Jak po ciężkich czasach przywrócić szczęście w życiu

Kiedy wszystko w twoim życiu idzie nie tak, nie daj się ponieść beznadziei. Musisz przywrócić szczęście do swojego życia.
Jak po ciężkich czasach przywrócić szczęście w życiu
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Są chwile w życiu, kiedy czujesz, że wszystko idzie ci źle. W takich momentach trudno dostrzec jakiekolwiek światło na końcu tunelu. Jeśli jednak podejmiesz wysiłek, aby przywrócić szczęście do swojego życia, staniesz się spokojniejszy i będziesz w stanie przejść przez tę trudną sytuację. Zdołasz przywrócić szczęście do swojego życia.

Życie składa się z cykli. Niektóre są bardziej pozytywne niż inne. Jedyną niepodważalną prawdą jest to, że praktycznie niemożliwe jest, aby w pewnym momencie swojego życia nie stawić czoła frustracji, rozczarowaniu lub smutkowi. Jednak to, czy poddasz się rozpaczy, czy podejmiesz wysiłek, aby przywrócić szczęście w swoim życiu, zależy od ciebie.

Przywrócić szczęście

Każdy ma inny próg emocjonalnego bólu, a niektórzy ludzie są lepiej niż inni przygotowani do stawiania czoła swoim trudnościom z optymizmem i nadzieją. Jednak, kiedy pewne aspekty twojego życia nie idą zgodnie z planem, to normalne, że czujesz się smutny.

Pomocna dłoń

Istnieją cztery główne obszary, które określają stopień zadowolenia z życia:

 • Rodzina. Posiadanie dobrych więzi emocjonalnych z bliskimi. Poczucie, że należysz, że jesteś akceptowany, wspierany i kochany.
 • Przyjaciele. Udane relacje społeczne są naprawdę ważne dla dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Musisz mieć prawdziwych przyjaciół, którzy Cię cenią i rozumieją.
 • Partner. Z reguły nawiązanie związku jest jednym z podstawowych filarów twojego życia. Polega na posiadaniu kogoś, z kim dzielisz uczucia miłości, szacunku i zaangażowania.
 • Praca. Znalezienie pracy, której nienawidzisz, może znacznie pogorszyć twój nastrój, ponieważ spędzasz tam większość czasu. Z drugiej strony bycie bezrobotnym jest kolejnym poważnym ciosem emocjonalnym, ponieważ odbiera ci niezależność, a czasem wpływa na poczucie własnej wartości.

Przeciążenie nieszczęściem

Ogólnie rzecz biorąc, gdy Twoja sytuacja osobista jest w porządku, wiesz, że jeśli coś pójdzie nie tak, możesz liczyć na wsparcie osób wokół Ciebie. Na przykład, gdy rozstajesz się z partnerem, możesz polegać na przyjaciołach i rodzinie. Z drugiej strony, gdyby pojawił się problem rodzinny, możesz liczyć na wsparcie partnera.

Jednak często pojawia się trudność, gdy doświadczasz problemów w kilku z tych obszarów jednocześnie. Na przykład, jeśli stracisz pracę w tym samym czasie, gdy odchodzi partner i nie masz żadnych przyjaciół, którym możesz ufać, możesz doświadczyć autentycznej udręki.

Twój umysł zacznie błądzić i zaczniesz myśleć o wszystkim, co nie potoczyło się tak, jak zaplanowałeś. W rzeczywistości staniesz się tak zdezorientowany, że tak naprawdę nie będziesz wiedział, jak postępować. To wtedy twoje negatywne emocje przejmują kontrolę i czujesz się bezsilny, by z nimi walczyć.

Człowiek na spacerze

Jak przywrócić szczęście w życiu?

 • Zachowaj spokój. Użyj kilku technik relaksacyjnych, aby to osiągnąć. Kiedy kontrolujesz swój oddech, jednocześnie spokojny stanie się twój umysł. Wpadanie w panikę nie pomoże w żadnych okolicznościach, dlatego zawsze staraj się utrzymywać niski poziom pobudzenia.
 • Zaakceptuj rzeczywistość. Walka z prądem tylko cię wyczerpie i sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej zdesperowany. Zaakceptowanie, że rzeczy są takie, jakie są, pozwoli ci poszerzyć swoją perspektywę. Możesz zaakceptować, że teraz jest ciężko, ale wiedz, że będzie lepiej.
 • Akceptacja nie oznacza rezygnacji. Oznacza to rozpoznanie, gdzie jesteś i rozpoczęcie działania od tego momentu. Dlatego podejmij decyzję o zmianie swojej sytuacji, ale nie próbuj naprawiać wszystkiego od razu. Rób rzeczy krok po kroku. Codzienne poczucie zbliżania się do celu zachęci cię do kontynuacji.
 • Zacznij doceniać i być wdzięcznym za to, co zostało w twoim życiu. Chociaż niektóre rzeczy mogą nie działać, inne z pewnością działają. Naucz się doceniać małe rzeczy w życiu i odnajduj w nich szczęście. W ten sposób w twoim umyśle nie będzie miejsca na negatywność.
 • Zadbaj o swoje myśli, ponieważ generują emocje. Zamień swój autodestrukcyjny wewnętrzny dialog na taki, który przypomina ci o twoich mocnych stronach, taki, który motywuje cię do kontynuacji.
 • Dbaj o siebie. Nie daj się ponieść apatii. Każdego dnia wykonuj małe czynności, które są dla ciebie satysfakcjonujące. Pod koniec dnia pamiętaj, że życie jest jak jazda na rowerze. Aby zachować równowagę, musisz stale zmierzać naprzód.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Librán, E. C. (2002). Optimismo disposicional como predictor de estrategias de afrontamiento. Psicothema14(3), 544-550.
 • Fernández Peña, R. (2005). Redes sociales, apoyo social y salud. Perifèria: revista de recerca i formació en antropologia, (3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.