Zwierzęta domowe - 11 najczęściej spotykanych

Prawdopodobnie znasz wiele najpopularniejszych zwierząt domowych. Jednak niektóre mogą Cię zaskoczyć. Oto 11 najczęstszych z naszych zwierzęcych towarzyszy.
Zwierzęta domowe - 11 najczęściej spotykanych

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2021

Odkąd nasz gatunek stał się siedzący, udomowiliśmy zwierzęta. W dzisiejszych czasach egzotyczne zwierzaki stają się dość częstymi towarzyszami życia. Jednak są pewne zwierzęta, które są znacznie bardziej popularne jako zwierzęta domowe.

Ogólnie można powiedzieć, że im bardziej udomowione zwierzę, tym częściej można je znaleźć jako zwierzęta domowe. Wynika to w dużej mierze ze zjawiska komunikacji międzygatunkowej. Na przykład, lepiej rozumiemy koty i psy niż ryby.

W poniższym artykule mówimy o najczęstszych zwierzętach domowych. Obecnie ponad 50 procent gospodarstw domowych posiada przynajmniej jednego zwierzaka. Coraz częściej ludzie adoptują zwierzęta i opiekują się nimi.

1. Pies (Canis lupus familiaris)

Zwierzak par excellence. Pies jest wszystkożernym czworonogiem, którego udomowienie sięga około 15 000 lat wtecz, kiedy to jego przodkowie zbliżali się do ludzkich populacji w poszukiwaniu resztek jedzenia.

Na przestrzeni lat sztuczna selekcja okazów dała początek ponad 300 rasom psów. Mogą się znacznie różnić od siebie wielkością. Pomyśl na przykład o różnicy między mastiffem a chihuahua. Co więcej, psy są prawdopodobnie gatunkiem, który ludzie rozumieją najlepiej.

2. Kot (Felis silvestris catus)

Wiele osób nie zgodziłoby się z tym ostatnim stwierdzeniem. To dlatego, że wolą koty. Kot jest drugim najczęstszym zwierzakiem domowym. Koty od tysięcy lat dzielą przestrzeń z ludźmi, ponieważ polowały w gospodarstwach domowych.

Jednak koty są samotnikami, mają inny temperament niż psy. Są idealne dla osób, które chcą spokojniejszego związku ze swoim pupilem.

Kot na nogach

3. Kanarek (Serinus canaria domestica)

Kanarki były pierwotnie trzymane w celu ostrzegania przed wyciekami gazu w kopalniach. Jednak z biegiem lat zaczęto je trzymać jako zwierzęta domowe.

Ich najbardziej uderzającą cechą jest ich śpiew. Pierwotnie miały kolor żółto-brązowy, ale teraz można je znaleźć w wielu kolorach.

4. Świnka morska (Cavia porcellus)

Te małe ssaki są niezwykle popularne w gospodarstwach domowych z dziećmi. Świnki morskie ze swoimi uroczymi odgłosami i potulnym temperamentem należą do najbardziej lubianych. Jest to gryzoń roślinożerny, będący wynikiem krzyżowania kilku gatunków z rodzaju Cavia na przestrzeni tysięcy lat.

5. Ryby

Ryby domowe są hodowane z taką samą intencją jak kanarki – aby ozdobić dom. Co więcej, wiele osób uważa, że dbanie o akwarium i stawanie się prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie jest relaksujące.

Te zwierzęta mogą wydawać się jedynie dekoracyjnym dodatkiem, ale w rzeczywistości można z nimi wchodzić w interakcje. Do najpopularniejszych gatunków domowych ryb należy złota rybka ( Carassius auratus ), która została po raz pierwszy udomowiona w Chinach około 1000 lat temu.

6. Królik (Oryctolagus cuniculus)

Ten lagomorf to kolejny z małych ssaków trzymanych w domach. To bardzo czyste, towarzyskie zwierzęta, które są miłymi towarzyszami.

Króliki są prawdopodobnie najlepszym gatunkiem do nauki radzenia sobie ze zwierzętami drapieżnymi. Nie każdy może sprawić, że te zwierzęta, znajdujące się na dole łańcucha pokarmowego, przestaną się bać.

7. Fretka (Mustela putorius furo)

Fretki są uważane za zwierzę pośrednie między psami i kotami. To dlatego, że są towarzyskie jak psy i niezależne jak koty. Gatunek ten zaczęto udomawiać do polowania na zwierzęta żyjące w norach, takie jak króliki.

W domu fretki mogą być prawdziwymi trąbami powietrznymi. Uwielbiają stosy prania, ukrywanie się i atakowanie oraz zabawę ze wszystkim, co jest w ich zasięgu. Mogą jednak spać nawet do 20 godzin dziennie, więc musisz wykorzystać do zabawy ich aktywne chwile.

8. Chomiki

To, co znamy jako chomiki, jest w rzeczywistości podrodziną gryzoni. Należą do rodziny Cricetinae, składającej się z 19 gatunków zgrupowanych w siedem rodzajów. Są to niezwykle popularne zwierzęta domowe, ponieważ są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i wyglądają bardzo uroczo.

Chomiki to samotne zwierzęta, które mogą być nieprzyjazne. Niemniej jednak przy dobrym traktowaniu i cierpliwości możesz nawiązać z nimi dobre relacje. Oczywiście są to zwierzęta nocne, więc będziesz musiał dostosować się do ich godzin czuwania.

9. Małe gryzonie

Oprócz chomików popularne stało się trzymanie wielu innych gryzoni w domu. Na przykład są to szczury, myszy, myszoskoczki czy koszatniczki. Wiele z nich, zwłaszcza szczury, od dawna cierpi z powodu złych opinii. Jednak to stopniowo zanika.

Gryzonie, na ogół stadne, mogą wchodzić w interakcje z ludźmi. Ponadto wiele z nich dzieli z nami nasze siedliska od tysięcy lat, chociaż zwykle ich nie widujemy.

10. Papugi

Te egzotyczne ptaki, o jasnych kolorach i złożonych osobowościach, należą do najczęstszych zwierząt domowych wśród miłośników ptaków. Od papugi po olbrzymią arę, są idealne dla osób, które mają dużo wolnego czasu i wiedzy o egzotycznych gatunkach.

Niemniej jednak, jeśli myślisz o adopcji jednego z nich, musisz upewnić się, że ich posiadanie danego gatunku jest legalne w Twoim kraju. Pamiętaj też, że niektóre z nich mogą żyć nawet 80 lat, więc mogą być towarzyszami na całe życie.

Ara

11. Gady

Wreszcie ludzie, którzy kochają egzotyczne zwierzęta, często wybierają gady jako zwierzęta domowe. Najpopularniejszymi gatunkami są węże, takie jak pyton królewski, smok brodaty (Pogona vitticeps) czy legwan zielony (Iguana iguana).

Są to zwierzęta, które dopiero niedawno się udomowiły, jeśli w ogóle zostały udomowione. Z tego powodu ich właściciele muszą jak najwierniej odtworzyć warunki ich naturalnego środowiska. Ponadto opieka nad poszczególnymi gatunkami różni się znacznie między sobą, dlatego ich pielęgnacja wymaga pewnego szkolenia.

Wreszcie, niezależnie od tego, jakiego zwierzaka wybierzesz, odpowiedzialnie opiekowanie się nim jest najważniejszym punktem, o którym należy pamiętać. Podsumowując, posiadanie zwierząt domowych staje się coraz bardziej powszechne, a relacje między naszym gatunkiem a innymi stale się rozszerzają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.