Dlaczego czujesz się winny, gdy odpoczywasz?

Poczucie winy z powodu odpoczynku jest irracjonalne. Chociaż Twoje środowisko nakazuje nieustanną pracę, istnieje również wiele dobrych powodów, by cenić i chronić swój odpoczynek.
Dlaczego czujesz się winny, gdy odpoczywasz?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Żyjemy w czasach naznaczonych szybkością, hiperproduktywnością i obsesją na punkcie odniesienia sukcesu. Jednakże, kiedy stosujesz się do tych schematów, świadomie lub nie, narażasz się na stres. Czujesz się pod presją i masz wrażenie, że bez względu na to, ile zrobisz, to nigdy nie wystarczy. Dlatego często czujesz się winny, gdy odpoczywasz.

Ten sposób myślenia jest zniekształceniem rzeczywistości. To jest powód, dla którego czujesz się nieswojo, gdy nie stosujesz się do nakazów produktywności. Niemniej jednak takie myślenie tylko potwierdza narzucony Ci dyskurs, który kończy się normalizacją poczucia winy za odpoczynek.

„Dążenie każdej osoby do przepracowania jest wyjątkowe, a robienie zbyt wielu rzeczy  zagłusza emocje każdego pracoholika w inny sposób. Czasem przepracowanie zagłusza depresję, czasem gniew, czasem zazdrość, czasem seksualność”.

-Arlie Russell Hochschild-

pracujący mężczyzna

Dlaczego czujesz się winny, gdy odpoczywasz?

Wyrażenia takie jak „czas to pieniądz” i „nie marnuj czasu”, wśród wielu innych, nie są nieszkodliwymi powiedzeniami. Wskazują na rodzaj postawy, która sugeruje utrzymanie własnej równowagi za wszelką cenę, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi, aby to osiągnąć. W konsekwencji, z pewnego punktu widzenia, „normalną” rzeczą jest poczucie winy z powodu odpoczynku.

Jest tak, ponieważ istnieje uwewnętrzniony nakaz: ten czas należy zawsze wykorzystać na zrobienie czegoś pożytecznego. Na szczęście dzisiaj zaczynamy rozumieć, że ekstremalna produktywność nie jest najwłaściwszym sposobem działania.

Możesz czuć się winny, gdy odpoczywasz, ponieważ uważasz, że naruszaszświętą” zasadę. Jednak tego rodzaju zasady są pomocne tylko wtedy, gdy przyczyniają się do Twojego dobrego samopoczucia. W przeciwnym razie okazujesz rodzaj ślepego i autodestrukcyjnego posłuszeństwa, które musisz ponownie rozważyć.

Co więcej, często przepracowujesz się i zasłaniasz tym inne aspekty swojego życia. Jeśli inne wymiary w Twoim życiu nie funkcjonują dobrze, bycie zajętym przez cały czas pomaga Ci uniknąć konfrontacji z pewnymi niewygodnymi aspektami swojej egzystencji.

Waga Twojego środowiska

To, co można uznać za wadę w jednej kulturze, niekoniecznie jest tym samym w innej. To samo dzieje się z kontekstem społecznym, politycznym czy rodzinnym. Innymi słowy, norma to po prostu punkt widzenia na coś. Nie jest to jednak jedyny lub koniecznie najlepszy punkt widzenia. Dlatego powinieneś być krytyczny wobec norm i zagłębiać się w ich znaczenie, a także ich konieczność i wartość.

Dzisiaj twórczy wypoczynek jest znany jako każda aktywność motywowana osobistym zainteresowaniem rozwojem poza miejscem pracy. Z drugiej strony w starożytnej Grecji był to czas spędzany, zwłaszcza przez filozofów, na refleksji nad ważnymi sprawami życia. Obejmowały one między innymi aspekty związane ze społeczeństwem, sztuką, zdrowiem i polityką.

Wielokrotnie udowodniono, że kiedy odpowiedzialnie wykorzystasz swoją wolność, osiągniesz najlepsze rezultaty. Innymi słowy, ideałem jest działanie autonomiczne, a nie uwarunkowane własnymi lękami lub uprzedzeniami.

Z reguły poczucie winy z powodu odpoczynku wyraża skrajne uwarunkowanie.

Błędne koło

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje stres jako prawdziwą epidemię tego stulecia. Można to częściowo wytłumaczyć obsesyjną ideą konieczności ciągłego bycia zajętym. Mamy tendencję do błędnego myślenia, że stosowanie się do tej zasady sprawia, że jesteśmy lepszymi ludźmi.

Może się okazać, że popychasz się do irracjonalnego poziomu i oczekujesz, że inni zrobią to samo. Do tego dochodzi fakt, że nawet Twój sposób wypoczynku został ustandaryzowany i uregulowany. Dlatego warto zrobić sobie przerwę i dać sobie możliwość samotności, znudzenia się i wykonywania prostych, a nawet bezużytecznych czynności. Jeśli nie, to kompulsywne zachowanie prędzej czy później doprowadzi do poczucia nieszczęścia i ciągłego stresu.

Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że ponad 70 procent ludzi rezygnuje z fizycznych kontaktów towarzyskich, ponieważ wolałoby robić coś „produktywnego”.

Kobieta wygląda na zestresowaną

Przestań czuć się winny z powodu odpoczynku

Gorączkowy wyścig do osiągnięcia „doskonałości” sprawia, że zapominasz, że odpoczynek jest niezbędny do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaczynasz czuć się winny, gdy odpoczywasz, z powodu swojej obsesji na punkcie zarabiania pieniędzy, nawet w czasie wolnym.

Eksperci podkreślają, że odpoczynek jest warunkiem wstępnym kreatywności i jest niezbędny, jeśli chcesz być naprawdę produktywny. Dodatkowo wychwalają korzyści płynące z praktykowania medytacji i kontaktu ze środowiskiem naturalnym.

Na przykład przerwa od ekranu przybliża Cię do bardziej autentycznej rzeczywistości. Drzemka lub chwila medytacji daje dostęp do nowego sposobu obserwowania świata i przebywania w nim. Z drugiej strony, jeśli zmusisz się do długiej pracy, Twoja wydajność spadnie.

Jeśli nie odpoczywasz wystarczająco długo, pojawia się zmęczenie w wyniku przekroczenia rozsądnych granic. Musisz pamiętać, że odpoczynek jest potrzebą biologiczną i psychologiczną. Pomaga w wykonywaniu wszelkich czynności i jest jedynym sposobem na zrównoważenie tych obciążeń, które są nieodłączną częścią Twojego codziennego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castañeda Aguilera, E. (2010). Adicción al trabajo (workaholism): Patología psicosocial del siglo XXI. Salud de los Trabajadores, 18(1), 57-66.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.