpływ na naszą egzystencję, jak ciekawość. Badania przeprowadzone przez University of Rochester (USA) wskazują, że ten wymiar jest motywatorem do uczenia się, podejmowania decyzji i osiągania zdrowego rozwoju jako istot ludzkich.

Pomyśl o tym. Jeśli jesteś ciekawy, pokazujesz ukryte zainteresowanie łączeniem się z innymi, poznawaniem ich życia, tego, jacy są, a także ich przeszłości i marzeń na przyszłość. Jeśli jesteś ciekawy, definiuje Cię również emocjonalna otwartość i chęć osiągnięcia intymności. To zdecydowane, pozytywne i silne zachowanie nie bez powodu stanowi część twojego mózgu.

W rzeczywistości takie wewnętrzne doświadczenie jest paliwem, które sprawia, że dowiadujesz się więcej o swoim środowisku, a zwłaszcza o ludziach, którzy się w nim znajdują. Pomaga aktualizować swoje przekonania, spostrzeżenia i uczucia, dzięki czemu możesz tworzyć bardziej oparte na szacunku i znaczące relacje z innymi. Ciekawość to otwartość. To elastyczny umysł i serce zorientowane na innych ludzi.

Kochać to także pragnienie poznania innych

Czasami relacje wpadają w impas. Na przykład posiadanie partnera, który nie jest zainteresowany tym, co myślisz lub cenisz, powoduje, że więź zanika. Jednak ci, których charakteryzuje wysoka ciekawość, zawsze będą zmotywowani, aby wiedzieć, co myśli, co czuje i czego potrzebuje ich ukochana osoba.

Ciekawość społeczna i emocjonalna to także konstrukt psychologiczny, który działa jako facylitator wrażliwości w sferze interpersonalnej. Jest to rodzaj zmotywowanego zachowania, które pozwala znaleźć partnera lub poprawić istniejący związek. Jeśli jesteś ciekawy, rozwiniesz lepsze umiejętności komunikacyjne, aby dotrzeć do swojego partnera. Co więcej, twoje usposobienie zawsze będzie bardziej otwarte, pozytywne i pełne szacunku.

Umysł, który chce wiedzieć, odkrywać i rozumieć, jest mniej agresywny

George Mason University (USA) przeprowadził badania pod kierunkiem dr Todda B. Kashdana. W badaniu stwierdzono, że ciekawość jest antidotum na agresję interpersonalną. Bycie ciekawym oznacza pozwolenie sobie na kierowanie się wewnętrznym zainteresowaniem zrozumieniem, poszerzaniem wiedzy i łączeniem się z rzeczywistościami, które są obce twojej własnej.

To powiedziawszy, nic z tego nie można osiągnąć bez szacunku, rozważenia i empatii. W rzeczywistości badanie to wykazało również, że cecha codziennej ciekawości sprzyja szczęśliwszym relacjom, z dala od jakichkolwiek śladów uszkodzeń psychicznych. Zasadniczo ta cecha skłania cię w pewien sposób do zachowywania się w bardziej przyjazny, otwarty i pełen szacunku sposób wobec partnera.

Pomimo tego, że kultura popularna mówi nam, że ciekawość zabiła kota, w rzeczywistości uczyniła go mądrzejszym i szczęśliwszym. Rzeczywiście, ciekawość jest wymiarem bardziej złożonym i wyrafinowanym, niż sądziliśmy. Ponadto jej wpływ na Twoje samopoczucie społeczne i emocjonalne jest ogromny.

Ciekawość to zaniedbany mechanizm dobrego samopoczucia w relacjach międzyludzkich.

Zakochana para
Bycie ciekawym może również pozwolić ci uświadomić sobie, co nie dzieje się dobrze w twoim związku.

Bycie ciekawym ratuje życie

Wiemy już, że ten wymiar działa jak spoiwo społeczne, które pozwala łączyć się z innymi. W rzeczywistości odczuwanie zainteresowania osobistym wszechświatem osoby przed tobą jest jak budowanie mostu, dzięki któremu możesz do niej dotrzeć. Jest jednak jeszcze jeden interesujący aspekt, o którym warto pamiętać. To fakt, że ciekawość siebie jest również potrzebna: pozwala lepiej zrozumieć własną rzeczywistość.

Czasami masz tendencję do życia na autopilocie lub zwracania zbyt dużej uwagi na innych zamiast na siebie. Jest to błąd. Dzieje się tak, ponieważ okazywanie zainteresowania tym, jak się czujesz, co czujesz i jak traktujesz każdą sytuację, wpływa na Twoje samopoczucie i może nawet uratować życie na co dzień.

Zasadniczo, jeśli jesteś ciekawy, nie tylko będziesz trochę szczęśliwszy w miłości, ale także pozwolisz sobie na rozwój jako istota ludzka, lepiej dostosowując się do ciągle zmieniającego się i złożonego świata. Wszyscy powinniśmy starać się, aby nasze dzieci nie zgubiły tego daru. To naturalna cnota. Niestety, ze względu na edukację lub niesprzyjające warunki, sporadycznie zużywa się i traci naturalne światło.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kashdan, Todd & Dewall, C & Pond, Jr, Richard & Silvia, Paul & Lambert, Nathaniel & Fincham, Frank & Farmer, Antonina & Keller, Peggy. (2012). Curiosity Protects Against Interpersonal Aggression: Cross-Sectional, Daily Process, and Behavioral Evidence. Journal of personality. 81. 10.1111/j.1467-6494.2012.00783.x.
  • Kidd C, Hayden BY. The Psychology and Neuroscience of Curiosity. Neuron. 2015 Nov 4;88(3):449-60. doi: 10.1016/j.neuron.2015.09.010. PMID: 26539887; PMCID: PMC4635443.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.