Cechy osób dojrzałych: siedem przykładów

Cechy osób dojrzałych: siedem przykładów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy znasz cechy osób dojrzałych? Pisarz Stephen King to mistrz horroru, ale i czarnego humoru. Jego słynne zdanie „ Czy jacyś ludzie dorastają, czy tylko osiągają pełnoletność?” może Cię skłonić do myślenia o innych dobrze znanych osobach, które nie wydają się być szczególnie dojrzałe.

Co jednak oznacza bycie osobą dojrzałą? Jakie zachowania odróżniają tych ludzi od osób niedojrzałych? Możesz myśleć o terminach takich jak powaga lub odpowiedzialność. Jednak musimy zbadać, co tak naprawdę oznacza bycie dojrzałym.

Według Oxford Dictionary „ dojrzałość” oznacza osiągnięcie zaawansowanego etapu rozwoju umysłowego lub emocjonalnego. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Cechy osób dojrzałych

Aby lepiej zrozumieć jakość dojrzałości, zwrócimy się do Marthy Debayle, pochodzącej z Nikaragui specjalistki w tej dziedzinie.

cecha ludzi dojrzałych.

Debayle jest specjalistką w dziedzinie mediów i przedsiębiorczości oraz szanowanym komunikatorem w swoim kraju. Jej zdaniem dojrzałość można i należy odnieść do emocji i psychologii.

W tym sensie możemy mówić o dojrzałości emocjonalnej jako akceptowaniu rzeczywistości taką, jaka jest. Dojrzałość psychologiczną można również odróżnić, gdy nabywa się dobrego osądu, rozwagi i autonomii. Jakie jednak cechy ludzi dojrzałych możemy znaleźć w otaczających nas osobach? Skąd możemy wiedzieć, czy osiągnęli ten moment, w którym osiągnęli pewną równowagę i stabilność? Według Debayle, oto niektóre z kluczy:

„Każdy rośnie, ale nie każdy staje się dojrzały”.

-Kemi Sogunle-

1. Nie tracą kontroli nad swoimi emocjami

Nie oznacza to, że mogą całkowicie kontrolować swoje emocje, ale że nauczyli się z nimi żyć. Są w stanie nimi zarządzać, niezależnie od tego, czy są negatywne, czy pozytywne, aby je modulować. Jednak nigdy ich nie unikają. Stawiają im czoła, akceptują je, uwewnętrzniają je jako część siebie i idą dalej. Kluczem jest to, że zawsze robią to bez działania instynktownego lub pozwalając się kierować wyłącznie własnymi emocjami.

2. Są odpowiedzialni

Wśród różnych cech osób dojrzałych odpowiedzialność za swoje czyny wydaje się dość oczywista.

Ludzie, którzy osiągnęli odpowiedni poziom równowagi, poniosą konsekwencje tego, co robią, nie obwiniając nikogo za swoje błędy.

3. Nie trzymają urazy

To kolejny podstawowy aspekt, który można powiązać z powyższą cechą. Ludzie, którzy przez długi czas dają się ponieść emocjom, często pozwalają, aby gniew całkowicie przejął ich osądy.

W takich przypadkach uraza nie znika. Jednak dojrzali ludzie potrafią przebaczać, zapominać i żyć dalej.

4. Znają samych siebie

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej podstawowych i niezbędnych funkcji. Ludzie, którzy znają siebie, są w pełni świadomi tego, kim są. Rozpoznają swoje wady i słabości, ale także mocne strony i pełen potencjał.

Rozpoznawanie ludzi, którzy dobrze się znają, jest stosunkowo proste. Zwykle zachowują się spokojnie, nie próbując narzucać innym swojego punktu widzenia, nie wpadając w złość i przez cały czas okazując spokojną, konsekwentną i pełną szacunku postawę.

Kobieta z zamkniętymi oczami

5. Nie próbują zadowolić innych

Osoby dojrzałe nie są szczególnie zainteresowane tym, co sądzą o nich inni. Zwykle w ogóle o tym nie myślą. Wiedzą kim są i działają zgodnie z własną satysfakcją. To jest ich prawdziwa motywacja. Zamiast zadowalać innych, idą własną drogą, dążąc do poprawy i rozwoju w wybranym przez siebie kierunku.

6. Akceptują rzeczywistość

Ta cecha nie oznacza, że ich rzeczywistości nie da się w żaden sposób zmienić. Jednak dojrzali ludzie akceptują to, co dzieje się wokół nich, i od tego momentu starają się zmodyfikować niektóre aspekty siebie, aby mogli wnieść większy wkład do świata. Innymi słowy, osoba dojrzała jest realistyczna, ale nie konformistyczna.

7. Potrafią być sami

Każda dojrzała osoba umie być sama, nie boi się samotności. Nie oznacza to jednak, że są samotni.

Prawdę mówiąc, choć cenią sobie dobre towarzystwo, ludzie dojrzali nie muszą przebywać z innymi ludźmi, aby czuć się dobrze. Jeśli są introwertykami, nauczyli się bycia towarzyskim. Jeśli są ekstrawertykami, odkryli, jak się stymulować.

„Żyję w tej samotności, która jest bolesna w młodości, ale rozkoszna w latach dojrzałości”.

-Albert Einstein-

osoby dojrzałe

Jeśli znasz kogoś z tymi cechami, prawdopodobnie jest on całkiem dojrzały. Jednak dobrą wiadomością jest to, że wszyscy możemy rozwinąć te postawy i cechy. To tylko kwestia zrobienia pierwszego kroku i rozpoczęcia pracy nad sobą. Jesteś gotowy?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.