Nie marnować czasu - 7 sposobów by to osiągnąć

Nie marnować czasu - 7 sposobów by to osiągnąć
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2018

Czasami zastanawiamy się, dlaczego tak długo zajmuje nam zrobienie czegoś, co nie powinno nam zająć więcej niż kilka godzin. Czujemy, jakby w dziwny sposób czas się skrócił albo ta sprawa stała się znacznie ważniejsza. W rzeczywistości czas jest niekontrolowaną zmienną, a przynajmniej częściowo. Co zrobić, aby nie marnować czasu?

Bez odpowiedniego planowania, trudno nam nie marnować czasu. Tracimy ten cenny czas, który będzie nam później potrzebny, aby być na bieżąco lub po prostu mieć więcej wolnego czasu. Przy ogromnej ilości bodźców, na które jesteśmy narażeni, ciężko jest nakreślić plan działania i przeprowadzić go od A do Z. Ale nie jest to niemożliwe, więc dzisiaj przedstawimy kilka strategii, dzięki którym nauczysz się, jak nie marnować czasu.

„Jeśli kochasz życie, nie trać czasu, bo z czasu składa się życie”

-Benjamin Franklin-

Punktualność – antidotum na to, jak nie marnować czasu

Wszystko zaczyna się tutaj, od punktualności. Jeśli pojawisz się późno lub zaczniesz za późno, od samego początku wprowadzasz nieporządek w to, co musisz zrobić. Zaczynasz wszystko od chaosu. Rozpoczynasz serię działań, które pozostaną w anarchicznym lub niezbyt przemyślanym porządku.

Kruk na zegarze - jak nie marnować czasu

Punktualność to nie tylko początek działalności, ale także jej zakończenie. Musisz zachować koncentrację zarówno przy rozpoczęciu pracy, jak i jej zakończeniu. To samo powinno dotyczyć również przerw. Szanowanie ram czasowych bardzo Ci się przyda, jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów, a także czerpanie korzyści z dobrej organizacji.

Nadawaj priorytety

Priorytetowanie zadań jest kluczowym czynnikiem, który pomoże Ci nie marnować czasu. Jest na to kilka sposobów. Zwykle oznacza to priorytetowe potraktowanie najpilniejszej rzeczy i pozostawienie najmniej pilnego zadania na później. W ten sposób, nawet jeśli nie udało Ci się zrobić wszystkiego, będziesz mieć wykonany krok do przodu w najważniejszych sprawach.

Innym sposobem ustalania priorytetów jest organizowanie zadań od najbardziej złożonych do najprostszych. Na początku dnia pracy Twój umysł jest jaśniejszy, a Ty masz duże zapasy energii. Dzięki temu możesz pracować wydajniej. Jest to idealny moment na wykonanie najtrudniejszych zadań. Te proste nie zajmą Ci dużo czasu, więc do ich wykonania nie potrzebujesz mieć 100% wydajności .

Pracuj krok po kroku i upraszczaj zadania

Ta rada jest szczególnie przydatna dla osób, które mają kłopoty z organizacją. Warto dzielić każde zadanie na etapy i wykonywać je krok po kroku, a nie robić wszystko jednocześnie. Zapewni Ci to również pozytywne poczucie, że udaje Ci się osiągać Twoje cele i pomoże lepiej zarządzać czasem i energią.

Wybuchający zegarek - jak nie marnować czasu

Najlepszym sposobem, aby nie marnować czasu jest wykonywanie tylko jednego zadania w danej chwili. Prawdopodobnie znasz to uczucie. Chcesz zrobić tak wiele, że w końcu nie robisz nic.

Wszystko jest pozaczynane, a Ty nie możesz się skupić na żadnym z zadań. Zwiększa to stres, ponieważ stwierdzamy, że nasza uwaga się rozproszyła i odnieśliśmy więcej niepowodzeń.

Poznaj swój rytm i tempo

Dobrze poznaj siebie i swoje możliwości, aby nie marnować czasu. Praca nie jest od tego wyjątkiem. Obserwuj siebie przez pewien czas, aby zorientować się, ile czasu zajmuje Ci ukończenie określonego zadania. Skoncentruj się na tych zadaniach, które są istotną częścią Twojej pracy.

Nie wystarczy mierzyć czasu, którego potrzebujesz na wykonanie zadania. Dobrze jest też obserwować swoje podejście do tych zadań i zastanowić się które aspekty są najłatwiejsze, a które najtrudniejsze do wykonania. Informacje zebrane na drodze takich obserwacji pomogą Ci lepiej zrozumieć Twój rytm i tempo. W ten sposób możesz zaplanować cele, które są bardziej realistyczne.

Korzystaj z dobrodziejstw technologii

To jeden z najgorszych współczesnych problemów – mamy obsesję na punkcie naszych telefonów lub tego, co musimy robić w pracy. Wystarczy, że po prostu wybierzemy sobie porę dnia, na sprawdzenie wiadomości i to wszystko.

Ludzie nie wiedzą jak nie marnować czasu - chaotyczny obrazek

Jeśli przejawiasz zachowanie kompulsywne, to znaczy, że bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie potrafisz przestać zwracać uwagi na elektronikę. W takim przypadku musisz coś z tym zrobić, ponieważ siła woli wyraźnie nie wystarczy.

Na przykład możesz wymienić swój telefon na taki, który umożliwia wyłącznie nawiązywanie połączeń. Mniej radykalne rozwiązania to wyłączanie telefonu lub pozostawienie go w domu.

Naucz się odłączać

Dotyczy to punktualności i umiejętności dotrzymywania terminów. Poza godzinami pracy, odetnij się od pracy. „Pozostawiając pracę w pracy” okazujesz szacunek dla Twojego własnego czasu, a także dbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nie zabieraj pracy do domu. Kluczowe znaczenie ma oddzielenie przestrzeni osobistej i roboczej. Najlepiej posiadać jeden adres e-maila do pracy i drugi do osobistych rzeczy – nigdy nie pozwól im się mieszać! Jeśli chcesz nauczyć się nie marnować czasu, musisz przyzwyczaić się do tego, aby nie myśleć o obowiązkach służbowych, kiedy jesteś poza swoim miejscem pracy.

Wykorzystaj w pełni swój wolny czas

Twoja praca może być wyczerpująca. Może po wyjściu z pracy jedyne, o czym marzysz to usiąść na kanapie, oglądać telewizję i „nie myśleć o niczym”. Albo iść spać, aby odzyskać całą energię, którą trzeba było włożyć w pracę. Ale czasami zdarza się, że po tak spędzonym czasie wolnym nadal nie czujesz się w pełni sił do pracy kolejnego dnia.

Mężczyzna trzyma globus i myśli jak nie marnować czasu

Odpoczynek to nie czas na proste czynności, których najbardziej nienawidzisz, takie jak obowiązki domowe. Nie musi też być pasywny. Najlepiej, jeśli Twój odpoczynek będzie w rzeczywistości pełen zabawy, kreatywności i pobudzający emocje. Dzięki temu uda Ci się nie marnować czasu.

Lepiej poświęcić czas rodzinie, osobom, które są dla Ciebie ważne. Rozmowa z nimi, wyjście na spacer lub wspólne relaksujące hobby to tylko kilka przykładów na wartościowy odpoczynek. Zrób to, a zobaczysz, jak twoje uczucie zmęczenia w końcu zniknie.

Czas jest miarą, którą dajemy życiu. To samo życie. Dlatego Twój czas jest tak cenny. Dlatego marnowanie go powoduje negatywne myśli i nieprzyjemne odczucia. Dlatego pojawiają się w Twojej głowie myśli o niekompetencji lub poczuciu bezużyteczności. Najlepszym sposobem na pozbycie się tych niepotrzebnych myśli jest próba znalezienia czasu na relaks i robienie rzeczy, które lubisz. Spróbuj, a poczujesz różnicę.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Lev Kaplan, Elith Smicht


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.