Sztuka zasługiwania

Na co zasługujesz? Dlaczego na to zasługujesz? Dziś wiemy, że sztuka zasługiwania ma związek z tymi procesami, które działają między tym, czego chcesz, a tym, co w końcu dostajesz.
Sztuka zasługiwania
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia, 2021

Sztuka zasługiwania – co to takiego? Mówiąc o sztuce zasługiwania, oczywistą rzeczą jest odniesienie jej do klasycznego związku między ciężką pracą, wytrwałością i owocami, które z nich pochodzą. Chociaż ma to wiele wspólnego z zasługami, tak naprawdę na tym się nie kończy. Istnieje wiele innych czynników, które uzupełniają równanie tego, na co zasługujesz i co otrzymujesz.

Właśnie dlatego sztuka zasługiwania jest tematem wartym dyskusji. Jak często udowadnia się, ludzie nie zawsze dostają to, na co zasłużyli. Czasem dostają więcej, czasem mniej, a czasem nic. Prawdę mówiąc, sprawiedliwość nie wydaje się być jednym z tych czynników, które działają naturalnie, ale wymaga konkretnych działań, aby miała miejsce.

Sztuka zasługiwania mówi nam o tych działaniach, które są niezbędne do ułatwienia procesu, w którym jednostka uzyskuje to, na co nie bez powodu zasługuje. Każda osoba oczekuje tego, na co zasługuje, ale nie zawsze jest tego świadoma. To pierwsza przeszkoda. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Zasługa polega na wielu okazjach materializacji oczekiwań, a tym samym rozpoczęciu całego procesu dochodzenia do celu. Kolejnym krokiem jest zbudowanie marzenia, które polega na formułowaniu celów, świadomym podnoszeniu zakresu oczekiwań.”

-Alberto Luis González-

Kobieta odwrócona plecami do plaży

Sztuka zasługiwania

Sztuka zasługiwania opiera się na przesłance, o której wspominaliśmy wcześniej. To fakt, że wszyscy mamy oczekiwania co do tego, na co zasługujemy. Problem polega na tym, że dotyczy to części świadomej i nieświadomej. Najlepiej byłoby, gdyby istniała spójność między tymi dwoma, ale nie zawsze tak jest.

Są ludzie, którzy dążą do osiągnięcia celu, nie osiągając go ostatecznie. Innym razem dzieje się odwrotnie. Wydaje się, że niektórzy przyciągają do siebie wszystko, co pozytywne, nawet bez konieczności inwestowania dużego wysiłku. Dlaczego tak się zdarza?

Część odpowiedzi może leżeć w sztuce zasługiwania. Nie ma to nic wspólnego z dobrym czy pechowym szczęściem, z „energią” czy czymkolwiek w tym zakresie. Chodzi o to, że Twoje oczekiwania dotyczące tego, na co zasługujesz, są przekładane na postawy i działania. To ostatecznie jeden z aspektów, które przybliżają lub oddalają Cię od Twoich celów.

Zasługujesz na to czy nie?

W zasadzie zasługujesz na to, co najlepsze dla siebie, zwłaszcza gdy postępujesz uczciwie i przyzwoicie. Wytrwałość i wysiłek pomagają osiągnąć to, czego pragniesz.

Powinniśmy jednak wspomnieć, że niektóre rzeczy po prostu nie są możliwe, a nierozpoznanie tego prowadzi tylko do frustracji. Na przykład nie da się wydłużyć młodości poza granice biologiczne. Nie możesz też wrócić do przeszłości. Musisz także całkowicie zapomnieć o idei całkowitej doskonałości, pełnej bezwarunkowości, całkowitej i trwałej satysfakcji oraz idei nieśmiertelności, zarówno swojej, jak i wszystkiego, co istnieje.

W obliczu możliwych celów, to, co często stoi między ich pragnieniem a osiągnięciem, to poczucie własnej wartości. To często nieświadome uczucie. Powoduje sytuacje, w których istnieje niespójność między konkretnymi działaniami, które podejmujesz, aby coś osiągnąć, a Twoją postawą w tym procesie.

Dzięki działaniom zmierzasz w kierunku osiągnięcia celu. Jednak przy złym nastawieniu sabotujesz to. Często mówi się, że niektórzy ludzie są pokonani, zanim nawet się czegoś podejmą. Bez względu na to, jak bardzo się starają, jakąkolwiek postawę przekazują i jak idą naprzód, napotykają przeszkody.

spacer

Rozwijanie sztuki zasługiwania

Często nieprzetworzone doświadczenia z przeszłości stanowią podstawę poczucia, że na coś nie zasługujesz. Możliwe też, że wypełniasz nieświadome polecenia. Na przykład może to być konsekwencją tego, jak w przeszłości patrzył na Ciebie jakiś Twój autorytet. Ewentualnie, jeśli wtedy czułeś się niewidzialny dla innych, możesz mieć wrażenie, że dzisiaj na to zasługujesz.

Jak możesz to przezwyciężyć? Cóż, sztuka zasługiwania zaczyna się od rekonfiguracji relacji z samym sobą. Czasami może być tak wiele trudności, że będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby to osiągnąć. Innym razem wystarczy po prostu zastanowić się nad sytuacją i stać się dla siebie dobrym przyjacielem.

Z drugiej strony ważne jest, aby dbać o siebie i postawić się na pierwszym miejscu w życiu. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest bronienie się, zachowanie własnej integralności i stawianie się na pierwszym miejscu we wszystkim, co robisz. To nie jest egoizm ani arogancja, ale zdrowa zasada zachowania.

Wreszcie, pielęgnowanie hobby i ulubionych zajęć może być pomocne. Pomoże Ci to przejść przez życie w bardziej beztroski sposób i wyeliminować te bezkompromisowe postawy. Bądź szczęśliwy. Sztuka zasługiwania w naturalny sposób opiera się na poczuciu dobrego samopoczucia i dbałości o siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aramburu Otazu, M., & Sabaté Muriel, I. (2020). Merecimiento y lenguajes de la injusticia: introducción. Etnográfica. Revista do Centro em Rede de Investigação em Antropologia, 24(1)), 157-164.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.