Życie zmienia się, gdy zmieniasz sposób myślenia

Życie zmienia się, gdy zmieniasz sposób myślenia

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2017

Życie zmienia się, gdy zmieniasz sposób myślenia. Każda nowa myśl jest jak mały piorun w naszym mózgu. Nikt nigdy nie widział myśli, ale ich moc jest nieskończona: kształtują to, jak widzimy świat i zachęcają nas do przywracania emocji do pierwotnego stanu, abyśmy mogli dzięki temu przekształcić naszą rzeczywistość.

Dzisiaj mamy do wyboru mnóstwo, a właściwie zbyt dużo książek, które zachęcają nas do zwiększenia mocy naszego umysłu lub “stania się bardziej inteligentnymi” wykorzystując do tego nieco ezoteryczne i nie naukowe sposoby.

Być może autorzy zapomnieli, że neurologia oferuje nam znacznie lepsze odpowiedzi i nowe perspektywy, aby zrozumieć mechanizmy, które rządzą naszym mózgiem. Życie zmienia się, gdy zaczynamy myśleć w inny sposób.

  “Rzeczywistość jest tylko iluzją, aczkolwiek bardzo trwałą “

-Albert Einstein-

Pojęcia takie jak neurogeneza i neuroplastyczność umożliwiły znaczny postępy w porównaniu do czasów, w których uważano, że dojrzały umysł przestaje generować nowe komórki nerwowe w określonym wieku. Nasze myśli są niewątpliwą potężną bronią, ponieważ tworzą nowe mosty, nowe połączenia, które ponownie orientują mapę naszych emocji lub pasek projektora, który uruchamia film naszego życia …

Projektor filmowy.

Myśli, które tworzą twoją rzeczywistość

Dzięki ciągłemu rozwojowi technik diagnozowania, takich jak tomografia komputerowa, osiągnięto wielki postęp w rozumieniu funkcji mózgu. Jednym z najciekawszych odkryć jest wyjaśnienie w jaki sposób powstają myśli. Posłużmy się przykładem: kiedy oglądamy czerwoną kulę i nasza siatkówka rejestruje każdą cechę, informacje przechodzą przez struktury, takie jak jądro kolankowate i prestortowa kora, itd.

Wszyscy rodzimy się jako oryginał a kończymy jako kopie”.

Jeśli jednak zamkniemy oczy, a ktoś mówi nam, aby myśleć o czerwonej kuli, choć może się to wydawać zaskakujące , nasz mózg aktywuje dokładnie takie same struktury. Oznacza to, że mózg odzwierciedla tę samą aktywność, zarówno wtedy, gdy coś na co patrzymy, jak i wtedy, gdy tylko czujemy.

Takie wiadomości stawiają przed całą społecznością naukową, ale też i ogółem ludzi,  pytanie: jeśli dla mózgu nie ma różnicy między tym, co widzi, a tym, co sobie wyobraża… jaka rzeczywistość jest tą prawdziwą?

Bez wątpienia mamy tu do czynienia z całym obszarem konceptualnym umysłu kwantowego, ale zostawimy to i skupmy się na bardziej użytecznych, konkretnych aspektach. Nasza rzeczywistość składa się z czegoś zarówno bardzo prostego jaki i potężnego: emocji, gdzie nasze myśli są prawdziwymi katalizatorami. Aby to lepiej zrozumieć, zanurzmy się głębiej w serię podstawowych punktów widzenia.

Dwie dziewczyny na spacerze.

Czym są myśli?

Myśl to po prostu określona formuła chemiczna której towarzyszy impuls elektryczny. Może to wydawać się smutne, ale jednocześnie jest fascynujące. Za każdym razem, gdy o czymś myślicie, wasze komórki nerwowe łączą się poprzez szczeliny synaptyczne wydzielające pewien rodzaj biochemii.

Wiemy, że nasze myśli generują emocje. Kiedy wysyłają wiadomość, to hipokamp jest odpowiedzialny za tłumaczenie wiadomości poprzez uwolnienie serii neuropeptydów przez przysadkę mózgową. Te neuropeptydy są następnie uwalniane do krwi, powodując szereg reakcji.

Oto, co może się wówczas zdarzyć: jeśli nasz mózg przyzwyczai się do otrzymania pewnego wzorca emocji, może to doprowadzić do powstania typowych myśli. Dzieje się tak, chociażby, w przypadku sytuacji stresowej: zaczyna w nas dominować jeden rodzaj emocji (strach) który sprawia, że tracimy kontrolę, funkcjonując z dnia na dzień w rzeczywistości, z którą się nie identyfikujemy.

Życie zmienia się, a wraz z nim nasza odpowiedź emocjonalna i myślowa na nie.

Życie zmienia się, gdy zmieniasz sposób myślenia. Jaką rzeczywistość preferujesz?

Nie chodzi o bycie “bardziej inteligentnym” lub dążenie do zwiększenia IQ w ciągu jednej nocy. Raczej chodzi o to by umieć stworzyć rzeczywistość, która pasuje do naszych potrzeb, naszych cech i prawa do bycia szczęśliwszym.

“Rzeczywistość zawsze obecna, to, co naprawdę ma znaczenie, to sposób w jaki ją postrzegasz”

-Diego Dillenberg-

Aby to osiągnąć, powinniśmy najpierw zauważyć jedną rzecz: rzeczywistość zależy od stanu naszego umysłu, wagi naszych wspomnień, naszych interpretacji i myśli. Zawsze będą istnieć ludzie, którzy idą przez życie tak, jakby poruszali się tunelu, w tak zamkniętej rzeczywistości, że nie są w stanie dostrzec wszystkich możliwości wokół siebie.

Nauczmy się więc widzieć świat w sposób panoramiczny i w technikolorze, stworzymy w ten sposób szerszą rzeczywistość. Oto jak to zrobić:

Kolorowa tęczówka.

Nasze myśli i neurogeneza

Neurogeneza odnosi się do naszej naturalnej zdolności do tworzenia nowych komórek nerwowych. Chociaż w 1928 r. Santiago Ramón y Cajal stwierdził, że “wszystko może umrzeć, nic nie może się zregenerować”, dziś to stwierdzenie jest nieaktualne jeśli weźmiemy pod uwagę nasz umysł, fantastycznego architekta naszej rzeczywistości.

Po pierwsze, należy pamiętać, że największym wrogiem naszego umysłu jest stres. Tak bardzo, że zmienia jego wewnętrzną strukturę, zmniejsza łączność neuronów, a nawet rozmiar hipokampu.

  • Musimy zarządzać naszym emocjonalnym światem i pamiętać, że to nasze myśli nim rządzą. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest zadanie sobie następujących pytań: jak chcę się czuć? Jak się teraz czuję? Co mnie martwi? Co mogę zrobić, aby to rozwiązać?
  • Stanowczy, odważny i optymistyczny wewnętrzny dialog może nam pomóc w pozbyciu się wielu negatywnych emocji.
  • Pamiętaj, że ćwiczenia fizyczne są cudownym sposobem promowania neurogenezy. Nie tylko dotleniają mózg, ale także łagodzą stres dzięki endorfinom, które uwalniają się i generują nowe komórki nerwowe.
  • Innym sposobem na generowanie nowych myśli jest zmiana nawyków. Przełamywanie rutyny, doświadczanie nowych sytuacji, znalezienie nowego hobby lub spotykanie się z interesującymi ludźmi bardzo wzmacnia nasz mózg i umysł.

Wreszcie, nie możemy zapomnieć o cudownych efektach medytacji. Ta praktyka sprawiająca, że umysł i ciało zyskują harmonię ma ogromny wpływ na nasz świat emocjonalny, promując fale alfa i gamma, które zwiększają łączność neuronową.

Życie zmienia się, gdy zmieniasz sposób myślenia. Bądźmy architektami naszej rzeczywistości. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak neutralne myśli, wszystkie myśli są zdolne do stworzenia pewnej rzeczywistości. To od nas zależy, aby były cudowne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.