Synchroniczność — czy ma coś wspólnego ze zbiegiem okoliczności?

Synchroniczność czy zbieg okoliczności? Czasami sytuacje, osoby lub informacje pojawiają się dokładnie wtedy, gdy o nich pomyślisz.
Synchroniczność — czy ma coś wspólnego ze zbiegiem okoliczności?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czym synchroniczność różni się od zbiegu okoliczności? Czy kiedykolwiek miałeś do kogoś zadzwonić, a potem dzwoni telefon i to on? A może spotykasz kogoś w miejscu, w którym nigdy byś się nie spodziewał po tej osobie? A może ta osoba, której potrzebujesz, pojawia się znikąd we właściwym czasie? To właśnie jest synchroniczność.

Wszyscy doświadczyliśmy tego rodzaju zbiegów okoliczności, które wydają się tak nieprawdopodobne, że wydają się niemal magiczne i epifaniczne. Rzeczywiście, to tak, jakby istniały powiązania między wydarzeniami, ludźmi lub informacjami poprzez niewidzialne wątki, które możemy dostrzec tylko w określonych momentach. Według szwajcarskiego psychiatry Carla Junga nie są to przypadki, ale wynikają z synchroniczności. To jeden z najbardziej zagadkowych i zaskakujących aspektów wszechświata.

„Nie ma czegoś takiego jak przypadek, a to, co wydaje nam się zwykłym przypadkiem, pochodzi z najgłębszego źródła przeznaczenia”.

-Friedrich Schiller-

Synchroniczność

Pojęcie synchroniczności istniało przynajmniej od czasów Wed, ale to Carl Jung ukuł ten termin. Odniósł się do tego jako „połączenie się wewnętrznych i zewnętrznych wydarzeń w sposób, którego nie można wyjaśnić przez przyczynę i skutek i który ma znaczenie dla obserwatora”.

Oświecony umysł człowieka. Synchroniczność

Jung doszedł do wniosku, że istnieje bliski związek między jednostką a jej otoczeniem. W pewnych momentach wywiera atrakcję, która kończy się tworzeniem zbiegów okoliczności. Mają one prawdziwą wartość dla ludzi, którzy ich doświadczają. Na przykład mogą postrzegać je jako mające znaczenie symboliczne lub będące zewnętrzną manifestacją ich zbiorowej nieświadomości.

W rzeczywistości zgodnie z naszymi przekonaniami tego typu zdarzenia są zwykle przypisywane przypadkowi, szczęściu, a nawet magii. Na płaszczyźnie fizycznej synchroniczność reprezentuje ideę lub rozwiązanie, które kryje się w naszym umyśle, złożone z zaskoczenia i zbiegu okoliczności.

Podobnie jak Jung, Wolfgang Pauli, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, uważał, że synchroniczność jest jednym z wyrażeń charakteryzujących unus mundus, zjednoczoną rzeczywistość, z której wszystko, co istnieje, wyłania się i powraca. Ta koncepcja zbiega się z teorią totalności i ukrytym porządkiem mechaniki kwantowej opracowanej przez amerykańskiego fizyka Davida Bohma.

„Jesteśmy jak wyspy na morzu, oddzielne na powierzchni, ale połączone w głębinach”.

-William James-

Dwa profile przeplatane synchronicznością

Magiczne chwile

Doświadczenia synchroniczne zwykle pojawiają się w naszym życiu, kiedy najmniej się ich spodziewamy. Ponadto wpływają na nasz sposób myślenia, a czasem nawet całkowicie zmieniają obrany przez nas kurs. Aby jednak tak się stało, musimy być otwarci i uważni na otaczający nas świat. W rzeczywistości musimy stworzyć otwartość na możliwość synchroniczności.

Dlatego im bardziej jesteś czujny w odniesieniu do swojego środowiska, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczysz zdarzeń synchronicznych. Dlatego zwracaj uwagę na to, co może wydawać się najmniej istotne z rozmów, słuchaj piosenek w radiu, a nawet reklam. Musisz tylko być czujnym, a znajdziesz synchroniczność.

Pozwól swoim okolicznościom płynąć i nie zmuszaj ani nie naciskaj na wydarzenia. Ponadto zachowuj otwartość i otwartość. Daj się ponieść swojej intuicji i wewnętrznej mądrości. W ten sposób otworzysz się na „magię”, którą oferuje synchroniczność. W rzeczywistości, jeśli umiesz tego słuchać, może stać się dobrym przewodnikiem w twoim życiu.

Synchroniczność jest jednym z wielu uniwersalnych praw, których nie można jednoznacznie udowodnić. Niemniej jednak jego obecność kierowała życiem wielu ludzi i była obecna w całej historii ludzkości. Właśnie dlatego utrzymuje swoje znaczenie. Pamiętajcie przecież, że Carlos Castaneda powiedział nam w swojej książce „Nauki Don Juana”, że szczęście jest w rzeczywistości formą władzy.

Być może nawet ten artykuł był wynikiem synchroniczności…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.