Carl Jung i jego "Psychologia a alchemia"

Carl Jung i jego "Psychologia a alchemia"
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Carl Jung w swojej książce “Psychologia a alchemia” podkreślił uniwersalną naturę swojej koncepcji archetypów oraz wyłożył doskonałe argumenty świadczące o roli, jaką duchowość odgrywa w zdrowiu psychicznym każdego człowieka.

Książka “Psychologia a alchemia” autorstwa Carla Junga pozostawiła po sobie dziedzictwo, które jest tak samo fascynujące, jak i kontrowersyjne. Ten szwajcarski psychiatra uważał, że jeden z celów każdego człowieka stanowi uwolnienie się i wspieranie rozwoju swojej indywidualności.

Jednak w tym celu każdy z nas musi rozszyfrować każdy z symboli podświadomości.

Temat ten początkowo nie jest łatwy do przyswojenia. Jednak wiele teorii i podejść, które zawdzięczamy Carlowi Jungowi, jest wartych przestudiowania. Pozwalają nam one otworzyć nasze umysły, wypróbować bardziej elastyczne podejścia i odrobinę się wzbogacić pod względem duchowym.

Dlatego też każdy, kto po raz pierwszy przeczyta “Psychologię a alchemię”, będzie zapewne czuł się zagubiony. Idee Junga były w końcu dość śmiałe. Jednak jeśli istnieje coś, co od początku definiowało tego psychiatrę, to było to jego podejście do rozsypanego i tajemniczego życia, które przekracza samą psyche.

“Psychologia a alchemia”

“Psychologia a alchemia” traktuje przede wszystkim o propozycji transformacji, w której najważniejszą rolę odgrywa Twoja intencjonalność i kreatywność. Wszystko dlatego, że pozwalają Ci one otworzyć Twoje własne alchemiczne drogi.

Skulony anioł

“Ludzie zrobią wszystko, nieważne jak będzie to absurdalne, aby uniknąć spotkania oko w oko ze swoją własną duszą. Nie osiąga się oświecenia wyobrażając sobie postaci stworzone ze światła, ale sprawiając, że ciemność staje się świadoma.”

-Carl Jung-

Może Ci się wydawać, że alchemia to praktyka protonaukowa, coś z pogranicza mistycyzmu, duchowości i filozofii, zakorzenione w Hermesie Trismegistosie, grecko-egipskim bóstwie. Być może przychodzą Ci również na myśl zastosowania alchemii w przeszłości: próby odnalezienia wiecznej młodości czy mocy do przekształcenia każdego materiału w złoto.

Alchemia Junga

Jednak kiedy mówimy o koncepcji filozofii i alchemii Carla Junga, to warto zauważyć, że jego teza nie ma nic wspólnego z tą starożytną gałęzią nauki. W tym nowoczesnym podejściu do alchemii mieści się poczucie postępu, osobistej ewolucji.

Dlatego też, gdy zagłębisz się w jego książkę “Psychologia a alchemia”, odkryjesz zainteresowanie autora odnowieniem koncepcji alchemii.

Dla Junga samopoznanie zaczyna się od umiejętności zrozumienia nie tylko psyche, ale również każdego sposobu w jaki manifestuje się nieświadomość. Na przykład analizowanie swoich snów może pomóc Ci lepiej zrozumieć samego siebie. Dobry przykład takich starań pozyskania samopoznania stanowi Isaac Newton.

Isaac Newton: przykład koncepcji psychologii i alchemii

Ten matematyk zrobił o wiele więcej niż tylko rozwinął rachunek różniczkowy, odkrył właściwości spektralne światła, sformułował teorię uniwersalnej grawitacji i pierwsze obliczenia przyciągania Ziemi do Księżyca.

Dzięki niemu świat wszedł w “świat rozumu”, gdzie wszystko musi być poparte dowodami naukowymi. W jego notatkach i prywatnych pamiętnikach widać, że studiował alchemię. Co więcej, jak ukazało kilka artykułów, stanowiła ona jego prawdziwą pasję.

Jung twierdził, że alchemia była również sztuką, a jako taka pozostawała nauką, która wynosiła na szczyt wiedzę. Tym samym Newton był w stanie otworzyć się na inny rodzaj wiedzy. Taki, w którym duchowość, astronomia, symbolizm i mistycyzm mogły pomóc mu ukształtować bardziej rozwiniętą psyche.

Isaac Newton - psychologia a alchemia

Założenia Junga

Jednak aby ją osiągnąć, trzeba zrozumieć idee Carla Junga:

  • Alchemia to osobista podróż zakładająca przemianę i instynktowny impuls do rozwoju.
  • Osoby z nieelastycznym umysłem i świadomością, która koncentruje się jedynie na celach, kwestiach materialnych i tym, co można zaobserwować, będą przeżywały swoje życie w sposób ograniczony.
  • Aby wspierać rozwój szerszej i wyższej świadomości, jak Isaac Newton, według Carla Junga musimy rozwinąć następujące cztery elementy alchemiczne: ogień (czucie, choleryczny), woda (myślenie, flegmatyczny), powietrze (intuicja, sangwiniczny) i ziemię (wrażenia, melancholiczny).
  • Poza tym psychologia i alchemia wynikają z nierozwiązanych elementów psychicznych. Musisz zanurzyć się głęboko w alchemiczną ciemność, w której spotykają się Twoje cienie, aby wyciągnąć je na światło. Każda przemiana wymaga wysiłku, otwartości umysłu i kreatywności.

Istnieją dwa różne rodzaje alchemii. Jeden z nich stara się poznać kosmos jako całość i go odtworzyć. To prekursor dzisiejszych nauk przyrodniczych. Druga alchemia koncentruje się na możliwości przemiany, która doprowadzi Cię do bycia prawdziwym sobą.

“Psychologia a alchemia”: zrozumieć ludzką duszę

“Psychologia a alchemia” to tom 12 kompletnych prac Carla Junga. Jung napisał ją pod koniec II wojny światowej, w trakcie kryzysu wartości. W tym okresie Jung nie ufał zbytnio ludziom.

W tej książce Jung starał się dotrzeć do najgłębszej esencji każdego człowieka, zakładając, że ta część naszej duszy może zostać uratowana poprzez proces alchemiczny. Ta podróż, przypominająca “Piekło” Dantego, zaczyna się w najgłębszej, najmroczniejszej części Twojej duszy. Następnie powoli zaczynasz zbliżać się do światła:

  • Po pierwsze pozbądź się swojej maski społecznej.
  • Następnie pracuj nad swoim mrokiem, stanem oczyszczenia lub dekompozycji, w którym żyją Twoje cienie. To mroczne części Ciebie, których nie chcesz wypuścić na zewnątrz.
  • Zrozum przeciwieństwa swojej osobowości (na przykład to, co złe i to, co dobre).
  • Odróżnij swoją kobiecą stronę od jej męskiego odpowiednika, jak również te archetypy, które Cię określają (Bohater, Ojciec, Mędrzec, itp.).
  • Odszyfruj znaczenie swoich snów.
Carl Jung - psychologia a alchemia

Podsumowanie

Podsumowując, “Psychologia a alchemia” stanowi bezpośrednie zaproszenie do wyjścia poza ortodoksyjną i empiryczną naukę. To kolejna z prób Carla Junga, mająca na celu zachęcenie nas do przekroczenia progu najbardziej typowej wiedzy, aby osiągnąć to, co wyjątkowe.

W dzisiejszych czasach, w ogrodzie w miejscu, które było jego wiejską posiadłością, Bollingen Tower, znajduje się duży kamień, na którym wyryto serię alchemicznych symboli, które zapisał sam Jung. Te symbole pojawiły się w jego śnie i interpretował je w następujący sposób: “To znak, żebyś pamiętał, że jesteś jednostką i że jesteś jednocześnie wszystkim na tym świecie”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.