Z reguły Twoje środowisko jest niezwykle wymagające. Co więcej, ze względu na to, że każdego dnia musisz wykonywać niekończące się zadania, maksymalne wykorzystanie czasu bywa luksusem. Jednak nie musi tak być.
Często próbujesz wykonać nieograniczoną liczbę zadań, które wymagają dużo czasu. Ponadto wiele z nich zajmuje dużą część dnia. W poniższym artykule zachęcamy do przeanalizowania sposobu organizacji czasu i zrozumienia liczby zadań, które jesteś w stanie wykonać w ciągu dnia.
Maksymalne wykorzystanie czasu może być skomplikowane
Nawet najbardziej zorganizowani z nas mają trudności z maksymalnym wykorzystaniem czasu. Jeśli odejmiemy od 24 godzin dziennie średnio od sześciu do ośmiu godzin snu, pozostanie nam 16-18 godzin. Jeśli dodamy do tego godziny pracy lub zajęć akademickich, odpoczynek osobisty i posiłki, prawdopodobnie zostanie nam około sześciu do ośmiu „wolnych” godzin.
Niektóre z tych godzin można uznać za „martwy czas”. Innymi słowy, czas, z którego tak naprawdę nie możesz skorzystać. Jeśli musisz pracować w grupie lub musisz wykonywać pracę z innymi ludźmi, te sześć godzin prawdopodobnie skończy się jako liczba ujemna.
Dotrzymywanie terminów
W pracy lub na studiach często musisz dotrzymywać terminów. Ten wymóg nie uwzględnia Twoich ograniczeń jako istoty ludzkiej. Realizacja projektów akademickich i zawodowych jest kosztowna pod względem czasu i często, bez względu na to, jak wiele im poświęcasz, wymagają jeszcze więcej.
Czasami wywołuje to uczucie frustracji i beznadziejności. Przy wielu okazjach obwiniasz się o to, że nie możesz w pełni wykorzystać swojego czasu. Co więcej, często nie jest to nawet Twoja odpowiedzialność. W końcu nikt Ci nie powiedział, że maksymalne wykorzystanie czasu jest obowiązkiem w sensie produktywnym.
Zwlekanie i nieprzewidziane wydarzenia
Prokrastynacja charakteryzuje się odkładaniem ważnych czynności na rzecz innych mniej ważnych. Oznacza to, że odsuwasz pewne ważne czynności jako sposób na opóźnienie powodowanych przez nie niedogodności, nie mówiąc już o strachu związanym z zaangażowaniem wszystkich swoich zasobów w rozwiązywanie skomplikowanych zadań.
Do tego można dodać nieoczekiwane obowiązki, które pojawiają się w ciągu dnia. Tego typu zadania mogą prowadzić do opóźnień, gdy próbujesz zaplanować czas, który masz na wykonanie innych czynności, które uważasz za istotne. Jednak ważne jest, aby zachować pewien stopień elastyczności i mieć świadomość, że nie wszystkie zadania muszą zostać wykonane tego samego dnia, ani że wszystkie zaplanowane zadania można wykonać nawet jednego dnia.
Sześć sposobów na maksymalne wykorzystanie czasu
Jeśli masz świadomość, że opóźniasz niektóre ważne czynności i że nieprzewidziane wydarzenia często zdarzają się w ciągu dnia, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać czas.
Planowanie
- Harmonogramy odpoczynku. Obejmują one godziny snu i pory, w których zwykle budzisz się rano. Planowanie harmonogramu snu i posiłków może dać Ci więcej czasu na wykonywanie czynności, które uważasz za ważne.
- Agenda. Optymalne wykorzystanie czasu oznacza planowanie i dzielenie złożonych działań na kilka dni. Na przykład czasami chcesz wykonać kilka czynności w ciągu jednego dnia, a jeśli tego nie zrobisz, źle się czujesz. Dlatego powinieneś zapewnić sobie przestrzeń, w której możesz wykonywać niektóre z bardziej złożonych czynności po trochu, dzieląc je na małe kroki.
Organizacja
- Segmentacja. Wiele złożonych zadań należy podzielić na segmenty lub małe kroki. W niektórych przypadkach, gdy masz do czynienia ze złożonymi obowiązkami, wykorzystanie czasu staje się niezwykle trudne. Wtedy nawet nie wiesz, od czego zacząć. W związku z tym szczególnie ważne jest podzielenie ich na mniejsze sekcje.
- Cele. Jedząc śniadanie, możesz zarysować zadania, które chcesz wykonać w ciągu dnia i zaplanować je. Twoim ostatecznym celem jest znalezienie równowagi między tym, co chcesz zrobić, a tym, co chciałbyś robić. Pod koniec dnia możesz przejrzeć ten schemat i przeanalizować swoje uczucia. Tutaj możesz zwrócić uwagę, jak radziłeś sobie z zadaniami, które pojawiły się nieoczekiwanie.
Ocena osiągnięć i czasu
- Nie daj się ciągnąć w dół. Są chwile, kiedy wplątujesz się w jakieś żmudne zadanie, które nigdy się nie kończy i jest niezwykle wyczerpujące, do tego stopnia, że poświęcasz na to cały swój czas i energię. Dlatego upewnij się, że wyznaczyłeś sobie limit czasu na każde zadanie. Na przykład, jeśli chcesz przeczytać 400-stronicową książkę, przeczytanie jej w ciągu jednego dnia będzie naprawdę trudne, więc możesz spróbować czytać średnio od dziesięciu do 15 stron dziennie.
- „Małe duże osiągnięcia”. Możesz zacząć od mniej skomplikowanych zadań, aby przynajmniej poczuć satysfakcję z wykonania niektórych do końca dnia. Ponadto, jeśli użyjesz segmentacji zadań, bardziej złożone będą stopniowo stawać się łatwiejsze do pokonania.
Istnieje wiele opcji, dzięki którym możesz maksymalnie wykorzystać swój czas. Jednak w wielu przypadkach to sam kalendarz wyznacza daty. Strategie te nie ograniczają się tylko do poziomu akademickiego i zawodowego, ale także do codziennego życia i rutyny. Używając ich, nie wpadniesz w pułapkę uczucia zmęczenia i przygnębienia, myśląc, że marnujesz czas.