Brak trwałości emocjonalnej i skutki z tym związane

Trwałość emocjonalna pozwala cieszyć się relacjami, ufając ich sile. Kiedy to zawodzi, pojawiają się trudności na poziomie społecznym, związane z zachowaniami dezadaptacyjnymi. W związku z tym musisz spróbować odzyskać równowagę w środowisku, które uważasz za głęboko niestabilne.
Brak trwałości emocjonalnej i skutki z tym związane
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2022

Musisz ufać stabilności swoich relacji. Musisz wiedzieć, że ci, którzy Cię kochają, będą wciąż Cię kochać, nawet jeśli nie ma ich w pobliżu lub jeśli istnieją między Wami nieporozumienia. Nazywa się to trwałością emocjonalną. Jeśli masz deficyty w tym zakresie, ucierpi na tym Twoja jakość życia i samopoczucie psychiczne. Jakie skutki niesie ze sobą brak trwałości emocjonalnej?

Brak trwałości emocjonalnej sprawia, że czujesz się niepewnie, jakbyś chodził po linie. Generuje to silne uczucie niepokoju, zachęcając Cię do działania w sposób sprzeczny z Twoimi interesami.

Jeśli doświadczasz tego problemu, jego źródło prawdopodobnie leży w Twojej przeszłości. Jednak dobrą wiadomością jest to, że możesz zacząć nad tym pracować i wzmocnić swoją samodzielność.

smutna i apatyczna kobieta
Osoby z brakiem trwałości emocjonalnej czują się niepewnie i bardzo boją się porzucenia.

Trwałość emocjonalna

Idea trwałości emocjonalnej głosi, że emocje istnieją, nawet jeśli nie można ich zaobserwować. Jak zobaczysz później, dotyczy to zarówno Twoich własnych uczuć, jak i uczuć innych osób. Z tego powodu brak trwałości emocjonalnej generuje nieufność w relacjach  i znaczne trudności w regulacji emocjonalnej.

Trwałość emocjonalna to koncepcja związana z trwałością obiektu, kamieniem milowym w rozwoju, który osiągamy w wieku około dwóch lat. Odnosi się do naszej zdolności zrozumienia, że istnienie przedmiotów i ludzi wykracza poza naszą percepcję. Innymi słowy, że ludzie nie przestają istnieć tylko dlatego, że ich już nie widzimy.

Jeśli chodzi o trwałość emocjonalną, w miarę dorastania uczymy się, że uczucia również mają ciągłość i że „poza zasięgiem wzroku” nie oznacza „poza naszym życiem”. Jednak aby to osiągnąć, potrzebujemy opiekunów, którzy dadzą nam bezwarunkowe uczucie, którzy są przewidywalni i którzy pozwalają nam rozwinąć wewnętrzną pewność i trwałość.

Kiedy nasza sytuacja wygląda inaczej lub jeśli pojawiają się negatywne doświadczenia, a później niestabilne więzi (na przykład z romantycznymi partnerami), poczucie ciągłości emocjonalnej w odniesieniu do nas samych i naszych relacji nie rozwija się lub jest zagrożone. W związku z tym powstaje szereg trudności.

Oznaki braku trwałości emocjonalnej

Istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc Ci zidentyfikować, czy masz problemy, jeśli chodzi o koniugację swojej trwałości emocjonalnej. Oto niektóre z nich:

Problemy z regulacją emocji

Jeśli brakuje Ci emocjonalnej stałości, masz trudności z regulowaniem swoich emocji. Możesz mieć tendencję do łatwego wpadania w złość i trudności w radzeniu sobie z konfliktami. Masz tendencję do interpretowania wszelkich kłótni lub nieporozumień jako katastrofy. Powoduje to duży dyskomfort.

Trudno Ci też przypomnieć sobie, jak wygląda inna emocja niż ta, którą odczuwasz w danym momencie. Na przykład, jeśli czujesz się smutny, przygnębiony lub niespokojny, nie pamiętasz, że wcześniej czułeś się szczęśliwy i spokojny.

Pamiętasz jednak, że wcześniej doświadczyłeś tych emocji na poziomie poznawczym i możesz je opisać. Ale to tak, jakbyś opisywał doświadczenia kogoś innego. Wszystko, co istnieje w Twoim świecie, jest tym, czego teraz doświadczasz.

Możesz również mieć trudności ze zrozumieniem, że dwie emocje mogą współistnieć w tym samym czasie. Nie zdajesz sobie sprawy, że można się na kogoś złościć lub denerwować, a mimo to nadal go kochać.

Trudności w relacjach międzyludzkich

Są to rodzaje relacji, w których konsekwencje są najbardziej widoczne. Jeśli brakuje Ci emocjonalnej stałości, żyjesz z silnym lękiem przed porzuceniem.

Nie jesteś w stanie cieszyć się związkami, ponieważ nie ufasz, że są stabilne i stałe. Dlatego też czujesz się niepewnie. To często prowadzi do poczucia zazdrości i potrzeby ciągłego zapewniania, że Twoje relacje są w porządku i że nadal jesteś kochany.

Brak stałości emocjonalnej jest dla Ciebie również przeszkodą, by zaufać innym, co z kolei powoduje intensywne odrzucanie dwuznaczności. Oznacza to, że możesz utrzymywać i generować tylko te relacje, które są naprawdę dobrze zdefiniowane. Co więcej, wątpliwości co do charakteru Twoich związków sprawiają, że czujesz się naprawdę nieswojo.

Cierpienie psychiczne

Wszystko to powoduje wielkie cierpienie psychiczne, ponieważ przez większość czasu czujesz się niekochany. Często jesteś smutny lub niespokojny i cierpisz z powodu niskiej samooceny. Możesz być nawet bardziej podatny na rozwój zaburzenia osobowości typu borderline z powodu swojego niepewnego przywiązania i chwiejnej emocjonalnej trwałości.

Kobieta cierpiąca z powodu byłego partnera
Brak trwałości emocjonalnej implikuje problemy z regulacją emocjonalną w relacjach z innymi.

Brak trwałości emocjonalnej – jak sobie z tym radzić?

Na szczęście można zbudować poczucie zaufania i pracować nad ideą zaangażowania i porzucenia , aby poprawić swoje samopoczucie. Po pierwsze, musisz zidentyfikować konsekwencje braku trwałości emocjonalnej. Następnie, z zamiarem zmiany swoich przekonań i interpretacji, możesz zacząć stosować strategie skuteczności interpersonalnej, wzmacniając w ten sposób filary, które wspierają Twoją samoocenę.

Niektóre przydatne wskazówki obejmują prowadzenie dziennika emocji (aby sprawdzić, jak zmieniają się Twoje nastroje), dzielenie się swoimi trudnościami z bliskimi i otwarte mówienie o nich. Przede wszystkim należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Wreszcie, identyfikacja wrażliwości związanej z Twoją nietrwałością emocjonalną pomoże Ci lepiej zarządzać emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adler, G., & Buie Jr, D. H. (1979). Aloneness and borderline psychopathology: The possible relevance of child development issues. International Journal of Psycho-Analysis60, 83-96.
  • Moore, M. K., & Meltzoff, A. N. (1999). New findings on object permanence: A developmental difference between two types of occlusion. British Journal of Developmental Psychology17(4), 623-644.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.