Myślenie magiczne: pojęcie i cechy

Myślenie magiczne: pojęcie i cechy

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2021

Myślenie magiczne to fascynujący fenomen typowy dla ludzi. Dowiedz się na czym polega oraz dlaczego wiara w to, co nie jest prawdziwe, nie zawsze jest zła.

Roald Dahl powiedział, że “Ci, którzy nie wierzą w magię, nigdy jej nie znajdą”. Co ciekawe, ludzie zawsze mieli tendencję do wierzenia w magię. Myślenie magiczne, temat dzisiejszego artykułu, wywodzi się z ludzkiej wiary w niewytłumaczalne.

Wierzymy w prawo skutku i przyczyny. Dlatego też gdy dzieje się coś, czego nie możemy wytłumaczyć w naukowy sposób, ludzie wymyślają inne, “magiczne” wytłumaczenia. Być może właśnie to sprawiło, że religie przetrwały tyle wieków mimo ciągłych postępów w nauce.

Czym jest myślenie magiczne?

Psychologia i antropologia definiują myślenie magiczne jako przypisywanie nielogicznych przymiotów niektórym przyczynom bez jakichkolwiek dowodów empirycznych.

Fenomen ten odgrywa znaczenie zwłaszcza gdy dana osoba wierzy, że jej magiczne myśli mogą wywierać wpływ na świat zewnętrzny. Takie konsekwencje mogą wywodzić się z jej działania lub działania sił nadprzyrodzonych.

Zamyślona kobieta w okularach - myślenie magiczne

Praktycznie wszystkie społeczeństwa na świecie mają magiczne myśli. Myślenie magiczne to proces naturalny i prawdopodobnie biologiczny.

Z łatwością można znaleźć przykłady myślenia magicznego. Dziecko myśli, że jeśli będzie zachowywało się źle, porwie je mężczyzna w przebraniu. Niektóre kultury wykonują rytualistyczne tańce, aby wywołać deszcz lub przypisują nadprzyrodzone moce pogodzie.

“To pierwsze prawo magii, Specs. Przekierowanie uwagi. Nigdy o tym nie zapominaj.”

-Donna Tartt, Szczygieł-

Przyczyny myślenia magicznego

  • Ciągłość między wydarzeniami. Tworzenie określonych skojarzeń, na przykład przekonanie, że przyjaciel oblał test, ponieważ chciałeś, żeby nie zdał.
  • Myślenie asocjacyjne. Ustalanie związków bazujących na podobieństwach. Na przykład wiara w to, że gdy zjesz serce zwierzęcia, jego duch wejdzie w Twoje ciało.

Chociaż takie skojarzenia nie są prawdziwe, to mogą pełnić ważną funkcję w życiu wielu osób. Oto dwa powody, które sprawiają, że myślenie magiczne jest czasami przydatne:

  • Myślenie magiczne zmniejsza niepokój. Kojarzenie stresujących i trudnych sytuacji z arbitralnymi przyczynami może sprawić, że zaczniesz odczuwać większą kontrolę. W związku z tym zmniejszy się Twój poziom niepokoju. Jeden z przykładów to używanie amuletów do ochrony przed czymś, czego się boisz.
  • Efekt placeboJeśli wierzysz, że odprawienie określonego rytuału lub powiedzenie określonej modlitwy wyleczy chorobę, to może się okazać, że tak się stanie.

Cechy myślenia magicznego

Ludzie mają magiczne myśli praktycznie każdego dnia, ponieważ często sprawiają one, że zaczynają czuć się lepiej. Jednak problem pojawia się, gdy myślenie magiczne wiąże się ze stresem lub gdy krótkotrwała ulga zamienia się w długotrwały problem.

Egocentryzm u dzieci

Dzieci od drugiego do siódmego roku życia (znajdujące się w stadium przedoperacyjnym) czasami myślą, że mają moc zmieniania świata za pomocą swojego umysłu, z własnej woli lub nie. Trudno im zrozumieć abstrakcyjne założenia.

Dziecko w tym wieku praktycznie nie jest w stanie nie myśleć, że jest centrum wszechświata. Może na przykład myśleć, że jego rodzicom przydarzy się coś złego ponieważ chciało, żeby coś złego spotkało kogoś innego.

To sprawia, że dzieci czasami biorą na siebie winę za rzeczy, z którymi nie miały nic wspólnego. Taki rodzaj egocentryzmy zazwyczaj zanika wraz z wiekiem.

Dziecko rysujące na ścianie

Przesądy

Przesądy i wiara w moce nadprzyrodzone są dość powszechne w naszym społeczeństwie. Na przykład w świecie Zachodu numer trzynaście przynosi pecha. Z kolei Japończycy wierzą, że nieszczęśliwa liczba to cztery.

Te liczby odgrywają znaczenie w naszej zbiorowej świadomości. To sprawia, że sportowcy nie umieszczają ich na swoich koszulkach, a ludzie nie chcą mieszkać na piętrach o takich numerach.

Urojenia

Myślenie magiczne jest również typowe dla urojeń psychotycznych lub schizofrenicznych.

Koniec końców, myślenie magiczne to swego rodzaju mechanizm obronny. Kiedy musisz poradzić sobie z czymś, czego nie jesteś w stanie wytłumaczyć, Twój mózg poszukuje skojarzeń, które uspokoją niepokój wynikający z niepewności. Nie ma znaczenia czy skojarzenia się prawdziwe. Ważne jest to, że dzięki nim czujesz się lepiej.

“Magia to sztuka myślenia, nie siły ani języka.”

-Christopher Paolini-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.