„Musisz zrozumieć, że to szklanka w połowie pełna!”. „Zawsze widzisz szklankę w połowie pustą”. Wszyscy znamy te popularne stwierdzenia. W tym artykule zamierzamy zgłębić prawdę, którą skrywa szklanka w połowie pełna. Rozumiejąc znaczenie frazy, będziesz w stanie zmotywować samego siebie, a nawet zmienić swój punkt widzenia. Brzmi nieźle, prawda?
Korzystając z metafory szklanki, psychologia pozytywna bada i wyjaśnia, w jaki sposób optymalne nastawienie sprzyja dobremu samopoczuciu w niekorzystnych sytuacjach.
Ta gałąź psychologii narodziła się pod koniec XX wieku. Martin Seligman, były dyrektor Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, wraz z innymi psychologami dał początek tej koncepcji.
„Zmień swój sposób myślenia, a zmienisz swój świat”.
-Norman Vincent Peale-
Zmień swój punkt widzenia! Niech to będzie szklanka w połowie pełna
Osobą, która może wpłynąć na Twoje zachowanie jesteś Ty. To Ty masz nad sobą kontrolę. Co najważniejsze, tylko Ty możesz zmienić swój sposób myślenia.
Wiedząc o tym, czasami łatwo jest dać się ponieść pierwszej myśli, która przychodzi do głowy. Niestety często ta pierwsza myśl jest negatywna.
Naturalnie tego typu myśli mają negatywne skutki. Mogą pojawiać się z powodu stresującej sytuacji w pracy, w domu lub w wyniku innych problemów…
Niemniej jednak, jeśli zignorujesz negatywne myśli, możesz je zatrzymać, zamiast pozwolić im zaprowadzić Cię na krawędź urwiska. Negatywne myśli mnożą się, gdy tylko im na to pozwolisz.
„Nie myślę o całej nędzy, ale o pięknie, które wciąż pozostaje”.
Co jeśli zamiast skupiać się na negatywach, zaczniemy myśleć o pozytywnych stronach? Co się stanie, jeśli zamiast myśleć, że szklanka jest w połowie pusta, dostrzeżemy, że jest to szklanka w połowie pełna? Zmiana jest łatwiejsza niż myślisz.
Gdy już wykreujesz pierwszą pozytywną myśl i pozwolisz jej być Twoim przewodnikiem, zaprowadzi Cię ona na nową ścieżkę. Tutaj znajdziesz wiele innych myśli o podobnym charakterze. Te myśli będą się nawzajem karmić i nawzajem podtrzymywać.
„Szczęśliwa osoba nie jest osobą w pewnych okolicznościach, ale raczej osobą o określonym nastawieniu”.
-Hugh Downs-
Czerwone światło
Zamknij oczy i wyobraź sobie następującą sytuację… Gdy wracasz z pracy do domu, światło na tym samym skrzyżowaniu zawsze jest czerwone. Zawsze trafiasz na czerwone światło, zupełnie jakby ktoś włączał je celowo, by Cię zdenerwować. Czerwone światło oznacza, że wrócisz do domu później, mimo że przecież już odczuwasz tak duże zmęczenie po całym dniu. Co gorsza, w samochodzie nie ma nikogo oprócz Ciebie…
Pewnego dnia wracasz do domu, tym razem z przyjacielem. Kiedy zbliżasz się do tego samego skrzyżowania co zawsze, zaczynasz mówić: „znowu czerwone światło! Nie rozumiem, dlaczego zawsze trafiam na czerwone światło!”. Ale Twój przyjaciel uśmiecha się i mówi: „Uwielbiam to skrzyżowanie, bo tutaj światło zawsze jest czerwone!”.
Skupiasz się tylko na tym, co jest bezpośrednio przed Tobą: na czerwonym świetle. Jednak jeśli trochę obrócisz głowę, zobaczysz, co widzi Twój przyjaciel: ocean i piękny zachód słońca.
Wtedy zdajesz sobie sprawę, że każda osoba widzi daną sytuację w inny sposób. Skupia się na innych rzeczach, które dają zupełnie inną perspektywę.
Dla jednej osoby to światło stopu jest źródłem stresu, wyczerpania i skarg. Dla kogoś innego może to być okazja, aby zatrzymać się i cieszyć widokiem, towarzystwem innej osoby lub może dobrą muzyką w radiu.
Ta druga osoba uważa, że jest to szklanka w połowie pełna. Wystarczy spojrzeć trochę poza to, co jest bezpośrednio przed Tobą. Ciesz się tym, gdzie jesteś i kim jesteś. Zrób to, zamiast myśleć, jak może to negatywnie wpłynąć na Twoją przyszłość.