Jak wyeliminować ograniczające myśli

Czasami możesz stać się swoim największym wrogiem. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak położyć kres swoim negatywnym, nieproduktywnym i powracającym myślom, ten artykuł jest dla Ciebie.
Jak wyeliminować ograniczające myśli

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2021

Kiedy dorastasz, napotykasz sytuacje, które nie zawsze są dla Ciebie zrozumiałe, ale tworzą ograniczające myśli w różnych obszarach Twojego życia. Mogą być związane z pieniędzmi, stereotypami płci lub bezpośrednio dotyczyć Ciebie. Łączy je to, że sabotują Twoje wysiłki.

Wszyscy mamy ograniczające myśli, które uniemożliwiają nam spełnienie niektórych naszych marzeń . Dobrą wiadomością jest to, że możesz je wyeliminować, przyjmując odpowiednią postawę i wykonując kilka prostych kroków. Czas przejąć kontrolę.

„Jesteśmy tym, co robimy; zwłaszcza tym, co robimy, aby zmienić to, kim jesteśmy”.

-Eduardo Galeano-

1. Zidentyfikuj swoje ograniczające myśli

Pierwszym krokiem jest ustalenie, co Cię powstrzymuje. Aby to zrobić, musisz dokładnie przeanalizować wszystko, w co wierzysz, aż znajdziesz tę bezpodstawną myśl. Myśl, która może Ci się wydawać całkowicie prawdziwa, a która jest tylko kłamstwem, które stworzyłeś w swojej głowie.

Weź ołówek i papier i zapisz wszystkie pomysły, które wydają Ci się całkowicie prawdziwe i które określają Cię jako osobę. Gdy masz już pełną listę, przeanalizuj ją:

  • Jakie idee rządzą Twoim życiem?
  • Jak każdy z tych pomysłów wpływa na Twoje relacje?
  • Ograniczają Cię, czy popychają do przodu?
Człowiek przed labiryntem

„Jeśli zaakceptujesz ograniczające przekonanie, stanie się ono dla Ciebie prawdą”.

-Louise Hay-

Bądź otwarty na wszystkie informacje, które odkryjesz. To ćwiczenie nie ma na celu osądzania Cię, ale pomaga zrozumieć, co rządzi Twoim życiem i co je ogranicza.

2. Nie porównuj się

Czy masz tendencję do porównywania się z innymi i wierzysz, że nie możesz osiągnąć tego samego, co oni? Kiedy się z kimś porównujesz, możesz naruszyć swoje zaufanie do tej osoby i ostatecznie czuć się gorszym. Problem z ciągłym porównywaniem się do innych polega na tym, że skupiasz całą swoją energię na tym, czego nie masz. Wszyscy mamy wady i słabości. Jednak wszyscy posiadamy również cechy, które czynią nas wyjątkowymi i wartościowymi.

To normalne, że dokonujemy porównań. Niemniej jednak nigdy nie powinieneś umniejszać swojego potencjału tylko dlatego, że uważasz, że ktoś inny jest w czymś lepszy od Ciebie. Zawsze znajdą się inni z większym doświadczeniem, wiedzą lub umiejętnościami. Jednocześnie jesteś lepszy od innych. Kiedy zaczniesz zdawać sobie sprawę, że masz umiejętności, które sprawiają, że odnosisz sukcesy, te ograniczające myśli znikną.

„Kiedy masz wady, nie bój się ich porzucić”.

-Konfucjusz-

uwierzyć w siebie

3. Zostaw przeszłość za sobą

Wszyscy popełniliśmy błędy w naszym życiu. Jednak nie wszyscy interpretujemy je w ten sam sposób. Błędy i porażki nie mówią o tym, kim jesteś dzisiaj ani co będziesz robić jutro. Niestety wiele osób uważa inaczej.

„Zaakceptuj swoją przeszłość bez żalu, obchodź się z teraźniejszością z ufnością i mierz się z przyszłością bez strachu”.

-Anonimowy-

Ci ludzie pozwalają, aby przeszłość stała się podstawą ograniczania myśli, które podważają ich przyszłość. Jednak przyszłość tworzy się z każdą mijającą sekundą . Dlatego powinieneś zidentyfikować błędy, które popełniłeś, przeanalizować je i zacząć pisać swoją przyszłość już dziś.

4. Podejmij działanie i rzuć wyzwanie swoim ograniczającym myślom

Najlepszym sposobem na pokazanie sobie, że ograniczające myśli są bezpodstawne, jest rzucenie im wyzwania. Na przykład, czy uważasz, że jesteś zbyt gruby, by ćwiczyć? Spaceruj codziennie przez pół godziny. Czy uważasz, że jest za późno na założenie własnej firmy? Po prostu to zrób. Bez względu na to, jaka jest Twoja ograniczająca myśl, rzuć jej wyzwanie!

Ograniczające myśli wywołują strach, niepokój i nieszczęście . Sprawiają, że czujesz, jakbyś robił coś złego. W związku z tym będziesz chciał przestać próbować nowych rzeczy.

Przestraszona kobieta

„Miłość wyrzuca strach i odwrotnie, strach wyrzuca miłość. I nie tylko miłość. Strach wyrzuca również inteligencję, wyrzuca dobro, odrzuca wszelką myśl o pięknie i prawdzie.”

-Aldous Huxley-

Zamiast pozwalać, aby Twoje myśli cię zatrzymały, bądź ponad nimi. Stopniowo poczujesz się bardziej bezpieczny i gotowy do dalszej pracy. W miarę postępów będziesz nabierać mocy i zaczniesz naprawdę wierzyć w to, że kontrolujesz swoje życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.